A A+ A++


Ostrzeżenie, że kanały w komunikatorze Telegram, które uznano za ekstremistyczne będzie wiązało się się z pociągnięciem do odpowiedzialności, zamieścił Główny Wydział ds. Walki z Przestępczością Zorganizowaną (HUBAZiK) MSW. W swoim własnym kanale w Telegramie.

– Przechowywanie materiałów ekstremistycznych, podobnie jak subskrypcja kanałów w Telegramie i czatów uznanych za ekstremistyczne pociąga za sobą odpowiedzialność przewidzianą przez kodeks wykroczeń – napisano w powiadomieniu.

Źródło: gubopRB / Telegram

Aby nie było nie wątpliwości o co chodzi, HUBAZiK dodał do tej informacji wykaz 40 takich kanałów i czatów.

Лосік спыніў галадоўку, Салановіча адлічылі, на АЭС застрэліўся жаўнер. Беларусь пратэстуе 170 дзён

Popularny kanał w Telegramie uznano za ekstremistyczny. Jego twórca prawie od roku siedzi w areszcie

Jednak prawnicy przekonują, że przedstawiciele resortu dokonali bezprawnej nadinterpretacji artykułu kodeksu, dotyczącego podejścia do materiałów znajdujących się na „ekstremistycznej” liście.

– Za wykroczenie uważa się rozpowszechnianie takich „produktów” oraz ich tworzenie, przechowywanie i transportowanie w celu ich rozpowszechniania. Czyli za subskrypcję ekstremistycznych kanałów można ukarać tylko wtedy, kiedy udowodni się, że osoba przekazała ten materiał komuś innemu lub ma zamiar ją komuś przekazać – wyjaśnia miński adwokat Anton Haszynski.

Sąd: Kanał NEXTA uznany za ekstremistyczny

To samo potwierdzają jego koledzy po fachu: sprzeczne z prawem jest właśnie przechowywanie w celu rozpowszechniania, zaś sama subskrypcja nie jest jednoznaczna z rozpowszechnianiem.

Białoruskie władze tworzą bazę danych 30 tys. politycznych „ekstremistów”

Sprawdzanie zawartości telefonów osobom zatrzymanym lub po prostu kontrolowanym na ulicy to już powszednia praktyka białoruskiej milicji. Również Biełsat wielokrotnie publikował relacje uczestników pokojowych protestów, których biciem i torturami zmuszano do odblokowywania smartfonów. Jeżeli funkcjonariusze znajdowali w nich subskrypcje „nieprawomyślnych” stron, kanałów i czatów, zatrzymani byli traktowani z jeszcze większą brutalnością.

Stanisłau: „120 osób w pomieszczeniu 5×5 metrów”. Historia nr 7 z cyklu „Miałem szczęście”

ad, cez/belsat.eu wg nn.by

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Czy warto wywieszać flagę? Co to oznacza?
Następny artykułRzucał racą w tęczową flagę, podpalił mieszkanie. Jest akt oskarżenia