Poznańskie Muzeum Narodowe rozszerza swoją ofertę o wyjątkową przestrzeń łączącą funkcje wystawiennicze z edukacyjnymi. W odnowionych podziemiach starego gmachu powstała Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej, gdzie zwiedzający będą mogli nie tylko podziwiać eksponaty, ale również obserwować pracę muzealników.
Inauguracja nowej przestrzeni muzealnej zaplanowana została na 23 listopada. Będzie to trzecia w tym roku stała ekspozycja udostępniona przez poznańską placówkę.
Przestrzeń podzielono na trzy strefy. W centralnym punkcie znalazł się magazyn studyjny prezentujący całą kolekcję zabytków sztuki starożytnej. Druga strefa to gabinet połączony z laboratorium badawczym, gdzie za szklanymi drzwiami będzie można obserwować codzienną pracę kuratora. Ostatnia część została przeznaczona na wystawy czasowe i działania edukacyjne.
Pierwszą ekspozycją w nowej galerii będzie wystawa “Tanagryjka. U progu kobiecości”. Zwiedzający będą mogli podziwiać 30 kopii terakotowych figurek wykonanych pod koniec XIX wieku w pracowni Fritza Gurlitta. Te artefakty, znajdujące się w zbiorach muzeum od 1900 roku, zyskały szczególną popularność na przełomie XIX i XX wieku.
Nowa galeria, prezentująca sztukę obejmującą okres niemal 6000 lat, ma charakter długofalowego projektu. Oprócz ekspozycji zbiorów, przestrzeń umożliwi zapoznanie się z nowoczesnymi metodami przechowywania zabytków oraz badaniami gabinetowymi, co stanowi unikalne połączenie funkcji wystawienniczej z edukacyjną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS