A A+ A++

Poloneza prowadził w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży dyrektor Jerzy Łuba w parze z maturzystką, a za nimi szedł korowód dziewcząt i chłopców. Studniówki do niedawna odbywały się zwykle tak, że uczennice i uczniowie zapraszali partnerkę lub partnera ze swojej czy innej szkoły, a w tym roku było wyraźnie widać, że maturzystki i maturzyści nie szukali połówki do pary „na siłę”. Niektórzy bawili się na dorosłym balu karnawałowym w pojedynkę i tańczyli w grupie koleżanek i kolegów. Studniówka zaczęła się o godz. 17.30 w niedzielę, a zakończyła w poniedziałek o 4. rano.

Z uwagi na zakazy sanitarne okresu pandemii w I LO nie było studniówki w 2021 r. i 2022 r. Teraz na elegancki tłum młodych z satysfakcją, dumą i nadzieją patrzyli wicedyrektorzy I LO: polonistka Jolanta Szabuńko i matematyk Tomasz Szałkowski, wychowawca klasy mat.-fiz. IV D. Pozostali wychowawcy z „wojennego” rocznika to: anglistka Daria Lutrzykowska w IV A, anglistka Mariola Franciszkowicz w IV B i zastępująca ją pedagog Anna Leszczewska, historyk Maciej Grabowski w IV C, historyczka Katarzyna Lipska w IV E, matematyczka Agnieszka Szałkowska.

Przedstawiciele Rady Pedagogicznej i rodzice – a być może, również dziadkowie i opiekunowie – zgromadzili się w „murach szkoły, budowanej przez pokolenia, dla których edukacja była priorytetem” – jak określiła fenomen historyczno-socjologiczny dr Agnieszka Muzyk z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W ponad 208-letnim gmachu przy ul. Feliksa Bernatowicza często wykształcili się wcześniej rodzice i dziadkowie (i pradziadkowie…?) maturzystek i maturzystów. W salach klas pojawiły się dekoracje, podporządkowane motywom, aby studniówka A.D. 2023 zapadła w pamięci jako wyjątkowa. Obok scenerii nocy romantycznej był np. bal jak u Gatsby’ego i kraj kwitnącej wiśni lub jabłoni. Zabawie towarzyszyła skoczna muzyka zespołu i didżeja, panowała radosna atmosfera na 100 dni do matury. O północy popisy imponujących umiejętności dawali tancerze maturzyści z I LO: Wiktor Jezusek i Julia Krynica z KTT Akat. W imieniu Rady Rodziców odczytała list Aneta Jędrychowska-Jezusek.

O Powstaniu Styczniowym do maturzystów

Zanim studniówkowicze ruszyli w tany, mogło to być nawet ok. 300-400 osób, głos zabrała też dr Agnieszka Muzyk, mama dziecka z I LO. Mówiła, że 160 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe, zryw niepodległościowy młodych Polaków, przeciwnych carskiej władzy. Rosja w 2022 r. napadła znowu na cudze ziemie i próbuje podbić Ukrainę. Może sięgnąć po kraje, które niegdyś tworzyły I Rzeczpospolitą. – Wielu historyków twierdzi, że nie byłoby 2. i 3. RP, gdyby nie tradycja Powstania Styczniowego 1863 – postawiła śmiałą tezę dr Muzyk, więc przypomnijmy inne przyczyny: klęskę Niemiec i Austro-Węgier w I wojnie światowej 1918 i Traktat Wersalski 1919, zaś w naszej epoce – przemiany gospodarcze i polityczne, wywołane w 1985 r. przez pieriestrojkę Michaiła Gorbaczowa, sekretarza KC KPZR, co przyczyniało się do rozpadu ZSRR i Układu Warszawskiego.

– Przesłanie „Gloria victis! – Chwała zwyciężonym!” krzepiło serca, budziło ducha, dodawało sił, aby wierzyć, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Przypominało o powstańczym testamencie wolności i patriotycznej powinności niezłomnego trwania… Powstanie Styczniowe pozostanie świadectwem nieujarzmionej siły wolności. Myślę, iż potwierdzą te słowa Państwa znakomici historycy: Pani Katarzyna Lipska, Pan Maciej Grabowski, Pan Adam Chojnowski. Młodzi ludzie walczyli, żeby Polska była wolnym krajem. Dzisiaj żyjecie w kraju, w którym możecie pięknie rozwijać Wasze talenty, którymi hojnie zostaliście obdarowani. Osiągacie sukcesy na wielu polach, a solidarność, którą wykazujecie wobec słabszych podczas akcji pomocy ludności ukraińskiej, świadczy o Waszym dobrym wychowaniu.

Jesteście dzisiaj tacy piękni. Pamiętajcie, by podziękować wszystkim, którzy pomogli w Waszym rozwoju, rodzicom, nauczycielom, ale również dziadkom. Tylu z nich widziałam, gdy wozili was na dodatkowe zajęcia, gdy brali udział w uroczystościach szkolnych, często też pomagali finansowo…  Mam nadzieję, że w ferworze przygotowań do studniówki pamiętaliście o nich i ich święcie.

Życzenia od Dyrektor i Współpracowników OKE

Kochani! Za 100 dni egzamin maturalny! W imieniu swoim i współpracowników z OKE w Łomży, życzę Wam powodzenia, osiągnięcia wymarzonej liczby punktów, co otworzy drogę na upragnione uczelnie wyższe. Jeszcze macie kilka dni na zmianę decyzji, związanych z wyborem przedmiotów maturalnych, do których chcecie przystąpić. Macie ponad 100 dni, by przygotować się do doniosłego egzaminu. 

Wspaniale, że spotykamy się w murach Szkoły: to studniówka, to nie kolejna impreza, to bal studniówkowy. Wspaniale, że nadal występujecie w biało-czarnych ubraniach. Ciągle, goszcząc tutaj, trwam w zdumieniu, ile może być wersji białej bluzki. Bawcie się pięknie i godnie. Z poszanowaniem siebie i innych. Życzę świetnej zabawy, a potem dobrze zdanej matury.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

Studniówka w I LO z Kilarem, w II LO z Elsnerem

Elegancja, wdzięk i kultura na studniówce w II LO oraz I LO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontuzje, olewanie treningów i konflikt rodzinny. Gio Reyna wraca do gry po turbulencjach
Następny artykułSzokujące odkrycie koło Krakowa. Z ziemi wyciągnięto żywego psa