A A+ A++

Strefa Aktywności na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie z oficjalną nominacją do EU Mies van der Rohe Award 2022. Czy uznawana za „architektonicznego Oscara” nagroda trafi do twórców projektu, SLAS Architekci?

Poznaliśmy oficjalne nominacje do European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022, będącej najważniejszą nagrodą architektoniczną w Europie, uznawaną za architektonicznego Oscara. Od 2001 roku uznana za oficjalną nagrodę Unii Europejskiej nagroda jest przyznawana co dwa lata najlepszym projektom architektonicznym w krajach Europy.

Okazuje się, że wśród polskich realizacji z lat 2018-2021, które znalazły się na liście nominowanych do EU Mies Award 2022 jest aż 25 obiektów, w tym pięć to projekty z województwa śląskiego. Wytypowane realizacje przesłało komisji Stowarzyszenie Architektów Polskich, a także niezależni eksperci, w tym redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska, krytyk architektury Marcin Szczelina, a także architekt i nauczyciel akademicki Hubert Trammer.

Strefa Aktywności w Chorzowie nominowana Mies van der Rohe 2022

Strefa Aktywności w Chorzowie znajduje się w okolicach Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych przy ulicy 75 Pułku Piechoty 1A, a inwestorem jest Uniwersytet Śląski. Inwestycję realizowano w latach 2018-2019, a jej koszt to 1 065 145 złotych. Autorami projektu są architekci Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus ze SLAS Architekci. Generalnym wykonawcą APIS Polska.

Strefa aktywności na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie została oficjalnie otwarta 17 czerwca 2019 roku. Powstał skwer z boiskiem do gry w piłkę nożną i koszykówkę, urządzenia fitness do ćwiczeń, a także plac zabaw, elementy małej architektury oraz zieleńce. Ze strefy aktywności mogą skorzystać studenci czy doktoranci, ale także lokalna społeczność – dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze.

Do budowy strefy architekci, zamiast plastiku i sztucznych materiałów wykorzystali proste, surowe materiały jak beton, stal ocynkowaną czy drewno.

Projekt jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Śląskiego oraz Miasta Chorzowa i wpisuje się w ideę rozwoju Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Uniwersytet Śląski otrzymał dotację na stworzenie Strefy Aktywności m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu Rozwoju Ponadlokalnej Infrastruktury Sportowej – Pilotaż Edycja 2017.

Nominowani ze Śląska do Mies van der Rohe 2022

Obok chorzowskiej Strefy Aktywności stworzonej przez SLAS Architekci w konkursie znalazły się Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach (projekt 22 Architekci), Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (projekt MWA Architekci), budynek mieszkalny Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej (projekt Małeccy Biuro Projektowe), a także Origami House w Toruniu bytomskiej pracowni projektowej Medusa Group.

Kiedy poznamy zwycięzcę UE Mies Award 2022? Organizatorzy podali harmonogram konkursu. W styczniu 2022 nastąpi ogłoszenie tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022, a miesiąc później poznamy 5 finalistów. W kwietniu nastąpi oficjalne ogłoszenie zwycięzców, a UE Mies Award Day z ceremonią wręczenia nagród i wernisażem objazdowej wystawy nastąpi w maju 2022.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTerlecki: Jest oczywiste, że Polska pozostanie w UE
Następny artykułAle po co ci kłopoty…”Normalność i antynormalność”