A A+ A++

Unikatowy fragment Tory otrzymało w tym tygodniu od mieszkanki Kielc Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Pergamin znaleziony został na poddaszu „kuczki” – zabudowanego balkonu w kamienicy, należącej przed wojną do Joska i Dawida Urbacha, którzy zginęli w Treblince 1942 r.

– Otrzymaliśmy ten niezwykły dar od Pani Alicji Tarki z Kielc. To unikatowy fragment Tory, na którym zapisane są słowa z Księgi Liczb. Pani Alicja odnalazła ten pergamin na poddaszu kuczki – zabudowanego balkonu w kamienicy, gdzie mieszka, przy ul. Okrzei – poinformował KAI Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Jak ustalono, dom przy ul. Okrzei należał do Joska i Dawida Urbacha i Etli Jankielewskiej. Rodzina Urbachów zajmowała się skupem i przetwórstwem pierza. Wyroby były eksportowane do zachodniej Europy. Josek i Dawid Urbachowie zginęli w Treblince w 1942 roku.

– Dr Marek Maciągowski odnalazł w kieleckim Archiwum Państwowym plany kamienicy, w której mieszka Pani Alicja Tarka. W planach domu zaznaczony jest balkon, na którym właściciel wybudował drewniany ganek z ruchomym dachem, który można było rozsunąć na czas święta szałasów” tzw. “kuczkę” – dodał Andrzej Białek.

„Kuczki” wznoszono do obchodów święta Sukkot, przypadającego na przełomie września i października. Kuczka przy ul. Okrzei to jeden z niewielu zachowanych w Kielcach śladów dawnej społeczności żydowskiej.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego powstało w 2005 roku. Tworzy go grupa ok. 30 osób poruszonych ideą Jana Karskiego, który wielokrotnie powtarzał: „uczynienie świata lepszym jest możliwe, że podejmowanie bezustannych wysiłków w tym celu jest konieczne, a zaniechanie naprawy i obojętność na zło jest zbrodnią i grzechem”.
W roku 2015, podczas obchodów 10-lecie działalności Stowarzyszenia, powołano do życia Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Od tego momentu Stowarzyszenie ma też własną siedzibę w budynku przy ulicy Planty 7, który był świadkiem tragicznych wydarzeń z 1946 roku.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułBiblioteka Bytom: Juliusz Słowacki „Balladyna” Akt 2 scena 1
Następny artykułPolicja Bytom: Policjanci podczas akcji "Bezpieczna droga do szkoły"