A A+ A++

Nieznaczny wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych jest naturalny, wiąże się przede wszystkim z zakończeniem prac sezonowych. Sytuacja na rynku pracy jest dobra – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując dane GUS na temat bezrobocia.

Stopa bezrobocia lekko w górę. "Wzrost w miesiącach zimowych jest naturalny"
fot. Kzenon / / Shutterstock

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia w grudniu 2022 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 812,3 tys. w porównaniu z 800,2 tys. osób w listopadzie.

“Główny Urząd Statystyczny potwierdził nasze szacunki dotyczące poziomu bezrobocia w grudniu 2022 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc., czyli o 0,1 pkt. proc. więcej niż w miesiącu poprzednim. Nieznaczny wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych jest naturalny, wiąże się przede wszystkim z zakończeniem prac sezonowych” – wskazała minister Marlena Maląg.

Zwróciła uwagę, że do tej pory stopa bezrobocia w grudniu nie była niższa niż 5,2 proc. “Taki sam wynik odnotowaliśmy tylko raz – w 2019 r.” – zaznaczyła szefowa MRiPS.

Jak dodała, to “najlepiej pokazuje skuteczność działań rządu w obszarze rynku pracy”. “Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra – nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniło tego otwarcie rynku pracy na uciekających przed wojną obywateli Ukrainy” – podkreśliła minister.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na mocy uproszczonych procedur zatrudnienie w Polsce znalazło ponad 880 tys. obywateli Ukrainy.

“Mimo że mogą oni rejestrować się jako bezrobotni w urzędach pracy nie notujemy w związku z tym szczególnego wzrostu bezrobocia. Dzisiaj w rejestrach jako osoby bezrobotne figuruje ok. 15 tys. obywateli Ukrainy. To niewielki procent” – oceniła minister Maląg.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMniejszość niemiecka wypięła się na Dudę. “Zraniono godność”
Następny artykułFaux Paux. Kulisy programu. Sprawdź, co zmalował Patryk “Rojo” Rojewski