A A+ A++

Metropolia podpisała umowę z Fundacją na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii – operatorem programu Stop Smog. Mieszkańcy Tychów oraz dziesięciu innych gmin będą mogli skorzystać z programu niskoemisyjnego Stop Smog, który łącznie obejmie realizację 210 przedsięwzięć.

W grudniu przedstawiciele Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisali umowę z operatorem programu – Fundacją na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Operator będzie odpowiedzialny za kompleksową realizację wniosku u klienta, w tym za wykonanie audytów, określenie zakresu prac i opracowanie dokumentacji technicznej, a także wsparcie w wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych, a następnie nadzór inwestorski i rozliczenie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto będzie świadczył usługi doradztwa energetycznego dla beneficjentów.

– Takie było nasze założenie, aby mieszkaniec, który zgłosi swój dom do projektu, nie musiał się niczym martwić – mówi Henryk Borczyk wiceprzewodniczący Zarządu GZM.
– Mieszkańcy nie muszą szukać firmy remontowo-budowlanej i określać zakresu prac. To właśnie zadanie operatora. I co najważniejsze – zakres prac zostanie określony w taki sposób, by po ich przeprowadzeniu koszty ogrzania domu były niższe lub przynajmniej porównywalne do kosztów przed remontem.

Program Stop Smog zapewnia wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a wartość dotacji dla mieszkańca to kwota 106 tys. zł, jeśli taką potrzebę wskaże audyt energetyczny. Umożliwia on szeroki zakres prac możliwych do realizacji w budynku mieszkalnym, jak wymiana lub likwidacja zanieczyszczających, nieefektywnych pieców i kotłów na ekologiczne, docieplenie ścian, stropów, podłóg na gruncie, stropodachów, dachów, likwidacja liniowych i punktowych mostków cieplnych, wymiana okien i drzwi zewnętrznych, podłączenia do ciepła systemowego lub gazu, instalacje OZE m.in. pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych, modernizacja systemu wentylacji, czy naprawy kominów. Środki na realizację programu pochodzić będą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, budżetu GZM i środków własnych gmin uczestniczących w projekcie.

Projekt jest skierowany do osób o niskich dochodach i trzeba spełnić określone kryteria, z którymi można się zapoznać na stronie www.umtychy.pl. Jak się dowiedzieliśmy w Wydziale Komunalnym Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Tychach, w naborze podstawowym, który został przeprowadzony w okresie od stycznia do marca ubiegłego roku zakwalifikowano do programu 13 wniosków, a łącznie ma on objąć w Tychach 20 budynków mieszkalnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwakuacja z sali gimnastycznej w III LO. Spalił się… halogen
Następny artykuł'Przyroda zimą'. Ferie z Eksperymentarium