A A+ A++

Miasto Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym Sokół Gniazdo Zakopane włączyło się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Hasłem Tygodnia Górnośląskiego organizowanego przez Centralny Komitet Plebiscytowy w Warszawie na przełomie grudnia 1920 i stycznia 1921 roku było zdanie “Wszyscy i wszystko dla Górnego Śląska”. Na wezwanie odpowiedzieli także przedstawiciele Podhala. Czterdziestu młodych zakopiańczyków zgłosiło się, aby wesprzeć powstanie. Ich walka w szeregach 2 Baterii I Dywizjonu Artylerii pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego zakończyła się sukcesem.

Jedną z najważniejszych osób działających na rzecz przywrócenia Polsce Śląska był Wojciech Korfanty, nie tylko czasowy mieszkaniec, ale także Honorowy Obywatel Zakopanego, członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Historię udziału zakopiańczyków w III Powstaniu Śląskim można będzie poznać podczas wydarzeń zaplanowanych na najbliższe tygodnie.

Dziś na Placu Niepodległości zaprezentowana została inscenizacja teatralna na podstawie wspomnień Władysława Cieleckiego pt. “Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2 Baterii Artylerii”. Spektakl wyreżyserował Krzysztof Najbor. Wzięli w nim udział aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, mieszkańcy Zakopanego oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera. Oprawę zapewniła Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

Wieczorem, od godz. 21.00 do 23.00 na fasadzie budynku Urzędu zaprezentowana zostanie wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii “Śląsk wspólna sprawa”.

Na piątek 18 czerwca zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Zakopane. Tego dnia otwarta zostanie na Krupówkach przy oczku wodnym – wystawa plenerowa “Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!”, a w Kinie Miejsce zaprezentowany zostanie film “Korfanty 1873 – 1939” w reż. Stefana Skrzypczaka.

19 czerwca odbędzie się konferencja popularnonaukowa “Między Zakopanem a Górnym Śląskiem. Wojciecha Korfantego działalność publiczna i życie prywatne”.

W ramach obchodów zaplanowano także odsłonięcie pomnika poświęconego ochotnikom z Zakopanego i Podhala, którzy w maju 1921 roku wyruszyli pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego do walki o polskość Górnego Śląska, służąc w szeregach 2 Baterii Artylerii wojsk III Powstania Śląskiego.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Zamojszczyzna” dla medyków
Następny artykułW sobotę 2 nowych zakażonych, w niedzielę 11 w regionie częstochowskim