A A+ A++

Starzenie się skóry to naturalny proces, który zaczyna się już po 25. roku życia. Miejscem, które jako pierwsze zdradza oznaki upływającego czasu, jest twarz. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników. Na szczęście istnieją zabiegi odmładzające, które mogą przywrócić skórze świeży, promienny wygląd. W artykule wyjaśniamy, co wpływa na starzenie się skóry i jaką metodę odmładzania wybrać w zależności od potrzeb.

Starzenie się skóry – na czym polega i jakie czynniki mają na nie wpływ?

Efekty starzenia się skóry są szybciej widoczne na twarzy niż w innych częściach ciała, ponieważ oprócz tego, że podlega ona sile grawitacji, to także każdego dnia wykonujemy sporą ilość ruchów mimicznych.

Proces starzenia się wiąże się również ze spowolnieniem metabolizmu skóry, zmniejszeniem produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i ograniczeniem wydzielania sebum, przez co skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i mniej elastyczna.

Starzenie się komórek to nie tylko powierzchowne zmiany. Z czasem dotykają one głębszych tkanek. Podskórne poduszeczki tłuszczowe zaczynają przesuwać się w dół twarzy, a niektóre (zlokalizowane np. na skroniach) ulegają degradacji, co wpływa na zmianę owalu twarzy. Ponadto osłabione mięśnie tracą swoją jędrność i masę, ciągnąc skórę w dół, powodując m.in. opadanie policzków. Dodatkowo niektóre mięśnie, np. czołowe i okrężne oczu, z wiekiem ulegają trwałemu przykurczowi, wywołując „kurze łapki” czy tzw. „lwią bruzdę”. Spłycają się również struktury kostne, co ma wpływ na kształt twarzy.

Przyczyną starzenia są:

  • czynniki wewnętrzne, związane m.in. z wiekiem, zmianami hormonalnymi, genami, niewłaściwą dietą.
  • czynniki zewnętrzne, np. nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia środowiska czy niewłaściwa pielęgnacja.

Skuteczne zabiegi odmładzające twarz

Zabiegi odmładzające twarz można podzielić ze względu na rodzaj problemu, który przede wszystkim mają rozwiązać. Należy jednak podkreślić, że wiele zabiegów przynosi różnorodne korzyści, np. iniekcja kwasu hialuronowego służy nie tylko do wypełniania zmarszczek, ale także do ogólnej poprawy kondycji skóry, ponieważ substancja ta działa regenerująco i nawilżająco.

Zabiegi redukujące zmarszczki

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, czyli botoksu – jego działanie polega na czasowym hamowaniu procesu uwalniania neuroprzekaźnika, odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Powoduje to rozluźnienie mięśni i wygładzenie zmarszczek mimicznych.

Zabieg rekomendowany jest zwłaszcza osobom, chcącym pozbyć się tzw. „lwiej bruzdy” na czole lub „kurzych łapek” wokół oczu. Z jego pomocą można także delikatnie unieść kąciki ust, a dodatkowym działaniem botoksu jest zmniejszenie potliwości i łojotoku w okolicy poddawanej zabiegowi.

Procedura, polegająca na wstrzykiwaniu preparatu cieniutką igłą jest bezpieczna, praktycznie bezbolesna i trwa ok. 15 minut. Efekty widoczne są po kilku dniach od aplikacji i utrzymują się ok. 6 miesięcy.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – sprawdza się w redukowaniu płytkich oraz głębokich zmarszczek, a także modelowaniu rysów twarzy. Z jego pomocą można modelować kontur twarzy i ust, wygładzać głębokie bruzdy i zmarszczki, wypełnić tzw. „dolinę łez” czy uzupełniać utraconą objętość np. w okolicy policzków.

Podobnie jak w przypadku botoksu, zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry i jest niemal bezbolesny. Cała procedura trwa ok. pół godziny, a efekt jest natychmiastowy i może utrzymywać się nawet 2 lata, ale wiele zależy od okolicy, która poddana została zabiegowi.

Zabiegi pobudzające regenerację skóry

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń, stosowanych do zabiegów regenerujących i odmładzających, jest laser frakcyjny CO2. Jego rolą jest pobudzenie do pracy głębokich warstw skóry właściwej i pobudzenie procesów regeneracyjnych. Efektami działania lasera frakcyjnego jest wygładzenie zmarszczek, zmniejszenie przebarwień i rozszerzonych porów.

Kolejnym bardzo popularnym zabiegiem regenerującym skórę jest mezoterapia w odmianach:

  • Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu odpowiedniego preparatu za pomocą iniekcji. Aplikuje się najczęściej gotowe koktajle odżywcze, kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta. Zabieg ostrzykiwania osoczem znany jest także pod inną nazwą: wampirzy lifting.
  • Mezoterapia mikroigłowa to wykonywanie na skórze mikronakłuć, które zwiększają jej przepuszczalność dla składników aktywnych zawartych w kosmetykach. W tym przypadku również wykorzystywane są specjalne koktajle rewitalizujące. Cała procedura trwa ok. 30 minut.

Dla najlepszych efektów zaleca się przeprowadzać mezoterapię w serii kilku zabiegów.

Zabiegi odmładzające owal twarzy

Do odbudowy młodzieńczego owalu twarzy służy tzw. wolumetria, czyli zabieg z wykorzystaniem wypełniaczy, np. tłuszczu pacjenta, hydroksyapatytu wapnia czy kwasu hialuronowego. Celem tego zabiegu jest uzupełnienie objętości twarzy i korekta rysów, czyli modelowanie policzków, podbródka, nosa, wypełnianie zagłębień na skroniach.

Zabiegi liftingujące

W przypadku większej ilości zmarszczek oraz zmian w owalu twarzy, rezultaty odmłodzenia można osiągnąć dzięki nowoczesnym odmianom liftingu. Pierwszym z takich zabiegów jest lifting nićmi PDO, który polegają na implantacji podskórnych nici, tworzących niejako rusztowanie dla skóry i unoszących ją. Po zabiegu nie pozostają żadne blizny. Uzyskane efekty, np. wymodelowanie opadających policzków, wiotkiego podbródka czy wygładzenie tzw. “kurzych łapek” utrzymują się nawet 2 lata. Zabieg trwa ok. 30–60 minut.

Kolejnym innowacyjnym liftingiem jest HIFU – zabieg wykorzystujący zagęszczoną energię ultradźwiękową, docierającą do głębokich warstw skóry, tkanki podskórnej i powięzi. Poprzez wywoływanie kontrolowanych mikrouszkodzeń następuje głęboka przebudowa wewnętrznych struktur, co daje efekt liftingu. Rezultaty zabiegu to m.in. napięcie skóry wokół oczu, wygładzenie zmarszczek, rozświetlenie cery, redukcja „drugiego podbródka”.

Zabieg jest bezbolesny, czas trwania wynosi ok. 30-60 minut, a efekty mogą utrzymywać się nawet kilka lat.

Warta polecenia jest także radiofrekwencja mikroigłowa VIVACE – zabieg, który można określić jako odmładzający, regenerujący oraz liftingujący. Działa on w dwojaki sposób: nakłuwanie skóry mikroigłami pobudza naturalne procesy regeneracyjne, natomiast fala radiowa ogrzewa tkanki i stymuluje ich odnowę. Radiofrekwencja mikroigłowa może być stosowana w celu ujędrnienia skóry, poprawy owalu twarzy, spłycenia zmarszczek, usunięcia przebarwień. To zabieg przynoszący bardzo dobre efekty, a przy tym małoinwazyjny i bezpieczny.

Profilaktyka

Warto pamiętać, że oprócz wsparcia medycyny estetycznej, ważny jest zdrowy styl życia – właściwa dieta, rezygnacja z używek, odpowiednia ilość snu czy np. popularne masaże mięśni twarzy, a także codzienna dbałość o skórę w postaci aplikowania dobrze dobranych kosmetyków i unikania czynników, które szkodzą, np. promieniowania UV, zanieczyszczeń. Z pewnością nie zatrzyma to czasu, ale może w dużym stopniu spowolnić procesy starzenia się skóry.

Źródło tekstu: https://revitae.com.pl/blog/starzenie-sie-skory-kontra-zabiegi-odmladzajace-przeglad-najpopularniejszych-metod/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Św.Patryka w Sandomierzu online
Następny artykułCzęstochowskie24: Tegoroczna zbiórka na Ziemię Świętą odbędzie się tradycyjnie w Wielki Piątek