A A+ A++

Starostwo i administracja powiatowa w dobie pandemii koronawirusa

Piątek  /  20-11-2020  /  Ilość wyświetleń: 20

Czas pandemii koronawirusa z pewnością przeorganizował już życie każdego z nas. Spowodował liczne zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Znacząco ograniczył kontakty międzyludzkie i swobodę działania. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy powrotu do tej niedocenianej wcześniej zwykłej „codzienności”

Dziś trwają zmagania z bezwzględną drugą falą pandemii koronawirusa, która z niespodziewaną siłą i impetem uderzyła w Polskę. Aby wyjść z tej walki zwycięsko, musimy w codziennym życiu ściśle i konsekwentnie stosować się do zaleceń epidemiologicznych.

Przypominamy, że w związku ze zwiększającą się ilością zachorowań na COVID-19 w powiecie oławskim do odwołania, zostały zmienione godziny przyjmowania interesantów w Starostwie Powiatowym w Oławie. W poniedziałki, wtorki i czwartki urząd jest otwarty dla klientów w godzinach od 8.00 do 15.00, w środy od 9.30 do 16.30, a w piątki od 8.00 do 13.00.

– Sytuacja jest dla nas wszystkich trudna, dlatego zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa i zaleceniami Sanepidu ograniczyliśmy tymczasowo bezpośrednią obsługę klientów w Starostwie, ale nie zamykamy urzędu i na tyle, na ile jest to bezpieczne i racjonalne w obecnej sytuacji, nadal będzie utrzymane jego funkcjonowanie w możliwie największej liczbie obszarów administracji – mówi starosta Zdzisław Brezdeń.  Część kadry rotacyjnie, na zmianę jest oddelegowana do pracy zdalnej, więc stale zapewniamy obsługę i realizację zadań oraz przepisów prawa. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii, musimy starać się do minimum ograniczyć wizyty w budynku starostwa i innych powiatowych jednostkach organizacyjnych. Pamiętajmy, z koronawirusem walczymy wszyscy.

Rekomendujemy realizowanie spraw urzędowych drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną, a ewentualne, niezbędne wizyty umawiajmy telefonicznie. Oczywiście do starostwa, jeśli już musimy, przychodźmy w maseczkach, w innym przypadku nie zostaniemy wpuszczeni do budynku. Do dyspozycji są również płyny do dezynfekcji rąk. Przed wejściem do obiektu mierzymy temperaturę. Ale mimo wszystko, ograniczmy te wizyty. Dystans społeczny, to do dzisiaj najskuteczniejsze panaceum zapobiegające rozprzestrzenianiu się pandemii. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.

Jakie objawy są charakterystyczne dla koronawirusa?

Należy pamiętać, że wiele osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo. Brak charakterystycznych dolegliwości może uśpić naszą czujność i sprawić, że nieświadomie będziemy zarażać innych. To właśnie między innymi dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Osoby zakażone koronawirusem zwykle mają: wysoką gorączkę, kaszel, duszności, utratę węchu lub smaku. Rzadziej pojawiają się takie objawy, jak bóle mięśni i głowy, biegunka, wysypka. Jeżeli występują u ciebie duszności lub kłopoty z oddychaniem, zadzwoń niezwłocznie na numer 112 lub 999, aby uzyskać pomoc medyczną i uprzedź, że masz lub możesz mieć koronawirusa.

Jeśli zauważymy objawy typowe dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa. Jeśli nasz lekarz pierwszego kontaktu akurat nie dyżuruje, przychodnia skieruje nas do lekarza dyżurnego, który go zastępuje i ma prawo wystawić zlecenie na wykonanie testu. Warto skorzystać z wyszukiwarki poradni podstawowej opieki zdrowotnej – kliknij.

Zlecenia na test na koronawirusa nie może wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej telepomocy. Należy poczekać do chwili, gdy nasza przychodnia zostanie otwarta. Jeśli się bardzo źle czujesz, dzwoń na 112 – koniecznie powiedz, że prawdopodobnie masz COVID-19! Pamiętajmy, że w czasie kwarantanny nie możemy opuszczać ustalonego miejsca jej odbywania, nawet w celu wyjścia z psem. Należy wtedy poprosić bliskich lub sąsiadów o wyprowadzenie naszego pupila. Bezwzględnie należy zachować dystans społeczny. Osobom po 70. roku życia lub gdy stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie, zalecamy skontaktowanie się ze specjalną infolinią dla seniorów 22 505 11 11.

To, że stosujemy się ściśle do reżimu sanitarnego i ograniczamy bezpośrednie spotkania z rodziną, nie oznacza, że odcinamy się od siebie. Wręcz przeciwnie – w tym trudnym okresie pandemii skontaktujmy się z naszymi bliskimi, znajomymi, w szczególności z osobami starszymi i schorowanymi. Zatelefonujmy, lub napiszmy do nich i sprawdźmy, co u nich słychać. Okażmy w tym czasie trochę więcej życzliwości, dowiedzmy się, czy nie potrzebują naszej pomocy, lub innej formy wsparcia, o czym możemy poinformować odpowiednie służby, jednostki, czy instytucje, kierując w ten sposób skuteczną pomoc. Pokażmy, że o nich pamiętamy każdego dnia, a nie tylko od święta.

Apel o wsparcie w opiece nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Oławie

Z prośbą o pomoc – do organizacji, wolontariuszy i osób, posiadających wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami starszymi i obłożnie chorymi zwracają się: Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń i Dyrektor DPS w Oławie Joanna Kruk-Gręziak. – Zwracamy się do Państwa z apelem o wsparcie w opiece nad seniorami – pensjonariuszami DPS w Oławie, należącymi do grupy wysokiego ryzyka. Sytuacja epidemiologiczna w placówce jest opanowana, ale musimy zapewnić jednostce w kolejnych miesiącach ciągłość funkcjonowania i zabezpieczenie mieszkańców, a więc z wyprzedzeniem zorganizować system i rozkład czasu pracy i odpoczynku pracowników, aby nie dopuścić do sytuacji, w której podopieczni DPS mogliby pozostać bez fachowej opieki. Stąd apel – potrzeba jeszcze kilku osób, które są chętne do pomocy i wiedzą, na czym polega praca z seniorami w DPS oraz w warunkach covidowych.

Prośba kierowana jest więc do osób, które mają skończone 18 lat i m.in. potrafią prawidłowo zmienić pieluchę i umyć pacjenta, wiedzą jak umiejętnie dokonywać czynności higienicznych mieszkańców DPS. Ponadto muszą umieć prawidłowo podnosić i sadzać osoby starsze i chore, wiedzą jak karmić oraz jak pomóc im przy jedzeniu.

Osoby chętne i gotowe do pomocy proszone są o kontakt z dyrekcją placówki: tel.: 71 313 01 10, fax.: 71 313 01 10 wewn. 22, e-mail: oraz .

Osoby, które zgłoszą się i zakwalifikują, za świadczona pracę otrzymają stosowne wynagrodzenie. Wszystkie warunki pracy podane zostaną podczas rozmowy telefonicznej.

Kwarantanna i co dalej? W przypadku, gdy chcemy zweryfikować wątpliwe sytuacje dotyczące kwarantanny (np. otrzymaliśmy automatyczne połączenie z informacją o nałożeniu kwarantanny, a nie mieliśmy kontaktu z chorym na COVID-19 i nie mamy objawów, lub zakończyliśmy kwarantannę, ale Policja nadal kontroluje czy przebywamy w domu), należy wtedy zatelefonować do Centrum Kontaktu inspekcji sanitarnej: 22 25 00 115.

Chrońmy siebie i innych – stosujmy zasadę DDMA+W

W sklepie, w urzędzie, na poczcie, na ulicy – koronawirus może czyhać wszędzie. Dobre samopoczucie, brak gorączki i kaszlu może uśpić naszą czujność. Możemy przechodzić chorobę bezobjawowo. A co za tym wiąże się – zupełnie nieświadomie zarażać swoich bliskich, a także inne osoby, które spotykamy na swojej drodze – przyjaciół, znajomych, kierowcę autobusu, kasjera w sklepie … Dlatego tak ważna w każdej sytuacji jest ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Najskuteczniejszą bronią w walce z koronawirusem jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Służy temu zasada DDMA+W, czyli:

D jak dystans. Dystans społeczny towarzyszy nam od początku epidemii koronawirusa. 1,5 m to minimalna odległość, jaką powinniśmy zachowywać od innych osób. Dzięki temu chronimy zarówno siebie, jak i ludzi wokół nas.

D jak dezynfekcja. Dokładne mycie rąk wodą z mydłem, albo ich dezynfekcja to podstawa w walce z koronawirusem. Jednak ręce to nie wszystko. Pamiętaj o czyszczeniu i dezynfekcji powierzchni i przedmiotów, których często dotykasz.

M jak maseczka. Maseczka, szalik lub przyłbica – zasłaniaj nos i usta w przestrzeni publicznej. Rób to zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na ulicy. Tam również spotykasz i mijasz wiele osób. A jak Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Korzystasz z aplikacji i miałeś bliski kontakt z osobą chorą? Twój telefon Cię o tym poinformuje. To dobrowolna, darmowa i w pełni bezpieczna aplikacja, która pomaga w walce z koronawirusem. W jak wietrzenie. Zadbaj, aby w zamkniętych pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu był dopływ świeżego powietrza. Często wietrz pokoje w domu i w pracy.

Przebyłeś zakażenie SARS-Cov-2 (objawowo lub bezobjawowe), jesteś ozdrowieńcem i chcesz oddać osocze? Zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi! Dowiedz się, czy osocze może zostać pobrane od ciebie. Skontaktuj się z RCKiK we Wrocławiu, ul. Czerwonego Krzyża 5/9 e-mail: , tel.: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00).


 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa wizytę w ZUS można już umówić się telefonicznie
Następny artykułPŚ w skokach: Stoch wygrał kwalifikacje w Wiśle. Aż 11 Polaków w niedzielnym konkursie