A A+ A++

Za osiem lat niemal co trzeci mieszkaniec Polski będzie miał ponad 60 lat. W 2050 roku w tym, lub starszym wieku, będzie to już 40 proc. społeczeństwa. Miasta muszą się przygotować na zmiany. Muszą one objąć transport, służbę zdrowia, opiekę społeczną, kulturę, a nawet sposób budowy mieszkań.

Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że Katowicach mieszka dziś 74,5 tys. osób w wieku poprodukcyjnym. W 2011 roku było ich o dziesięć tysięcy mniej. W Warszawie żyje 419 tys. seniorów, prawie o 60 tys. więcej niż dekadę wcześniej. W Łodzi przybyło ich w tym czasie 30 tys. (190 tys. w 2021 roku).

Ważniejsze niż liczby bezwzględne są proporcje. Seniorem jest co piąty warszawiak, co czwarty katowiczanin i mieszkaniec Trójmiasta oraz prawie co trzeci mieszkaniec Łodzi. Podobnie jest w przypadku innych dużych miast. Z danych GUS dowiadujemy się też, że największy procentowy przyrost osób w wieku poprodukcyjnym w latach 2011-2021 nastąpił w Kielcach, Toruniu oraz Olsztynie. Jest ich tam więcej o ponad 7 proc.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzef PlayStation miał „polecieć do Brukseli”, by przekonywać do zablokowania transakcji Microsoftu
Następny artykułW Ochli promowano lubuskie browary. Za nami “Piwowaria Lubuskie”