Centrum Rekreacyjno-Sportowego z kompleksem letnich basenów w Starogardzie” otrzymało prestiżowe wyróżnienie. Znalazło się w gronie finalistów 28. edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Pamiątkowy dyplom odebrał Prezydent Miasta 27 września br. podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Do konkursu zgłosili się inwestorzy wykonawcy i architekci ponad sześciuset inwestycji z całej Polski. Do ścisłego finału trafiły dziewięćdziesiąt trzy inwestycje.
Konkurs „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących w Polsce ideę propagowania i wspierania działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego. Jego celem jest też promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i oraz urządzeń, których celem jest uzyskanie efektów użytkowych i estetycznych. Najwyższy laur – statuetka i tytuł „Modernizacja Roku” lub „Budowa XXI wieku” jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów od przeszło 28 lat.
W tegorocznej 28. Edycji konkursu w finale oceniane były 93 obiekty, wybrane spośród 635 inwestycji z całej Polski. Jednym nich została „Budowa Centrum Rekreacyjno – Sportowego z kompleksem letnich basenów w Starogardzie Gdańskim”. Inwestycja startowała w kategorii obiekty sportu i rekreacji.
Jury na miejscu dokonało oceny
W czerwcu br. obiekt na Piekiełkach odwiedziło dziewięcioosobowe jury. Na miejscu zapoznało się ze szczegółami projektowymi i rozwiązaniami technicznymi inwestycji. Obejrzało jakość wykonania konstrukcji, funkcjonalność poszczególnych elementów oraz ich dostępność dla mieszkańców.
Kapituła, złożona ze specjalistów m.in. z branży budowlanej, architektonicznej, gospodarczej, nadzoru budowlanego, a także świata nauki doceniła działania naszego Miasta. Wyróżniła Centrum jako dobrze zaprojektowaną przestrzeń dostępną dla każdego, kalifikujac je do ścisłego finału konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” 2024.
Uroczysta Gala w Zakmku Królewskim w Warszawie
Pamiątkowy dyplom dla inwestora, wykonawców i architektów odebrał prezydent miasta Janusz Stankowiak. Wręczenie odbyło się w piątek, 27 września br. podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele firmy Agrapool Consulting, projektanta starogardzkich basenów, którym prezydent osobiście przekazał otrzymany dyplom.
— Jestem bardzo szczęśliwy, że ta właśnie inwestycja znalazła uznanie w oczach ekspertów branży budowlanej, architektonicznej i urbanistycznej. Wykonując założenia tego projektu byliśmy uparci i konsekwentni. Przyświecał nam wspaniały cel. Po pierwsze chcielismy przywrócić wartość historyczną temu miejscu. Po drugie naszym celem było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, która nie tylko poprawi wizerunek tej części miasta, ale przede wszystkim zachęci mieszkańców do aktywności i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu – powiedział Janusz Stankowiak.
Podziękował Kapitule za zauważenie tej pracy. — To wielki zaszczyt znaleźć się wśród 93 najlepszych projektów budowlanych w Polsce. Konkurencja była naprawdę ogromna. Imponujące jest to, jak fantastyczne obiekty buduje się dzisiaj w Polsce, z jakim rozmachem i pomysłowością architektonicznych rozwiązań. Tym bardziej cieszę się, że Starogard znalazał się wśród nich. Dedykuję tę nagrodę wszystkim mieszkańcom Starogardu Gdańskiego, szczególnie wszystkim użytkownikom naszego Centrum. Ich liczna obecność na basenach i sąsiednich obiektach jest dowodem, że mieszkańcy akceptują i doceniają zmiany, jakie zachodzą w Starogardzie Gdańskim. Bardzo im za to dziękuję — podsumował Prezydent Miasta Starogard Gdańśkim.
Starogardzka inwestycja finalistą ogólnopolskiego konkursu
Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Starogardzie Gdańskim to wielofunkcyjny obiekt przeznaczony do wypoczynku, aktywności fizycznej, integracji i zabawy dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolicznych gmin oraz turystów odwiedzających stolicę Kociewia.
Doskonale wpisywał się w cele Konkursu. Kompleks znajduje się w historycznym miejscu zwanym Piekiełki. W centrum miasta w sąsiedztwie rzeki Wierzyca i ścieżki edukacyjnej biegnącej doliną rzeki Wierzyca. To kilkudziesięciohektarowy obszar zielony, częściowo objęty Naturą 2000, który w przeszłości służył mieszkańcom jako miejsce rekreacji. W latach 70-tych w tej samej lokalizacji działała otwarta pływalnia publiczna, która cieszyła się dużą popularnością.
Zagospodarowanie tej zdegradowanej przestrzeni na potrzeby rekreacji przywróciło temu miejscu lokalną tożsamość kulturową i historyczną. Obecnie służy integracji międzypokoleniowej i sąsiedzkiej. Nowa jakość zaproponowanych atrakcji w tym miejscu dała mieszkańcom szczególnie tym, których nie stać na letnie wyjazdy poza miasto, alternatywną formę atrakcyjnego spędzania wolnego czasu z całymi rodzinami. Centrum poprawiło jakość życia mieszkańców oraz wizerunek estetyczny Starogardu Gdańskiego. Poprzez jego budowę Miasto nadało zdegradowanej wcześnie przestrzeni nowy ład przestrzenny. Wzmocniło też konkurencyjność turystyczną miasta, jeśli chodzi o model podróżowania typu caravaning – budowa doskonale wyposażonego parkingu dla kamperów.
26 miejsce w plebiscycie publiczności
Podczas trwania konkursu na stronie internetowej konkursu internauci mogli oddawać swoje głosy na najpiękniejsze ich zdaniem obiekty. Starogardzka inwestycja uplasowała się na 26 pozycji wśród 93 finalistów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS