Z Programu Szwajcarskiego mogą skorzystać miasta średnie, które zostały zaliczone do 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wsparcie z Programu może zostać przeznaczone na projekty w różnych obszarach tematycznych związanych ze sferą społeczną, gospodarczą bądź przestrzenno-środowiskową.
Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 zalicza Starachowice do miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, a konkretnie do miast obniżającego się potencjału – czyli do miast, w których występuje umiarkowanie zła sytuacja społeczno-gospodarcza, lecz obserwowane jest także silne powiększanie niekorzystnego dystansu względem innych miast średnich.
Do złożenia projektu potrzebna była aktualna diagnoza Miasta Starachowice, której opracowanie miasto zleciło zewnętrznemu podmiotowi.
Oprócz ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców ogółem, przeprowadzono również sondaż wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych. Wśród ankietowanych przeważali uczniowie mieszkający poza Starachowicami (52,0%). Przeważająca grupa ankietowanych urodziła się w 2009 roku. Najwięcej ankietowanych uczęszczało do ZSZ nr 2 (31,4%), ZSZ nr 3 (29,0%).
Łącznie zebrano 666 ankiet, z czego przeważającą grupę stanowili mężczyźni.
Wśród ankietowanych uczniów blisko 58% uważa, że Starachowice są dobrym miejscem do życia, natomiast odmiennego zdania jest 27% osób. Niemal 16% respondentów miało trudności w jednoznacznym wskazaniu, czy miasto jest dobrym miejscem do życia i rozwoju. Wśród odpowiedzi w pytaniu otwartym na temat tego, dlaczego Starachowice są dobrym miejscem do życia uczniowie najczęściej wskazywali na bezpieczeństwo, spokój, niskie koszty życia i atrakcyjne położenie geograficzne. Uczniowie, którzy negatywnie ocenili miasto wskazywali natomiast na brak perspektyw rozwojowych, brak szkoły wyższej oraz nieatrakcyjny lokalny rynek pracy.
Uczniom zadano pytanie dotyczące oceny poszczególnych elementów życia w mieście. Zdecydowanie najlepiej oceniono dostępność miejsc spędzania wolnego czasu, dostępność obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz przygotowanie uczniów do przyszłej pracy w zawodzie – pozytywnie oceniło te aspekty kolejno 70,4%, 59,2% oraz 58,3% respondentów.
Najwięcej negatywnych głosów zebrały kwestie związane z rynkiem pracy, takie jak wysokość zarobków oraz możliwość znalezienia atrakcyjnej pracy – źle oceniło to kolejno 31,1% i 30,8% uczniów biorących udział w ankiecie.
Zdaniem uczniów starachowickich szkół, miasto jest dobrym miejscem do życia głównie dla osób starszych (30,6%). Co ważne drugim najczęstszym wskazaniem było, że miasto jest atrakcyjne dla młodzieży (25,1%). Zdecydowanie rzadziej zaznaczano odpowiedzi „dla dorosłych”, czy „dla osób przedsiębiorczych”, co zapewne związane jest z negatywną opinią na temat lokalnego rynku pracy., na którym sytuacja determinuje odpływ młodych i wykształconych mieszkańców miasta.
Z uwagi na wskazane odpowiedzi ważne jest tworzenie warunków, które pozwolą na zatrzymanie odpływu, jak również przyciągnięcie mieszkańców do miasta. Ponadto działania samorządu powinny być nakierowane na osoby młode, które należy zachęcić do pozostania w mieście bądź powrotu do Starachowic w przypadku osób, które zdecydowały się kontynuować naukę w szkole wyższej w innym mieście.
Około 56% uczniów planuje w przyszłości mieszkać w innej miejscowości niż Starachowice – na terenie miasta chce zamieszkać tylko 14,7% ankietowanych. Odpowiedzi te nie pokrywają się z opinią na temat miasta jako miejsca do życia, w którym większość oceniła miasto pozytywnie. Może to wskazywać na fakt, że młodzież jest obecnie zadowolona z życia w Starachowicach, ale posiada większe aspiracje i potrzeby, których nie zaspokoi pozostając na terenie miasta w przyszłości.
Pełna treść diagnozy dostępna jest tutaj [kliknij]
Fot. Z lotu Myszki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS