Jak przekazuje portal Polsat News, powołujący się na Associated Press, decyzja Amerykanów ma wynikać ze zmiany podejścia obecnej administracji, która – według Hegsetha – ma “zupełnie inny pogląd na ten konflikt” i wierzy w możliwość zawarcia porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą.
Stany Zjednoczone chcą skupić się na własnym bezpieczeństwie
Szczegóły dotyczące skali cięć amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy nie zostały ujawnione, ale według agencji Associated Press, mogą one ograniczyć zakupy m.in. systemów obrony powietrznej. Zmiany mają wejść w życie wraz z przyszłorocznym budżetem obronnym USA.
Jak przekazuje Polsat News, współpracownik Trumpa miał także powiedzieć, że Stany Zjednoczone były pod wrażeniem ostatniego ukraińskiego ataku przy użyciu dronów na lotniska w Rosji. Hegseth podobno zaznaczył, że “Pentagon codziennie uczy się od Ukrainy” i skupia się na poprawie własnego bezpieczeństwa.
Ukraina jest na to przygotowana?
Zaledwie kilka dni temu Ukraina ogłosiła przełom w zakresie niezależności zbrojeniowej, informując o zgromadzeniu zapasów własnych pocisków balistycznych, prawdopodobnie typu Grom-2 (eksportowo: Sapsan). Taki stan rzeczy ma być efektem wieloletnich prac prowadzonych od 2013 roku przez Biuro Konstrukcyjne Piwdenne i zakłady Piwdenmasz. Rakiety te mają zasięg 280–500 km i charakteryzują się wysoką precyzją dzięki systemowi inercyjnemu z korekcją GPS.
Równolegle Ukraina miała przetestować nowy eksperymentalny pocisk opracowany w ramach programu Brave1. Choć szczegóły techniczne tej operacji pozostają utajnione, testowana broń miała skutecznie zniszczyć rosyjską pozycję wojskową.
Nowa broń, będąca odpowiedzią m.in. na rosyjskie Iskandery, daje Ukrainie możliwość uderzania w strategiczne cele na głębokim zapleczu wroga, mimo utrudnień wynikających z ataków na infrastrukturę produkcyjną i trudności z importem komponentów. Rozwój Grom-2 to nie tylko sukces militarny, ale i symboliczny krok ku pełniejszej suwerenności w zakresie obronności.
Czytaj też:
Niemiecka służba ostrzega: Rosja chce przetestować NATOCzytaj też:
Kreml o NATO: Sojusz to instrument agresji i konfrontacji
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS