A A+ A++

Standardowy rozmiar okna to jego cecha, która ma wpływ na dostarczenie okien na budowę, a także na kupno w późniejszym czasie firan lub zasłon. W rozmiarach standardowych robi się tylko okna prostokątne. Wszelkie łukowate wykończenia robione są na specjalne zamówienie. Poznaj rozmiary typowych okien.

Standardowe okna – kiedy rozmiar ma znaczenie

Na cenę okna wpływa kilka czynników. Wiadomo, że okna białe są tańsze niż kolorowe, okna robione na wymiar droższe niż standardowe. Na ostateczną cenę wpłynie też sposób otwierania okna. Okna otwierane w jeden sposób są tańsze niż okna otwierane na dwa sposoby. Zbrojni w tę wiedzę już na etapie budowania domu powinniśmy się zastanowić, ile okien będziemy potrzebować i jakie one powinny być. Tu do wyboru są dwie opcje: nie oszczędzamy i zamawiamy wszystkie okna na wymiar lub kierujemy się względami ekonomicznymi i wybieramy okna w standardowych rozmiarach. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić, czy nasze okna nie różnią się od okien typowych zaledwie o kilka centymetrów. W takim wypadku warto wprowadzić drobną korektę do planów i zdecydować się na okna typowe. Jeśli jednak różnice sięgają kilkunastu centymetrów i więcej, nie warto zaburzać proporcji przestrzeni, na siłę zmniejszając lub powiększając okna.

Zasłony i firany na okna standardowych rozmiarach

To jeden z powodów, dla których warto się dobrze zastanowić, jakie okna chcemy mieć w domu. O ile same okna są wydatkiem jednorazowym, to zasłony, firany bądź rolety będziemy kupować praktycznie całe życie. Gotowe firany i zasłony szyte są z myślą o typowych rozmiarach i nie będą pasowały na niestandardowe okna. Z kolei szycie firan, zasłon i rolet na wymiar jest droższe. To wydatek, który trzeba ponieść, jeśli zależy nam na estetyce wnętrza i jego perfekcyjnym wykończeniu. W tym kontekście kwestia zastosowania okien o wymiarach standardowych nabiera zupełnie innego znaczenia. Jeśli je wybierzemy, oszczędzimy więcej niż raz. W domach wielorodzinnych stosuje się okna typowe. To kwestia ekonomii, deweloperzy nie chcą przepłacać. Jeśli mieszkamy w blokach, możemy śmiało kupować gotowe zasłony i firany. W domach jednorodzinnych bywa różnie – jeśli kupiliśmy gotowy dom, warto dokładnie wymierzyć okna razem z framugami, zanim udamy się na tekstylne zakupy.

Standardowe wymiary okien, czyli jakie?

I tu dochodzimy do sedna. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Nie można powiedzieć, że okno pojedyncze ma tylko jeden dopuszczalny wymiar i jest połową okna podwójnego. Także okno balkonowe rządzi się swoimi prawami i może mieć kilka rozmiarów. Tak naprawdę rynek okien i drzwi balkonowych zna aż 52 „typowe” okna. Z punktu widzenia producenta i odbiorcy budowlanego oznacza to po prostu, że takie okna można kupić „od ręki”. Nie trzeba ich zamawiać. Z punktu widzenia lokatora jest trochę lepiej, bo okna dzielą się na mniej i bardziej popularne. My skupimy się na tych częściej spotykanych.
Rozmiary okien podaje się w milimetrach.

  • Okno jednoskrzydłowe może mieć wysokość 535 mm a szerokość: 565, 865 lub 1165 mm. To dość niewysokie okno, najczęściej widywane w kuchni lub łazience. Opcjonalnie wysokość może być inna: 835 lub 1135 mm.
  • Okna podwójne są wyższe: 1435 lub 1635 mm i odpowiednio szersze: 1165 lub 1465 mm.
  • Okno balkonowe w wersji typowej ma stałą szerokość 895 mm i trzy różne wysokości: 2095, 2195, 2295 mm.

Rozmiary mogą się nieznacznie różnić u poszczególnych producentów, dlatego zawsze warto o nie dopytać.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 24.05.2020, 09:16

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozpłochowski: Grajmy larum!
Następny artykułZatrzymano jednego z największych znanych handlarzy danych. Wpadł na Ukrainie