A A+ A++

Od długiego czasu dostawca wysokogatunkowej stali wykorzystywanej do budowy amerykańskich atomowych okrętów podwodnych dostarczał produkt nie spełniający norm. Odpowiedzialna za badania jakości pracownica fałszowała wyniki badań laboratoryjnych narażając marynarzy na niebezpieczeństwo. W ramach postępowania ugodowego z Departamentem Sprawiedliwości firma Bradken z Kansas City zapłaciła już 10,9 miliona dolarów kary.

W 2008 roku Bradken zakupił w 2008 roku odlewnię w Tacomie, która produkowała elementy dla budujących okręty podwodne stoczni Electric Boat i Newport News Shipbuilding. W 2017 roku odkryto, że dyrektor działu metalurgii w odlewni fałszowała wyniki badań tak, aby wskazywały, że produkowana stal spełnia wymagania amerykańskiej marynarki wojennej. Nie ujawniono które okręty podwodne zostały zbudowane z wadliwej stali.

Prokuratorzy poinformowali, że firma zawiadomiła marynarkę wojenną, ale nie powiedziała, że był to wynik oszustwa. Informacja spowodowała rozpoczęcie śledztwa przez US Navy oraz przedsięwzięcie środków zaradczych w celu przeciwdziałania zagrożeniu dla załóg okrętów podwodnych. W aktach sądowych nie ma żadnych informacji o tym, że którykolwiek z elementów złej jakości uległ uszkodzeniu, ale marynarka wojenna ponosi wyższe koszty serwisowania tych jednostek aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Była dyrektor metalurgii w odlewni, Elaine Thomas, została oskarżona o oszustwo wobec rządu amerykańskiego. Pracowała ona w odlewni na różnych stanowiskach przez czterdzieści lat. Jej pierwsze przesłuchanie w sądzie zostało zaplanowane na 30 czerwca. Jej adwokat odmówił komentowania sprawy.

Dochodzenie wykazało, że Elaine Thomas sfałszowała wynika badań 240 partii produkcyjnych stali przeznaczonej dla okrętów podwodnych. Śledczy przedstawili jej dowody świadczące o fałszowaniu wyników co najmniej od 1990 roku. W jej zeznaniach znalazło się twierdzenie, że mogła fałszować wyniki, ponieważ wymóg testowania stali w temperaturze minus siedemdziesięciu trzech stopni Celsjusza uznawała za głupi. Oszustwo wyszło na jaw w 2017 roku, gdy metalurg przyuczany do przejęcia obowiązków Thomas po jej spodziewanym przejściu na emeryturę odkrył podejrzane rezultaty. Dyrektora została natychmiast zwolniona.

Po ujawnieniu oszustwa firma w pełni współpracowała z marynarką wojenną i innymi agencjami rządowymi w wyjaśnianiu sprawy. Bradken wprowadził dodatkowy nadzór nad badaniami jakości i wymienił kierownictwo odlewni. Jeśli przedsiębiorstwo wywiąże się ze zobowiązań zawartych w postępowaniu ugodowym, za trzy lata Departament Sprawiedliwości ostatecznie wycofa, zawieszone w tej chwili, zarzuty kryminalne wobec firmy.

Zobacz też: Afery w US Navy

(defensenews.com)

US Navy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułUbisoft Heroes – zupełnie nowa seria figurek Chibi od Ubicollectibles
Następny artykułPolicyjny dron kontra Wolni Obywatele Zamościa. Jedna z aktywistek wezwana na komendę