A A+ A++

Archeolog Marek Gierlach podczas prac na terenie Placu 15 Sierpnia odkrył ślady bruku oraz pozostałości drewnianych z późnego średniowiecza, które świadczą o tym, że Płońsk jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. Na placu rynku odkryto także kolejne dwa tajemnicze pochówki.

 

Ilość artefaktów odkrytych przez związanego z Płońskiem archeologa Marka Gierlacha podczas prac budowlanych na placu płońskiego rynku jest imponująca. Przedmioty – wśród nich fragmenty ceramiki, monety, drewno kości ludzkie i zwierzęce (głównie kóz) ledwo mieszczą się w zorganizowanym przez miasto magazynie. Podczas kolejnej odsłony po 700 latach można zobaczyć część kamiennego bruku z fragmentem rynsztoka odprowadzającego wodę oraz pozostałości drewnianej konstrukcji, świadczące o tym, że mamy do czynienie z odkryciem ważnej dla miasta średniowiecznej budowli, która mogła być jednym z pierwszych miejskich ratuszów.

Znaczący i najstarszy na Mazowszu

Odkrycie, które archeolog Marek Gierlach datuje na ostatnią dekadę XIV w. świadczy o tym, że Płońsk był znaczącym miastem już 700 lat temu i tym samym był także najstarszym miastem na Mazowszu. – Dołożymy wszelkich starań, aby wszystko, co zostało i zostanie znalezione było udokumentowane, policzone i poddane badaniom dla nowej wiedzy na temat naszego miasta – powiedział burmistrz Andrzej Pietrasik podczas konferencji prasowej we wtorek 9 maja.

Powstaje książka o początkach Płońska

Miasto zleciło także opracowanie książki o najstarszej historii Płońska. Pracą, która już dobiega końca zajął się prof. Kazimierz Pacuski. Książka niebawem ujrzy światło dzienne. Informacje historyczne dotyczą nie tylko Płońska, ale także historii miejscowości w powiecie płońskim oraz bardzo zamierzchłych powiązań z Płońskiem np. Baboszewa, Jońca czy Czerwińska nad Wisłą.

Na zdjęciu: najnowsze archeologiczne odkrycie z czasów sredniowiecza. Fot. plonsk24.pl

W ramach projektu rewitalizacji rynku projektowane są dwa podziemne pomieszczenia, które pomieszczą zbiornik oraz pompę zasilającą fontannę, która powstanie w centralnym puncie placu rynku. Rynek ma stać się sercem miasta. Z wyszukaną zielenią, którą właśnie zamówiono. Rozpoczęto właśnie sadzenie drzew. Niektóre z zamówionych drzew są nieosiagalne na rynku polskim i są przygotowywane w szkółkach przez 20 lat. 

Swą wiedzą podzielił się prowadzący od lat prace w Płońsku archeolog Marek Gierlach:

– „Przestrzeń historyczną Płońska organizują dwa punkty. Jednym z nich było grodzisko wczesnośredniowieczne na tzw. Górze Kawałowskiego datowane na rok 978 – 12 lat po powstaniu formalnym Państwa Polskiego. Wcześni Piastowie bardzo sprawnie zajęli się organizacją sieci administracyjno-publicznych, pełniących swoją funkcję wewnętrzną i zewnętrzną. To jest ten pierwszy punkt, wokół którego rozrastały się osady – podgrodzia. Stąd ten wieniec osad odkrytych podczas budowy obwodnicy wschodniej, ale również małej obwodnicy. Ten zespól osad miał osadę towarzyszącą w miejscu, w którym się znajdujemy.

Rozwój osadnictwa postępował na wschód i na zachód. Impet w kierunku zachodnim nasilił się pod koniec XII w., kiedy zmienił się klimat na terenie niżu europejskiego i poziom wód wzrósł do ok. dwóch metrów w górę. Wszystkie części osad szczególnie od strony wschodniej uległy zalaniu. To miejsce jest ponad dwa metry wyższe od miejsca przy grodzisku. Tu było bezpiecznie.

Oprócz osad było miejsce gdzie wymieniano towary i handlowano. To był czas swoistej demokracji, nie ujętej jeszcze w bardzo twarde rygory prawne. W tym miejscu zbierały się wiece, uchwalano decyzje, wymieniano poglądy i zapewne się kłócono.

Pierwszy kościół powstał na podgrodziu ( Górze Kawałowskiego red.) Następne kościoły znajdowały się na skwerku przy ul. Pułtuskiej (za budynkiem byłej restauracji „Róża” i pawilonami red.) Były to co najmniej dwa kościoły drewniane i pierwszy murowany kościół późno-gotycki, wczesno-renesansowy.

Wracając do Placu 15 Sierpnia, to miejsce w pewnym momencie przeradza się w klasyczny rynek w ostatniej dekadzie XIV w. prawdopodobnie po jakimś pożarze. Przyjmuje się także, choć źródła są niepewne, że pierwszy magistrat powstał w XV w. Prawdopodobnie coś takiego właśnie znaleźliśmy nad odkrytym brukiem. Wtedy zaczął się złoty okres w historii Polski. Raczej nie ma złudzeń, że właśnie w tym okresie taki budynek ratusza w tym właśnie miejscu musiał istnieć. Dziś można zadać jedynie pytanie ile tych budynków było. To miejsce zostanie odtworzone w postaci mozaiki, która będzie jednocześnie dnem fontanny” – przekazał m.in. Marek Gierlach.

Poniżej materiał fimowy z konferencji prasowej 9 maja:



Termin zakończenia prac budowlanych rewitalizacji rynku, o ile nie dojdzie do kolejnego odkrycia archeologicznego zgodnie z planem przewidziano na koniec lipca br.

Tajemnicze pochówki. Szczątki ludzkie pochowane w rynku

Archeolog opowiedział także o odkrytych na placu płońskiego rynku na tym samym poziomie szczątkach ludzkich w trzech pochówkach, Co jest dość dziwnym faktem, ponieważ opodal znajdował się przykościelny cmentarz – dlaczego więc zdecydowano się na pochówki właśnie w tym miejscu, a nie na cmentarzu. Być może, jak przypuszcza Marek Gierlach były to osoby wyznające inną wiarę, a być może najeźdźcy. Trudno jest stwierdzić ponieważ przy szczątkach nie znaleziono żadnych przedmiotów umożliwiających identyfikację.

Średniowieczny bruk pod ziemią płońskiego rynku

Prace przy oczyszczaniu średniowiecznego bruku. Fot.plonsk24.pl

Przypominamy, że w 2014 i 2015 roku na skwerku przy ul. 19 Stycznia, obecnie Pułtuskiej odsłonięto relikty ław fundamentowych murów obwodowych oraz przypór prezbiterium, zakrystii oraz nawy i pozostałości krypty, a także 71 grobów szkieletowych wewnątrz kościoła i na cmentarzu przykościelnym. Pochówki pozbawione są wyposażenia – odnaleziono nieliczne monety “boratynki”. Pochówki datowane są na okres od XIII do XVIII w.

(DK) plonsk24.pl

Na zdjęciach: najnowsze archeologiczne odkrycie z czasów sredniowiecza. Fot. plonsk24.pl

Na zdjęciu tytułowym: burmistrz Andrzej Pietrasik oraz archeolog Marek Gierlach.

Czytaj: „Miej w czci prochy i zabytki pradziadów” http://www.plonsk24.pl/aktualnosc-10-1867-miej_w_czci_prochy_i_zabytki_pradziadow.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPutin i Łukaszenko próbowali to ukryć. Eksperci zwracają uwagę na dwa szczegóły
Następny artykułDziecko wpadło do oczka wodnego, dwie osoby zemdlały. Dramatyczna akcja ratunkowa