Szlak bałkański
Także polskie MSWiA obserwuje wzrastającą presję migracyjną na szlaku bałkańskim m.in. przez Węgry, Słowację, Polskę do Niemiec, dlatego „nasz rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zintensyfikowanych działań służb, m.in. Straży Granicznej, Policji oraz Inspektoratu Transportu Drogowego, na granicach ze Słowacją i Czechami. Oznacza to doraźne sprawdzanie busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku” wyjaśnia w komunikacie ministerstwo.
Resort podaje, że w efekcie tych działań „tylko od wczoraj [27 września] ujęto ok. 150 nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu (m.in. z Syrii) i Afryki, próbujących przedostać się do Niemiec. Ujawniono również, że osoby zaangażowane w przemyt migrantów posiadały niemieckie krótko- i długoterminowe tytuły pobytowe (wizy lub prawo pobytu)”.
Minister Mariusz Kamiński dodał, że informacje o tym procederze przekazał 28 minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. „Uzgodniliśmy, że polskie i niemieckie służby podejmą ściślejszą współpracę w zakresie zwalczania nielegalnej migracji. W tym celu utworzona zostanie specjalna grupa zadaniowa (tzw. taskforce), składająca się z funkcjonariuszy z Polski, Czech i Niemiec”.
Czytaj więcej
Polska Straż Graniczna podaje, że w pierwszym półroczu zatrzymała 2777 osób usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę, o 5 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2022 roku. W tym samym okresie b.r. Straż Graniczna ujawniła 3786 osób nielegalnie przybywających w Polsce (wzrost o 43 proc.).
W sumie siedem państw członkowskich UE wprowadziło tymczasowe kontrole graniczne między krajami strefy Schengen.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS