W sobotę, w Filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyło się pierwsze ze spotkań cyklu promującego literaturę kreatywną, proekologiczną, podróżniczą i kulinarną, zorganizowanego w ramach projektu „Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego”.
– Bardzo chcę zaprzyjaźnić się z mieszkańcami osiedla Polesie, na którego terenie działa Filia nr 1. Postanowiłam, poprzez „Praktykę Bibliotekarza Rodzinnego”, rozsmakować wszystkich w literaturze – mówiła Aleksandra Majewska, kierownik F nr 1, otwierając sobotnie warsztaty pt. „Królowe wyobraźni”. – Książki kojarzą się nam z beletrystyką, kryminałem czy romansem, a my dzisiaj porozmawiamy o literaturze DIY, czyli „zrób to sam”. Wymaga ona naszej kreatywności, pobudza wyobraźnię, angażuje ręce. To też powrót do tego, co robiły nasze babcie i mamy. Zapraszamy do wszystkich oddziałów MPBP, gdzie książki z serii DIY są dostępne.
Aby książkowa teoria nie pozostała jedynie teorią, uczestniczki spróbowały sił w filcowaniu na jedwabiu. Ich przewodniczką w tej niełatwej i wymagającej wiele cierpliwości sztuce była Agnieszka Grela.
– Będziemy filcować szal. Użyjemy do tego kuponu jedwabiu i wełny merynos. Filcowanie to proces łączenia włókien wełny przy pomocy wody i mydła. Najpierw na brzegach tkaniny układamy bazę z czesanki, potem formujemy wzór na całej tkaninie. Następnie polewamy wodą z dodatkiem mydła i przykrywamy folią bąbelkową. Delikatnie przyciskamy ręką i masujemy półkolistymi ruchami aż wełna połączy się z materiałem. Wykonanie szala jest bardzo pracochłonne, trwa ok. 8 godzin, ale efekt jest wart tego wysiłku, bo powstaje coś niepowtarzalnego – wyjaśniała pani Agnieszka.
Uczestniczki bardzo chwaliły sobie sobotnie spotkanie z literaturą i warsztaty, podkreślając, że jest to czas na własne przyjemności: – To jest to, co lubimy. Nie tylko nauka czegoś nowego, ale też świetna zabawa, odpoczynek od domowych obowiązków i chwile spędzone w miłym towarzystwie.
Kolejne warsztaty odbędą się w czerwcu i będą dotyczyły literatury zero waste. W lipcu chętni wybiorą się w ciekawe literackie podróże , zaś w sierpniu poznają tradycje kuchenne naszych przodków.
Projekt jest realizowany dzięki dotacji, którą MPBP otrzymała z programu „Promocja czytelnictwa” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
– Ten rok jest dla Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej rokiem obfitości. Będziemy realizowali lub już rozpoczęliśmy realizację projektów ministerialnych oraz z Budżetu Obywatelskiego, na przykład „Biblioteka 2077”, „Coolturalna biblioteka”, „Książkomat”. Zachęcamy do udziału w naszych wydarzeniach – dodała A. Majewska.
aw
Artykuł przeczytano 28 razy
Last modified: 30 maja, 2021
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS