A A+ A++

Z książki dowiedzieć się można między innymi jak wyglądało życie codzienne w utworzonym przez Niemców getcie łomżyńskim oraz w jaki sposób Nachmanowi i Helen, Polakom żydowskiego pochodzenia, udało się przetrwać w okupowanej przez Niemców Warszawie. Autor w przedmowie zaznaczył, że wielokrotnie odkładał spisanie swoich wspomnień, bo „straszliwych przeżyć rzeczywiście nikt nie jest w stanie odtworzyć, to tkwi w nas, w naszej krwi, umyśle, w całym organizmie, w całym jestestwie – to jesteśmy my.” Natomiast Andrzej Żbikowski we wstępie zaznaczył, że wartość tych wspomnień nie leży w „kronikarskiej dokładności”, ale „w umiejętnym ujęciu klimatu lat okupacyjnych i oddaniu szerokiego spektrum realnych i wyimaginowanych zagrożeń odczuwanych przez ukrywające się osoby”. 

W spotkaniu promocyjnym organizowanym przez Muzeum Północno-Mazowieckie i III Liceum Ogólnokształcące w Łomży wzięli udział bliscy Nachmana Podróżnika: Jerry Drew – syn autora wspomnień, jego małżonka Kathy oraz ich syn David. Rozmowę o książce poprzedziła prelekcja przybliżająca historię Żydów łomżyńskich, którą wygłosił Adam Sokołowski, pracownik Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Po nim we wzruszający i emocjonalny sposób, wykorzystując rodzinne fotografie, historię Helen i Nachmana przedstawił ich syn Jerry Drew. Następnie głos zabrała doktorantka Uniwersytetu w Chicago Kyra Schulman, która zaprezentowała stronę internetową dotyczącą miejsc oraz osób przedstawionych w książce “Pozorowana tożsamość”. Historia Nachmana i Helen została również opisana w przewodniku “Śladami Żydów łomżyńskich”, o którym mówił Marcin Mikołajczyk, nauczyciel historii z III LO w Łomży. Na koniec spotkania Jerry Drew odpowiadał na liczne pytania publiczności, które dotyczyły wspomnień zawartych w książce “Pozorowana tożsamość”. 

Po spotkaniu goście mieli okazję obejrzeć wystawę “Żydzi łomżyńscy. Życie. Śmierć. Pamięć. W 80. rocznicę likwidacji getta w Łomży” przygotowaną przez Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży.

Marcin Mikołajczyk, Nauczyciel III LO w Łomży

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZadbać o najmłodszych i najsłabszych
Następny artykułNiespodzianka w Paryżu. Odpadł wielki mistrz