A A+ A++

W środę, 20 października w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie sieciujące Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu płońskiego pt. „Produkt lokalny na miarę XXI wieku”.

Głównym celem spotkania było m.in. wzajemne poznanie się uczestników, nawiązanie współpracy, wymiana doświadczeń  sprzedaży produktów czy stworzenie sieci KGW w powiecie płońskim.

Spotkanie otworzyła  Katarzyna Walat, animatorka mOWES, która zaprezentowała formy współpracy z tą organizacją. Uczestniczki spotkania, po przedstawieniu się, miały możliwość  zaprezentowania swoich Kół Gospodyń Wiejskich, czym się zajmują, jakie mają sukcesy oraz o planach na najbliższą przyszłość.

Następnie o godz. 10.00 poprzez platformę internetową, wystąpił online Krzysztof Margol, prezes Zarządu Nidzickiej Fundacji Rozwoju “Nida”, który przybliżył zebranym uczestniczkom spotkania temat produktu lokalnego oraz sposobów jego wykreowania .

Kolejnym punktem było przedstawienie możliwości współpracy z LGD – Przyjazne Mazowsze. Na ten temat, a także o możliwościach pozyskiwania środków finansowych na realizację różnego rodzaju inicjatyw opowiedziała  Danuta Kucińska, zaś Agnieszka Matoblewska przedstawiła założenia i zasady przyznawania certyfikatu Marki Przyjazne Mazowsze.

Natomiast formy współpracy Powiatu Płońskiego z KGW z ramienia Starostwa Powiatowego w Płońsku przedstawiła Katarzyna Ornarowicz.

– ,,Podejmowanie skutecznych działań wymaga współpracy przedstawicieli różnych środowisk lub podmiotów np. administracji, organizacji pozarządowych i biznesu. Pozwala to na wykorzystanie posiadanych przez te środowiska różnorodnych i komplementarnych zasobów, które wspólnie tworzą efekt synergii, czyli uzyskanie zwielokrotnionych korzyści dzięki umiejętnemu połączeniu części składowych. Chcemy tworzyć dobre warunki do rozwoju KGW w naszym powiecie i wykorzystania lokalnego potencjału, nawiązywać  poprzez produkty do lokalnych zasobów, np. zagłębia truskawkowego. We współpracy z MOWES, Starostwem i Gminami możemy organizować spotkania, szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne do innych KGW celem wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się, doskonalenia funkcjonowania organizacji. We współpracy z MODR/O Poświętne w Płońsku i Urzędem Marszałkowskim możemy wspólnie  realizować zadania dotyczące przetwórstwa produktów, marketingu i sprzedaży czy zasad Rolniczego Handlu Detalicznego. Cześć  środków możemy przeznaczyć z aktywizacji mamy także możliwość ubiegania się o dodatkowe fundusze np. z KSOW czy Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na wspieranie działania KGW, w zależności od zgłaszanych potrzeb. Plany na systematyczną współpracę w tym kierunku  już są podjęte. Bardzo ważną zasadą we współpracy  jest zasada długotrwałego zaangażowania partnerów, posiadanie wspólnego celu, strategii działania i wzajemnego zaufania.Partnerstwo będzie istnieć dopóty, dopóki jego członkowie będą w nim aktywnie działać, nie zamykając się na potrzeby innych. Dlatego warto tworzyć i rozwijać  sieci współpracy, korzystać ze sprawdzonych rozwiązań innych by nie tracić czasu na „wyważanie otwartych drzwi” – powiedziała naszej redakcji Danuta Kucińska , prezes LGD PM w Płońsku.

Organizatorem środowego spotkania byli: Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze, mOWES – Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Starostwo Powiatowe w Płońsku.

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBundesliga: Czołowy piłkarz Hoffenheim zakażony koronawirusem
Następny artykułBrzesko: Kilka osób oszukanych metodą na BLIK-a