Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
We wtorek po godz. 16 rozpoczęło się specjalne posiedzenie Sejmu. Przedstawiciele rządu – m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński – przedstawiają informacje na temat sytuacji na granicy z Białorusią. Relacja z posiedzenia Sejmu w tvn24.pl i TVN24 GO.
Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. W poniedziałek duże grupy migrantów próbowały siłowo przedostać się do Polski. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że udało się zatrzymać masową próbę sforsowania granicy. Na miejscu jest kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i wojska.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>
W związku z tą sytuacją we wtorek po godzinie 16 rozpoczęło się specjalne posiedzenie Sejmu.
>>> “Na ziemi i z powietrza”. Podlaska policja publikuje kolejne nagranie z granicy z Białorusią
Kosiniak-Kamysz: Kryzys który jest, nie jest kryzysem migracyjnym w klasycznym ujęciu (…). Jest to systemowe i niebezpieczne działanie.
Szef PSL zwrócił się z pytaniem do premiera: Czy były działania w OBW, w Radzie Europy, czy został uruchomiony Rzecznik Praw Człowieka przy Radzie Europy.
Kosiniak-Kamysz: Potrzebna jest informacja. Nie tylko dla obywateli RP, ale także, żeby walczyć z propagandą Łukaszenki. (…) Media polskie powinny być zaangażowane.
Szef ludowców: Ze strony PSL deklaruję solidarność i chęć współpracy w obronie naszej granicy.
Władysław Kosiniak-Kamysz przemawia z mównicy w imieniu Koalicji Polskiej: Systemowa, zaplanowana i precyzyjnie realizowana polityka wojny hybrydowej przez kieszonkowego dyktatorka jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, Polek i Polaków, i Europy. Dzisiaj solidarność jest jedyną możliwą odpowiedzią na to zagrożenie.
Czarzasty: Nie znosicie słów krytyki, namawiacie do współpracy wtedy, kiedy wam coś nie wychodzi.
Czarzasty: My chcemy z wami rozmawiać. Ale rozmawiajcie uczciwie, a nie tylko ze względu na ten moment w historii.
Czarzasty: W rozwiązaniu tego kryzysu Polska musi współpracować z UE w sprawie nałożenia sankcji na białoruski reżim.
Wicemarszałek Sejmu: Tak zwane push backi to działania niezgodne z prawem międzynarodowym i muszą zostać odrzucone.
Czarzasty: Wojna nie eliminuje humanizmu, a migrant to człowiek.
Czarzasty: Łukaszenka prowadzi od kilkunastu tygodni operację wymierzoną w Polskę. W tej operacji wykorzystuje ludność cywilną z wielu części świata. Ci ludzie uciekają przed biedą, chaosem, prześladowaniami i przemocą. Szukają lepszego życia dla siebie i swoich dzieci. To przecież naturalna i podstawowa potrzeba, którą my, Polacy, dobrze znamy.
Poseł Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, zabrał głos w imieniu Lewic: Są sytuacje, w których należy wznieść się ponad partyjne podziały.
Poseł KO: Zabrakło informacji, jakie działania premier podejmuje w ramach Rady Europejskiej. Chodzi o sankcje. Tu potrzeba polskiej aktywności. Bez realnej presji na Białoruś, a także stającą za nią Rosję, nie znikną przyczyny tego stanu rzeczy. (…) Oczekiwałbym od premiera, ministra spraw zagranicznych pełnej informacji o tym, co robicie.
Siemoniak: Pokażmy, że Zachód, wolny świat, Unia Europejska i NATO są z Polską.
Siemoniak: Premier mówi, że to największe zagrożenie dla Polski od dekad. Dlaczego nie zgłaszamy się do NATO o podjęcie konsultacji w trybie artykułu 4.
Poseł KO o przemówieniu premiera i ministrów: Zabrakło propozycji rozwiązywania tego kryzysu
Siemoniak: Minister Kamiński mówi, że coś w lipcu się wydarzyło, a coś we wrześniu. Dlaczego – nawet w trybie tajnym – opozycja nie może być o takich sprawach informowana.
Siemoniak: Do jedności potrzeba już dialogu – jego po prostu nie ma.
Poseł Tomasz Siemoniak w imieniu Koalicji Obywatelskiej wyraził wsparcie i szacunek do osób chroniących granicy polsko-białoruskiej.
Milczanowska: Nasz klub w pełni popiera działania rządu RP.
Milczanowska: Jesteśmy świadkami wyjątkowo ohydnego ataku na Polskę.
Posłanka Anna Milczanowska: Nie pozwolimy na łamanie integralności naszych granic. One są elementem naszej państwowości i suwerenności. Nasze służby na to nie pozwolą.
Milczanowska (PiS): Jako narzędzie bezwzględny reżim białoruski wybrał ludzi, którzy są werbowani obietnicą dostania się do Europy Zachodniej i dostatniego tam życia. Alaksandr Łukaszenka nie liczy się z ich zdrowiem i życiem. To jego okrucieństwo jest przyczyną nieszczęścia tych ludzi.
Anna Milczanowska w imieniu klubu PiS: Pragniemy podziękować służbom mundurowym.
Rozpoczęła się dyskusja i oświadczenia klubów oraz kół.
Minister obrony narodowej podziękował funkcjonariuszom i żołnierzom broniącym granicy.
Minister Błaszczak: Sytuacja na granicy szybko się nie uspokoi, ona będzie eskalować.
Szef MON: Potrzebujemy takiej samej solidarności, jak na Litwie, gdzie cała klasa polityczna mówi jednym głosem.
Szef MON: Ostatni dyktator Europy swoją władzę sprawuje dzięki Kremlowi.
Błaszczak: Wczoraj na własne oczy mogliśmy zobaczyć agresywnych, młodych mężczyzn, którzy nie wahają się cynicznie wykorzystywać dzieci, by wzbudzić emocje. Widzieliśmy, jak bezwzględnie próbowali niszczyć ogrodzenie, atakować żołnierzy i funkcjonariuszy i siłą przebić się na terytorium RP. To akty agresji, które z granicy mogą przenieść się do polskich miast.
Szef MON o zasiekach na granicy: Ogrodzenie stanowi dziś kluczową barierę.
Minister Błaszczak: Bronimy także całej UE pamiętając o tym, że dla migrantów jesteśmy tylko krajem tranzytowym w podróży do Niemiec i dalej na zachód Europy.
Błaszczak: Rząd PiS już w 2015 roku mówił, do czego może doprowadzić niekontrolowana migracja. Polityka otwartych drzwi doprowadziła do aktów terroru na zachodzie Europy. Z gorzką satysfakcją przyjmuję fakt, że UE (..) przyznała nam rację.
Szef MON: W tej chwili na granicy służbę pełni około 13 tysięcy żołnierzy ze wszystkich dywizji Wojska Polskiego.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zabiera głos.
Kamiński: Już w lipcu prezydent wydał niejawną zgodę na użycie wojska do wsparcia Straży Granicznej. Już w lipcu były wspólne partole SG i wojska.
Szef MSWiA: W czasach zagrożenia musimy być jednością, starajmy się być jednością. Działamy na rzec wszystkich obywateli. Przestańmy oglądać się na słupki poparcia partii politycznych.
Mariusz Kamiński: Jeżeli nie będziemy konsekwentni, jeżeli stracimy zimną krew, jeżeli nie będziemy twardo działać, będziemy zalani falą nielegalnej imigracji ze wszystkimi konserwacjami – politycznymi i społecznymi.
Kamiński Od czerwca widzieliśmy, że zapadła decyzja polityczna o uderzeniu na nasz kraj, na naszych przyjaciół z państw bałtyckich z wykorzystaniem migrantów. Decyzję wykonuje Łukaszenka, ale główny decydent jest w Moskwie, to Putin.
Minister Kamiński: Z uwagi na bezpieczeństwo osób korzystających z przejścia w Kuźnicy, zawiesiliśmy korzystanie z tego przejścia. Chodzi o bezpieczeństwo kierowców i innych osób.
Kamiński przekazał, że w pasie przygranicznym przebywa obecnie ok. 2-4 tysiące migrantów.
Szef MSWiA: Mamy wystarczające siły i środki aby przeciwdziałać takim siłowym próbom przekroczenia granicy.
Kamiński: Wczoraj doszło do bardzo spektakularnej, mocowej próby nielegalnego przekroczenia naszej granicy. Już od niedzieli 7 listopada w punkcie zbornym służby białoruskie inspirując grupy migrantów, wskazały im stację benzynową jako punkt zborny. Zgromadziło się tam ok. 500 osób.
Głos zabiera szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.
Premier: Musimy być gotowi do odparcia działań, które wiemy że nastąpią, ale także takich, o których nie wiemy. Musimy być przygotowani na nieznane, myśmy brać pod uwagę ryzyka, których dziś sobie nie wyobrażamy.
Morawiecki: Cała Unia Europejska mówi Łukaszence: nie. Dość tych działań, dość destabilizacji. Nie pozwolimy na to i zaprowadzimy z powrotem porządek.
Morawiecki: Gdyby nie działania podjęte pod kierunkiem naszego rządu, to dzisiaj ta granica między Polską a Białorusią byłaby granicą wirtualną, byłaby granicą, przez którą spokojnie przechodziłyby dziesiątki tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy migrantów, którzy tylko w tym celu są ściągani przez Łukaszenkę, żeby destabilizować RP, żeby niszczyć spójność naszego państwa, normalny rozwój po pandemii i niszczyć spójność UE. Ale teraz im to się nie udało.
Morawiecki m.in. o budowie zabezpieczenia na granicy: Dziś chyba widać, że tak, że mieliśmy rację, że to są działania, które co najmniej w takim zakresie są potrzebne.
Morawiecki: Pojawiały się głosy o wezwanie na pomoc Frontexu. Przy całym szacunku do tej instytucji, mamy blisko 15 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, mamy około 13 tys. żołnierzy. Czy wiecie, ilu jest funkcjonariuszy Frontexu do obrony granic UE? Funkcjonariuszy mniej niż tysiąc. To nie jest realna pomoc, o którą niektórzy z państwa apelowali.
Morawiecki: Dziękujemy sąsiadom z Unii Europejskiej i spoza niej.
Premier Mateusz Morawiecki: Podziękujmy prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiego, wszystkim członkom komitetu bezpieczeństwa i Rady Ministrów, którzy zajmowali się tą tematyką. Jesteśmy winni podziękowanie wszystkim funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom.
Premier: Alaksandr Łukaszenka przesuwa tych ludzi, migrantów specjalnie – przemocą czasami – z Mińska na naszą wschodnią granicę. To Alaksandr Łukaszenka używa tych ludzi jako żywych tarcz i to Alaksandr Łukaszenka jest odpowiedzialny za to, żeby ci ludzie wrócili do swoich krajów.
Morawiecki: Jesteśmy wszyscy przede wszystkim obserwowani zza wschodniej granicy. Zza zachodniej również – nasza jedność. (…) Za wschodnią granicą wiedzą najlepiej, że jeśli nie będziemy zjednoczeni, to będzie nas łatwo rozbić i ingerować w naszą suwerenność.
Morawiecki: Jesteśmy przekonani, że operacje na wschodniej granicy Polski są częścią większej operacji, bardzo skoordynowanego ataku. Ataku, który ma charakter wojny nowego typu, w której używani są ludzie jako żywe tarcze.
Premier Morawiecki ocenił, że należy zastanowić się wspólnie, “co jeszcze razem powinniśmy zrobić, aby wzmocnić bezpieczeństwo na kolejne tygodnie, miesiące, a może i lata”. – Bo trzeba się przygotować na długie uderzenie, na politykę, która może trwać długo – dodał.
Zdaniem premiera migranci używani są “jako żywe tarcze”, by zdestabilizować sytuację w Polsce, na Litwie czy całej UE.
Morawiecki: Sprowadzane są specjalne loty na Białoruś z Bliskiego Wschodu, w ten sposób przyciągnięto migrantów. To są migranci, to nie są uchodźcy.
Premier: Na wschodniej granicy mamy do czynienia nie tylko z przemocą, nie tylko z bezpośrednim użyciem przemocy wobec suwerennego państwa polskiego, mamy do czynienia z wyreżyserowanym spektaklem, którego celem jest naruszenie granicy Polski, wprowadzenie chaosu.
Morawiecki: Bezpieczeństwo nasze, bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy jest w bardzo brutalny sposób naruszane. To jest z pewnością wyjątkowa sytuacja, pierwsza taka od 30 lat, kiedy możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo, integralność naszych granic jest w tak brutalny sposób atakowania i testowana.
Jak ocenił, imperialna polityka Rosji postępuje, a mocodawcą Łukaszenki jest prezydent Putin.
Szef rządu: Powinniśmy zapomnieć o tym, kto jest z lewicy, kto jest z prawicy czy innej partii. (…) Dziś powinna dominować tutaj jedna racja – racja stanu.
Morawiecki: Chciałbym przeprosić w imieniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego za jego nieobecność. Zmogła go choroba.
Głos zabiera premier Mateusz Morawiecki.
Janusz Kowalski (PiS): Dzisiaj musimy mówić jednym głosem, wspierać polskie państwo i bronić polskiej granicy.
Poseł Grzegorz Braun (Konfederacja) złożył wniosek formalny o przegłosowanie utajnienia posiedzenia w części w której pan premier i być może ministrowie mogliby pogłębić informacje, która ma być przedstawiona o “wątek koncertu na pudła rezonansowe”. Marszałek Witek przekazła, że wniosek ten nie może być głosowany – musiałby być podpisany przez min. 30 posłów.
Witek podziękowała także służbom chroniącym granicy. Po tym na sali rozległy się brawa, za które marszałek podziękowała.
Marszałek Sejmu: Z pewnością echa dzisiejszego Sejmu będą słyszane za naszą wschodnią granicą.
Elżbieta Witek: Apeluję o rozważne i odpowiedzialne wypowiedzi z trybuny sejmowej, dlatego że uznałam, że zarówno parlamentarzystom, jak i obywatelom należy się rzetelna informacja.
Witek: To, co się wydarzyło w dniu wczorajszym wskazuje na eskalację działań reżimu białoruskiego.
– Przed nami bardzo ważne posiedzenie Sejmu, być może jedno z najważniejszych z tych w kadencji – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Rozpoczyna się posiedzenie Sejmu.
Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił przed posiedzeniem, że sytuacja na granicy jest bardzo napięta. Przyznał, że Polska cieszy się z postawy partnerów – Komisji Europejskiej czy NATO. Jak mówił, solidaryzują się oni z naszym krajem. Mueller dodał, że na granicy gromadzone są dodatkowe siły i środki.
Posiedzenie Sejmu odrobinę się opóźnia.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.
Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą w Bratysławie mówił na konferencji o sytuacji na granicy.
– Będziemy czynili wszystko, żeby z jednej strony obronić granicę Unii Europejskiej, obronić polską granicę, zapewnić tym samym i utrzymać bezpieczeństwo, a po drugie – jeżeli tylko będziemy mieli taką możliwość – żeby pomocy humanitarnej tym ludziom udzielić – powiedział. – Ubolewamy nad tą sytuacją – dodał.
We wtorek kolejne nagranie zamieściła na Twitterze podlaska policja. Część materiału to ujęcia wykonane ze śmigłowca, na których widać obozowisko migrantów po białoruskiej stronie granicy oraz funkcjonariuszy polskich służb pilnujących terytorium Polski. “Na straży granic na ziemi i z powietrza” – napisano we wpisie na Twitterze, którym opatrzono nagranie.
W poniedziałek pojawiały się nagrania z granicy, udostępniane między innymi przez polskie resorty. MON opublikował wideo przedstawiające obóz rozbity przez migrantów.
Tomasz Trela z Lewicy zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi na wtorkowym posiedzeniu Sejmu “receptę na naprawienie problemu”.
Posiedzenie Sejmu można będzie obejrze także w TVN24 GO.
Według informacji polskich władz i służb oraz filmów zamieszczanych przez nie w mediach społecznościowych od poniedziałkowego poranka duża grupa migrantów gromadziła się na granicy Białorusi z Polską, podejmując próby siłowego przekroczenia granicy. Resort obrony narodowej poinformował tego samego dnia po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.
Dzień dobry! O godzinie 16 ma rozpocząć się specjalne posiedzenie Sejmu w związku z sytuacja przy polsko-białoruskiej granicy. Relacja z posiedzenia izby w tvn24.pl.
Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.
Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS