A A+ A++

Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

Data dodania: 2022-11-28 (17:48)
Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem ponad jednoprocentowej przeceny na WIG20. Najgorzej radzą sobie akcje Allegro i Pepco odnotowując ponad cztero procentowe spadki. Liderem wzrostów okazała się JSW (ponad 4% na plusie) oraz PZU. W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był stosunkowo ubogi jeśli chodzi o wydarzenia makro, jak i ważniejsze informacje ze spółek, jednak warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Para EURUSD przekroczyłą na początku nowego tygodnia pięciomiesięczne maksimum pomimo słabego sentymentu rynkowego spowodowanego protestami w Chinach.

Niemniej jednak kupującym trudno jest przebić się powyżej głównego obszaru oporu w okolicach 1,0500 i obecnie możemy obserwować lekkie cofnięcie od tej strefy. Umacnianiu się złotego w stosunku do dolara może sprzyjać między innymi stopniowa normalizacja cen na rynku energii, postępujące sukcesy wojska ukraińskiego w wojnie rosyjsko-ukraińskiej oraz przejściowe oddalenie widma wystąpienia kryzysu energetycznego, co zmniejsza ryzyko geopolityczne w regionie i sprzyja napływowi kapitału zagranicznego.

Ciekawa informacja napłynęła również z rynku towarów. Cena cukru wycofała się od siedmiomiesięcznego szczytu na poziomie 20,45 USD centów, ponieważ spadające ceny ropy zwiększyły koszt alternatywny wykorzystania surowca z trzciny cukrowej do destylacji etanolu, co skłoniło producentów do intensyfikacji kruszenia cukru. Z drugiej strony Indie, które są jednym z głównych producentów, obniżyły kwotę eksportową na rok gospodarczy 2022/23. Władze pozwolą na eksport 6 mln ton cukru do maja 2023 r., czyli o prawie połowę mniej niż w poprzednim roku. Inwestorzy starają się również ocenić oczekiwania dotyczące podaży w Brazylii, jako że prezydent-elekt Lula może zwiększyć limit cen paliw w kraju po nowym roku, co jeszcze bardziej wspiera ceny.

Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDr. Robert Malone talks with the Health Ranger about mRNA, FDA criminality, depopulation and more: WATCH HERE
Następny artykułNa czym polega strategia rozwoju spółki 3RE?