Środa przyniosła kontynuację korekty na WIG20, tym razem do spadków dołączyły jednak i inne główne indeksy z GPW. W gronie blue chipów mocno trafiły m.in. akcje KGHM-u i CD Projektu.
Spadkiem o 1,3 proc. zakończył środową sesję WIG20 i była to najsłabsza sesja tego indeksu od 19 lipca. Hossa wyraźnie wyhamowała, indeks bowiem po śrubowaniu lokalnych maksimów zalicza już drugą spadkową sesję z rzędu. O ile wczoraj nie towarzyszyły mu w tym mniejsze indeksy, o tyle dziś także i one spadały. mWIG40 stracił 1,3 proc., a sWIG80 0,02 proc. W sumie WIG zamknął dzień 1,2 proc. pod kreską. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1 mld zł.
Liderem przecen w składzie WIG20 był CD Projekt, który stracił 3,5 proc. Ponad 2 proc. straciły także akcje Polsatu, CCC i Allegro. Warte uwagi były również 2-proc. spadki KGHM-u, który taniał wraz ze spadkami na miedzi. Po drugiej stronie najmocniejsze ruchy zanotowały JSW i Tauron. Obie spółki zyskały 1,2 proc., obu warto poświęcić chwilkę.
JSW po gwałtownych wzrostach już dwukrotnie przymierzało się do korekty. Wczoraj mimo fatalnego początku sesji udało się zamknąć dzień na zero. Dziś przez większość sesji na JSW przeważała czerwień, a jednak spółka zdołała zamknąć dzień wzrostem. Więcej o przyczynach wzrostów JSW można przeczytać w naszym wczorajszym artykule “Węglowa hossa na GPW”.
Za Tauronem z kolei wciąż ciągnie się temat Jaworzna. Dziś główny wykonawca, Rafako, poinformowało, że najprawdopodobniej nie znajdzie inwestora w zakładanym modelu. Tauron oświadczył z kolei, że nie prowadzi rozmów na temat wejścia w Rafako i jeżeli problemy raciborskiej firmy będą się pogłębiały, może rozważyć inne opcje w Jaworznie. Warto dodać, że Rafako straciło dziś 11 proc. Szerzej temat opisaliśmy w artykule “Rafako znów w tarapatach”.
Oprócz Rafako na szerokim rynku warty uwagi był m.in. Ciech (+2,8 proc.). Ciech i Synthos Green Energy podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy w zakresie wykorzystania przez spółki z grupy Ciech energii pochodzącej z małych (SMR) i mikro modułowych (MMR) reaktorów jądrowych. Inna zainteresowana małym atomem spółka – ZE PAK – rosła dziś o blisko 14 proc.
Adam Torchała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS