A A+ A++

Jak zwrócił uwagę Święcicki, czerwiec był drugim z rzędu miesiącem spadku udziału sprzedaży przez internet w całej sprzedaży detalicznej. “Obecnie udział ten wynosi 8,1 proc. w porównaniu do 10,8 proc. w kwietniu i 9,1 proc. w maju 2021 r. Spadek wynika w głównej mierze ze spadku wartości e-commerce, o 8,2 proc. w porównaniu z majem, a w mniejszym stopniu ze wzrostu wartości całej sprzedaży detalicznej – wyjaśnił, odnosząc się do środowych danych GUS.

8,1 proc. to zarazem najniższy wynik od początku roku

Polacy wrócili do zakupów internetowych

Analityk wskazał, że dane Głównego Urzędu Statystycznego zgadzają się z informacjami z badań rynkowych i raportowanymi przez stowarzyszenia branżowe oraz z danymi z raportu mobilności Google. “Wraz z redukowaniem ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii Polacy chętnie wracali do zakupów stacjonarnych, najwyraźniej traktując kanał internetowy jedynie jako tymczasowy substytut” – stwierdził analityk.

W porównaniu z czerwcem 2020 sprzedaż przez internet była o 19,3 proc. wyższa, a najwyższą roczną dynamikę zanotowały sklepy handlujące meblami, sprzętem RTV i AGD oraz sklepy z kategorii “pozostałe” – wynika z danych GUS. Jak zwrócił uwagę Święcicki, dynamika ta może wydawać się wysoka, znacznie wyższa niż dynamika całej sprzedaży detalicznej (8,6 proc.), jednak jest to znaczne wyhamowanie tempa wzrostu w porównaniu z wiosennymi miesiącami 2021 r.

“Może być to sygnał, że roczne tempo wzrostu e-commerce między 10 a 20 proc. będzie +normalnym+ tempem wzrostu w okresach +normalności+, bez daleko idących ograniczeń przeciwpandemicznych” – ocenił.

W ocenie Święcickiego w najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszego niewielkiego spadku udziału sprzedaży przez internet, związanego m.in. z wyjazdami wakacyjnymi ograniczającymi możliwość zamawiania towarów do domu. “Sytuacja może zmienić się na jesieni, jeżeli kolejna fala zakażeń koronawirusem doprowadzi do przywrócenia ograniczeń w handlu” – wskazał.

Analityk dodał, że “ścieżki handlu internetowego zostały w ubiegły roku przetarte i zmiany między tradycyjnymi kanałami a zamówieniami przez internet mogą następować płynnie”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Bohdan Sienkiewicz, współtwórca programu „Latający Holender”
Następny artykułBlik bardziej dostępny. Płatności na Allegro dla użytkowników PKO BP