A A+ A++

SpaceX Crew Dragon po raz pierwszy przywiezie astronautów NASA na ZIemię. To pierwsza misja tego typu. Jeśli się powiedzie, będziemy mieli pewność, że Crew Dragon nadaje się do przewożenia ludzi w obie strony.

Misja została zaplanowana na pierwszy weekend sierpnia. SpaceX Crew Dragon odbierze dwóch pasażerów, Boba Behnkena i Douga Hurley’a, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ci sami astronauci podróżowali w kapsule Crew Dragon z Ziemi na ISS pod koniec maja. Byli pierwszymi pasażerami prywatnego lotu na orbitę i zapiszą się w historii jako pasażerowie pierwszego prywatnego lotu powrotnego.

Zobacz: SpaceX: Falcon 9 leci w kosmos z pasażerami. Zobacz start rakiety!

Ogromne wyzwanie dla SpaceX i NASA

Kapsuła Crew Dragon z dwoma astronautami na pokładzie odłączy się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie rzuci się prosto w grubą atmosferę naszej planety. Szacuje się, że zewnętrzna część kapsuły podczas opadania może się rozgrzać do temperatury 1927°C. Tarcza termiczna musi ochronić astronautów przed bolesną śmiercią.

W odpowiednim momencie kapsuła Crew Dragon rozwinie zestaw spadochronów i miękko opadnie na powierzchnię Oceanu Atlantyckiego. SpaceX już robił taki manewr z ładunkiem i z pustą kapsułą, ale nie z ludźmi.

Zobacz: SpaceX wyśle dwóch astronautów w przestrzeń kosmiczną. Oglądaj start rakiety Falcon 9!

Bob i Doug mają odłączyć się od stacji o 1:34 w niedzielę naszego czasu, potem przez kilka godzin będą oddalać się od ISS. Silniki włączą około 20:00 w niedzielę. Kapsuła ma wylądować o 20:42 naszego czasu u wybrzeży Florydy. Plan lotu może się zmienić – wszystko zależy od pogody. Lądowanie będzie można oglądać na żywo na kanale NASA na YouTubie. W czasie pisania tego artykułu trwa konferencja prasowa z udziałem astronautów.

Ta misja jest szczególnie ważna dla Amerykanów. W tym kraju to zwiastun wielkiego powrotu podróży kosmicznych. Przez ostatnich 9 lat NASA musiała polegać na rakietach Rosjan, by wysyłać ludzi na ISS. Prywatny SpaceX może to zmienić.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułOstrów. Plantacja konopii odkryta przez policjantów[WIDEO]
Następny artykułSpotkanie Dudy z Morawieckim i ministrami. Tematem współpraca z USA