A A+ A++
South32 kupi 45 proc. udziałów w Sierra Gorda
/ KGHM

South32 kupi od Sumitomo 45 proc. udziałów w chilijskiej kopalni Sierra Gorda – podała spółka South32 w komunikacie.

Z prezentacji australijskiej spółki wynika, że kwota 1,55 mld USD zostanie zapłacona w dniu zawarcia transakcji, a dodatkowe 500 mln USD będzie uzależnione od kształtowania się cen miedzi i płatne w ciągu czterech lat.

Transakcja będzie sfinansowana ze środków własnych i kredytu.

“Aktywnie przekształcamy nasz portfel pod kątem niskoemisyjnym, a nabycie udziałów w Sierra Gorda zwiększy naszą ekspozycję na towary ważne dla tej transformacji. Miedź jest metalem o decydującym znaczeniu w dekarbonizacji światowych sieci energetycznych i ma silne długoterminowe podstawy rynkowe” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Graham Kerr, dyrektor generalny South32.

55 proc. udziałów w kopalni należy do KGHM.

KGHM, który ma 55 proc. udziałów w kopalni Sierra Gorda, jest otwarty na współpracę z nowym partnerem w chilijskiej kopalni – poinformowała PAP Biznes spółka. 45 proc. udziałów w Sierra Gorda kupi od Sumitomo australijska firma South32.

“Jesteśmy gotowi współpracować z każdym nowym partnerem, który jest wiarygodny i ma doświadczenie w biznesie. Jesteśmy otwarci i liczymy na bardzo dobrą współpracę i dalsze podnoszenie wartości tego projektu” – powiedział PAP Biznes Piotr Chęciński, dyrektor komunikacji korporacyjnej w KGHM.

South32 to firma z branży wydobywczej i metalowej. Ma oddziały w Australii, Afryce Południowej i Ameryce Południowej. Produkuje m.in. tlenek glinu, aluminium, nikiel, cynk, ołów.

W I półroczu 2021 r. skorygowana EBITDA Sierra Gorda wyniosła 711 mln USD, z czego proporcjonalnie do udziałów (55 proc.) na grupę KGHM przypadło 1.478 mln zł (wobec 428 mln zł rok wcześniej).(PAP Biznes)

pel/ ana/

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFunkcjonalny, dobrze zagospodarowany taras – jak powinien być wkomponowany w bryłę domu?
Następny artykuł7 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.