A A+ A++
Rozbudowy SOSW, której efekt finalny ma wyglądać tak, jak na wizualizacji, nie uda się zakończyć na czas, choć poślizg ma być niewielki

Do pełnego efektu jeszcze daleko, ale postępy widać już bardzo wyraźnie. Od prawie roku trwa rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku. W nowej części, na powierzchni ok. 420 mkw. znajdą się sale dydaktyczne oraz bardzo oczekiwana sala gimnastyczna. Inwestycja nie będzie jednak gotowa na czas, czyli listopad tego roku.

O konieczności rozbudowy powstałego w latach 50-tych budynku przy ul. Norwida 4, w którym swoją siedzibę ma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, mówiło się od lat. Oprócz przedszkolaków i uczniów, którzy uczą się tu na co dzień, placówkę odwiedzają również uczestnicy realizowanych tu programów. Starostwo Powiatowe w Świdniku, które jest organem prowadzącym SOSW, od dawna szukało pomysłu, jak sfinansować tak potrzebne przedsięwzięcie, jakim jest rozbudowa ośrodka. W ubiegłym roku powiatowi udało się pozyskać na ten cel 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które w całości pokryje koszty rozbudowy.

Prace ruszyły w czerwcu ubiegłego roku. Dziś ich efekty widać już bardzo dobrze. Powstała już nowa bryła budynku; gotowe są również ściany działowe wewnątrz nowej części. Trwają prace nad zadaszeniem i niebawem rozpocznie się montaż stolarki okiennej. Ku końcowi zmierzają roboty instalacyjne – sieci sanitarnej i wentylacyjnej. Wyznaczonego na listopad tego roku terminu nie uda się dotrzymać. Wykonawca już wystąpił o przesunięcie terminu odbioru prac i wstępnie uzyskał zgodę, ale ostateczny termin nie został jeszcze określony.

– Prace na budowie trwają nieustannie, choć borykamy się z bolączkami i pewnymi opóźnieniami, wynikającymi jeszcze z pandemii i trwającej wojny na Ukrainie, które dotyczą prawie wszystkich budów w całej Polsce – brak rąk do pracy, podwykonawców. Do tego dochodzą szalejące ceny materiałów budowlanych. Jesteśmy jednak zdeterminowani, by tę budowę zakończyć możliwie szybko, tym bardziej, że w tym roku chcemy wystartować z drugą edycją programu „Za życiem”, czyli zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – mówi starosta świdnicki, Łukasz Reszka.

Powiat Świdnicki otrzymał na realizację tego programu do 2026 roku 1,6 mln zł. Tylko w tym roku zaplanowano 3 tys. godzin terapeutycznych. Zwiększa się także obłożenie przedszkola. Powiat chciałby, by w nowym roku szkolnym powstały, aż trzy nowe grupy.(w)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOto najlepiej opłacani sportowcy świata. Jak wypadł Lewandowski?
Następny artykułByłem, jestem, będę z… Avią