“Rz” ocenia, że “miniony weekend przyniósł korespondencyjny pojedynek dwóch partii, od lat wiodących prym w polskiej polityce: PiS i PO”.
ZOBACZ: Powrót Tuska. Nitras: Trzaskowski chciał wyborów, ale zarząd PO nie podzielił tej opinii
“Donald Tusk powrócił z gabinetów unijnych wprost na fotel szefa PO, a Jarosław Kaczyński po raz kolejny i – jak twierdzi – ostatni – został wybrany na prezesa PiS” – przypomniano.
IBRiS na zlecenie “Rzeczpospolitej” zapytał respondentów o ocenę potencjalnych skutków tych politycznych decyzji. Jak napisano, “opinie te są tym ważniejsze, że rywalizację obu polityków obserwujemy od lat (z przerwą na unijną misję byłego szefa PO), a następne wybory jesienią 2023 roku, jeśli odbędą się w wyznaczonym czasie, będą prawdopodobnie ostatnią szansą na konfrontację ich osobowości i pomysłów na Polskę”.
“Zmiana nastąpi”
W ocenie 45,8 proc. respondentów powrót Tuska do Platformy “zmieni układ sił na polskiej scenie politycznej”. Z sondażu wynika, że “nawet 27 proc. obecnego elektoratu Zjednoczonej Prawicy jest o tym przekonanych”.
ZOBACZ: Donald Tusk: od kilku dni słyszę, że dzieci nie wyjadą z Polski
“Wśród wyborców opozycji taki pogląd wyraża aż 65 proc. pytanych przez IBRiS. Można więc zapewne samą zmianę oceniać różnie – może być ona dobra lub zła – ale dość szerokie jest przekonanie o tym, że zmiana nastąpi” – wskazano w gazecie.
“Ciekawe jest to, że w perspektywę zmiany układu politycznego przez Tuska bardziej wierzą kobiety (55 proc.) niż mężczyźni – (38 proc.)” – napisano.
Wybór Kaczyńskiego?
Kolejne pytanie dotyczyło tego, co wydarzyło się na kongresie PiS.
Czy wybór Jarosława Kaczyńskiego po raz kolejny na szefa PiS wzmocni czy osłabi tę partię? – zapytało IBRiS respondentów.
“Niespełna 26 proc. badanych uważa, że ten wybór wzmocni rządzącą partię. 23,5 – że osłabi. Największa jednak grupa – 39,2 proc. – uważa, że wszystko zostanie po staremu, czyli że ponowny wybór Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miał wpływu na zmianę kondycji partii” – przekazano.
Kluczem partyjne preferencje
“Rz” ocenia, że “i w tym pytaniu, w jeszcze większym stopniu niż przy pytaniu o Donalda Tuska, istotne są preferencje partyjne: 62 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy wierzy, że prezes wzmocni swoją partię, i tylko nieco ponad 11 proc. zwolenników opozycji”.
“Za to w możliwość osłabienia PiS przez prezesa jest w stanie uwierzyć zaledwie 1 proc. wyborców tej partii i 22 proc. wyborców opozycji. Poziom wiary w zdolności wzmacniające przywódcy PiS nie różni się w tym pytaniu u kobiet i mężczyzn, choć nieco więcej kobiet (42 proc.) niż mężczyzn (37 proc.) uważa, że ponowny wybór niczego nie zmieni” – podano.
Badanie CATI przeprowadzono w dniach 5-6 lipca na 1100 osobowej grupie respondentów.
rsr/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS