Dodano: 1 czerwca 2023 07:07
Urokliwie położone sokołowsko wygrało w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. O tytuł walczyło dwunastu kandydatów. Jury zabawy wybrało także Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi, gdzie zgłoszono aż szesnaście projektów.
– Celem konkursu było wytypowanie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z kulturą wiejską, promowanie dobrych praktyk, kultywowanie i wspieranie lokalnej tradycji, propagowanie działań oraz nawiązywanie więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, dziękuję wszystkim mieszkańcom i samorządowcom, którzy tak aktywnie działają na rzecz swoich małych ojczyzn – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.
Sokołowsko leżące w samym środku Sudetów Środkowych zajęło pierwsze miejsce. To wieś, która zachwyca sanatoryjną zabudową z przełomu XIX i XX wieku. Sokołowsko leży na terenie gminy Mieroszów.
REKLAMA
– Bardzo się cieszę, że komisja konkursowa zdecydowała się nagrodzić Sokołowsko tytułem „Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2023”. Jako Burmistrz i jednocześnie mieszkaniec gminy Mieroszów czuję dumę, ponieważ jest to niezwykłe osiągnięcie poprzedzone wspaniałą aktywnością mieszkańców oraz ogromem pracy włożonym w upiększenie oblicza Sokołowska, zwanego przez wielu „Śląskim Davos” – komentuje Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.
Drugie miejsce zajęła w konkursie wieś Biały Kościół znajdująca się na terenie gminy Strzelin, a trzecie wieś Kłonice na terenie gminy Paszowice.
Najlepszym Przedsięwzięciem Odnowy Wsi w 2023 roku zostały projekty „Łączy nas Skora” zrealizowany w miejscowości Niedźwiedzice w gminie Chojnów oraz „W Czerwonym Dworze każdy coś może!” w miejscowości Piława Dolna w gminie Dzierżoniów.
W Niedźwiedzicach prowadzona jest edukacja w zakresie działań proekologicznych, propagowanie idei ochrony przyrody, postaw proekologicznych i prozdrowotnych wśród mieszkańców Doliny Skory, jak i regionu legnickiego. Niedźwiedzice są wsią tematyczną – „Niedźwiedzice – Wieś Bociana”, skupiają się na przyrodzie i ekologii, dodatkowo edukując młodzież i integrując środowisko lokalne.
„Czerwony Dwór” w Piławie Dolnej Przestrzeń dworu służy mieszkańcom sołectwa, członkom stowarzyszeń i zespołów folklorystycznych, a także podopiecznym Fundacji „Pokolorujmy Szarość„ i uczniom Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Bajeczne Wzgórza”. W „Czerwonym Dworze” odbywają się liczne spotkania, zajęcia, warsztaty, koncerty oraz wystawy, ale największą wartością dodaną jest integracja dzieci, osób niepełnosprawnych oraz seniorów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS