Późne popołudnie upłynęło pod znakiem wesołego kolędowania. Na koncert zaprosili Miejski Ośrodek Kultury i chór męski Arion pod dyrekcją Magdaleny Celińskiej, działający w strukturach instytucji.
– Historyczne zapiski o polskich pieśniach bożonarodzeniowych sięgają piętnastego wieku, a w 1586 roku Jan z Lublina po raz pierwszy użył terminu kolęda. Inni mogą pozazdrościć nam bogactwa polskich kolęd oraz tradycji ich śpiewania. W siedemnastym i osiemnastym wieku napisano ich najwięcej, a melodie bazują na rytmie dostojnych polonezów, dziarskich mazurków lub nastrojowych kujawiaków. Chyba ten aspekt nadaje polskim kolędom unikalności i trwałości w zmieniających się czasach – mówił Damian Adamczewski z MOK, który poprowadził muzyczne spotkanie, a w przerwach przybliżał również historię powstania niektórych utworów oraz sylwetki ich autorów i kompozytorów.
– Bardzo dziękujemy, że mimo tych trudnych czasów, jesteście państwo z nami. Cieszymy się, że możemy dla was dzisiaj wystąpić i zapraszamy do wspólnego śpiewania – dodał Eugeniusz Hyz, prezes Towarzystwa Śpiewaczego Arion.
Chór przygotował cztery bloki kolędowe, a w każdym z nich znalazły się po cztery utwory. Były to, między innymi: „Bracia, patrzcie jeno”, „Judzką Krainę”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Przystąpmy do szopy”, „Mędrcy świata”, „Z narodzenia Pana”, „A cóż z tą Dzieciną”, „Jezusek czuwa”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” i pieśń „Życzenia”. Do wykonania każdej z ostatnich kolęd bloku zespół zaprosił publiczność. Widzowie, wspólnie z chórem i przy akompaniamencie akordeonu, zaśpiewali: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Bóg się rodzi”.
Wyjątkowo zabrzmiała „Kolęda dla nieobecnych”, którą dedykowano zmarłym członkom Arionu. Ich nazwiska pojawiły się na ekranie. Jak mówią chórzyści, po 56 latach aktywności artystycznej zespołu ta lista „chórzystów anielskich” jest dwa razy dłuższa niż lista „czynnych” śpiewaków.
Publiczność nagrodziła panów i ich dyrygentkę gromkimi brawami, domagając się oczywiście bisów. Na zakończenie koncertu wszyscy raz jeszcze zaśpiewali „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
aw
Artykuł przeczytano 472 razy
Last modified: 22 stycznia, 2022
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS