W nocy z 8 na 9 lutego 2020 na nocnym niebie będzie miała miejsce jedna z największych w tym roku pełni księżyca. Warto się przygotować do jej obserwowania.
Czym jest “Śnieżny Księżyc”?
Nazwa “Śnieżny Księżyc” wywodzi się od plemion, które zamieszkiwały Amerykę Południową i oznacza moment, kiedy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli w punkcie najbliższym do Ziemi. Nazwa Śnieżny wiąże się z astrologicznym czasem zimy w tym czasie. Śnieżny Księżyc będzie czwartą pełnią pod względem wielkości tarczy naszego satelity. NASA nazywa ten czas “Superksiężycem”.
Z naszego punktu widzenia Księżyc wydaje się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.
Gdzie i której godzinie będzie można oglądać pełnię Księżyca 8 na 9 lutego 2020?
Pełnia trwać będzie od 7 do 11 lutego, ale “Śnieżny Księżyc” przypadać będzie na noc z 8 na 9 lutego 2020. Do obserwacji pełni Księżyca nie będzie potrzebny żaden profesjonalny sprzęt, jednak zawsze możemy się wspierać choćby zwykłą lornetką. Oczywiście warto wybrać się za miasto, gdzie będziemy mogli w pełni podziwiać to wyjątkowe zjawisko. W trakcie tej wyjątkowej pełni Księżyca dojdzie także do półcieniowego zaćmienia Srebrnego Globu.
Jaki wpływ może mieć “Srebrny Księżyc” na otoczenie?
Jak wynika ze statystyk, poczucie stresu i przemęczenia towarzyszą nam właściwie od początku grudnia. Skutkuje to między innymi zwiększoną liczbą wypadków drogowych. Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność. To uczucie potęgować będzie zaćmienie, przez które możemy odczuwać niczym nieuzasadniony niepokój, obawiać się wielu rzeczy i mieć nieuzasadnione poczucie zagrożenia.
Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.
Zobacz również: Koniec świata: Księżyc spowalnia ruch Ziemi, doba będzie trwała 27 dni
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS