A A+ A++

13 października prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa odebrał wyróżnienie dla szlaków narciarstwa biegowego ŚNIEŻNE TRASY PRZEZ LASY w konkursie “Turystyczne Skarby Małopolski”. W Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbyły się obchody Światowego Dnia Turystyki, połączone z rozstrzygnięciem w/w konkursu, organizowanego przez Województwo Małopolskie oraz Małopolską Organizację Turystyczną. Do konkursu ŚNIEŻNE TRASY zostały zgłoszone przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

„Turystyczne Skarby Małopolski” to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną. W tegorocznej II edycji, wyróżnienie w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny” otrzymały zgłoszone przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach „Śnieżne trasy przez lasy”. Powiat Gorlicki jest członkiem wspierającym Stowarzyszenia “Rozwoju Sołectwa Krzywa” i w ramach wsparcia corocznie dofinansowuje przedsięwzięcia realizowane przez Stowarzyszenie.

Śnieżne trasy przez lasy” to wyjątkowy produkt turystyczny, skierowany do miłośników narciarstwa biegowego. To 100 km tras, z których korzysta  w sezonie od 5 – 7 tys.  amatorów turystyki uprawianej na nartach śladowych.
Główny szlak składa się z 50-kilometrowej pętli, a uzupełniają go liczne łączniki,  umożliwiające wybór odcinków o zróżnicowanej długości. Całość jest przygotowywana do sezonu z użyciem profesjonalnego sprzętu. Korzystanie ze szlaków i tras jest całkowicie bezpłatne.

W kilku ważnych punktach zlokalizowane są duże tablice z mapą sytuacyjną szlaków oraz ich regulaminem. W punktach węzłowych (w których łączą lub rozpoczynają się odcinki) są drogowskazy oraz schematy szlaków. Trasy biegną urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Dzięki łagodnej konfiguracji terenu korzystają  z nich   osoby o bardzo zróżnicowanej kondycji fizycznej, łącznie  z kuracjuszami z lokalnych sanatoriów.  Elementem szlaku są również  pętle tras sportowych (7,5 km i 1 km) na których rozgrywane są zawody o charakterze lokalnym i regionalnym i z których korzystają także, treningowo, wyczynowi sportowcy.

„Śnieżne trasy przez lasy” łączą w sposób harmonijny walory turystyczne z kulturowymi i edukacyjnymi, ponieważ umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych, do których w okresie zimowym jedynie na nartach można dotrzeć. Szlaki oparte są także o bazę gastronomiczno – noclegową, m.in. dwa schroniska górskie, hotel leśny  W kilku gospodarstwach agroturystycznych, położonych w pobliżu tras, można wypożyczyć sprzęt narciarski, skorzystać z noclegu i posiłku, a także uzyskać informacje o przebiegu tras i panujących na nich warunkach śniegowych. W dwóch z nich  oferowana jest również nauka jazdy na nartach.

Głównym miejscem sieci szlaków „Śnieżne Trasy przez Lasy” jest nowowybudowane  Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej. W obiekcie administrowanym przez Gminę Sękowa można się zagrzać, skorzystać z szatni, toalet, otrzymać informację turystyczną, napić się gorącej herbaty. Przy obiekcie lokalizowane są miejsca Startu i Mety podczas organizowanych zawodów sportowych. Obok ustawiono duże tablice z mapami i regulaminami szlaków turystycznych i tras sportowych. Przed obiektem, oraz przy pobliskim kościele znajduje się kilkadziesiąt miejsc parkingowych.

Podczas wtorkowego spotkania zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali: Andrzej Gut – Mostowy – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki, Tomasz Urynowicz – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Kosowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Wiceprezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i tym, którzy oddali głos na Śnieżne Trasy w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski – mówi prezes Stowarzyszenia Stefan Maryńczak. Wyróżnienie wśród tak wielu dużych podmiotów, często zinstytucjonalizowanych to dla naszego małego Stowarzyszenia powód do dumy i potwierdzenie, że obraliśmy dobry kierunek działalności. Rozwój turystyki narciarskiej to jeden z 4. kierunków naszych działań. Pod koniec listopada wydamy nowy, zaktualizowany folder Śnieżnych Tras z mapą oraz najważniejszymi informacjami dotyczącymi szlaków narciarskich,  bazy noclegowej, atrakcji turystycznych – dodaje na zakończenie.

Zdjęcia Archiwum Stowarzyszenia “Rozwoju Sołectwa Krzywa”

More Joomla Extensions

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAMD dodaje Far Cry 6 do wybranych procesorów Ryzen 5000 i 3000
Następny artykułGmina dokumentuje szkody. To będzie argument za budową zbiornika