A A+ A++

Smog w Krakowie. Dziś darmowa komunikacja

W Krakowie z powodu smogu wprowadzono dziś bezpłatną komunikację. Obowiązuje ona także w gminach sąsiednich, które porozumiały się ze stolicą Małopolski w sprawie wspólnego zapewnienia transportu zbiorowego.

Według mapy zanieczyszczeń Airly stan powietrza o godz. 7:00 w różnych punktach Krakowa był zły lub bardzo zły, np. na al. Krasińskiego stężenie pyłu PM10 wynosiło 230 mikrogarmów na m sześc., na ul. Ptaszyckiego – 203 mikrogramy na m sześc., na ul. Jasnogórskiej 164 mikrogramy na m sześc., co oznacza przekroczenie dopuszczalnych dobowych wartości o 3-4 razy.

IQAir, szwajcarskia firma zajmująca się m.in. monitorowaniem jakości powietrza umieściła rano stolicę województwa małopolskiego na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Po południu Kraków ustąpił m.in. pakistańskiemu Lahaur czy indyjskiemu Delhi, ale nadal pozostaje w ścisłej czołówce.

Uwaga kierowcy! Marznący deszcz na wschodzie kraju

280 tys. mieszkańców w strefie zagrożonej

Do końca dnia na terenie znacznej części województwa opolskiego istnieje ryzyko przekroczenia norm pyłu PM10 w powietrzu. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, w strefie zagrożonej mieszka około 280 tysięcy mieszkańców regionu.

Powodem są m.in. warunki atmosferyczne, utrudniające przemieszczanie dymu z pieców używanych do ogrzewania domów mieszkalnych.

Strefa zagrożenia obejmuje:

  • znaczną część miasta Opole,
  • część gminy Prószków,
  • Tarnów Opolski,
  • południową część powiatu oleskiego,
  • prawie cały obszar powiatu strzeleckiego z miastem Strzelce Opolskie,
  • większą część powiatu krapkowickiego z miastem Krapkowice i Zdzieszowice,
  • centralną i wschodnią część powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego z miastem Kędzierzyn-Koźle, niewielki obszar we wschodniej części powiatu prudnickiego.

Alarm smogowy w województwie śląskim

Ogłoszony w poniedziałek dla części województwa śląskiego alarm smogowy, czyli ostrzeżenie służb przed osiągnięciem poziomu alarmowego stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu, został we wtorek rozszerzony na większą część województwa.

Najgorzej jest na południu województwa śląskiego w okolicach Szczyrku i Żywca – tam dopuszczalne stężenie pyłu PM 10 w powietrzu przekroczone jest 5-krotnie – informowała reporterka RMF FM Anna Kropaczek.

Bardzo złą jakość ma także powietrze na północy regionu w okolicach Myszkowa oraz w centrum w rejonie Mysłowic czy Bytomia.

Kiedy smog zagraża?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

Smog – o czym warto pamiętać?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza – m.in. dzieci, seniorzy, osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia, z alergiami skóry i oczu – powinny unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz, a także szczególnie ograniczyć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni. 

Placówki oświatowe – przedszkola i szkoły – powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na zewnątrz.

Halo w Karkonoszach. Turyści zaobserwowali niecodzienne zjawisko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlask choinki z Grodźca góruje nad całym regionem
Następny artykułAleksandar Vuković: Nie wracam ani dla prezesa, ani dla dyrektora, ani dla samego siebie