A A+ A++

Mamy dbają o swoje dzieci jak tylko potrafią. Z miłości do swoich pociech są w stanie zrobić wiele, ale właśnie z tej troski i poczucia obowiązku z ich ust wychodzą czasem zdania, które usłyszało niemal każde dziecko. Niekiedy bawią, niekiedy irytują, a czasem rozczulają. Jakie są najsłynniejsze teksty matek? Które z nich zapadają na całe życie w pamięć, a w dorosłym życiu, niekiedy będąc już samemu rodzicem, powielamy je, kierując te same słowa do własnych dzieci?

Obecne dorosłe pokolenie wychowało się w okresie późnego PRL-u lub tuż po nim. W czasach gdy normy wychowawcze oraz wiedza na temat kształtowania się psychiki człowieka w okresie dzieciństwa, były nieco mniej rozwinięte i mniej powszechne niż w obecnie.

 Wskutek tego, nawet najbardziej kochający rodzice wypowiadali czasem mało poprawne z perspektywy psychologii teksty.  Jednak powiedzonka te w większości dziś nas bawią i są częścią wspomnień dzieciństwa pokolenia milenialsów, czyli osób urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku.

Jakie słowa najczęściej padały w polskich domach z ust matek? Zobaczcie ile z nich, słyszeliście i wy w swoim dzieciństwie. Z okazji Dnia Matki przypominamy te najbardziej kultowe!

„Nudzi ci się? Ja już ci zaraz znajdę jakieś zajęcie”

Zacznijmy od klasyka. Mamy zawsze stoją w pogotowiu, gdyby dziecku zaczęło się nudzić. Słysząc słynne “mamo, nudzi mi się”, natychmiast są gotowe wymyślać pociesze zajęcia. Czy są to nowe zabawy? Niekoniecznie. Czy jest to oglądanie edukacyjnych filmów? Nie zawsze.

Mamy często przez zdanie “Nudzi ci się? Już ci zaraz znajdę jakieś zajęcie” mają na myśli udział w obowiązkach domowych. Wiadomo, że na nudę najlepsze jest mycie naczyń, czy okien, a może wycieczka do sklepu spożywczego z pokaźną listą zakupów.

Można było także w dzieciństwie liczyć na entuzjastyczne zachęcenie przez mamę do odrabiania lekcji. To także matczyne rozwiązanie problemów związanych z nudą. Kto choć raz nie poszedł odkurzać, albo polerować sztućców, po zwierzeniu się rodzicielce, nie wie co to nuda.

„Gdyby nie ja, to to mieszkanie, by brudem zarosło” oraz „dom to nie hotel”

Mamy, niczym piastunki domowego ogniska, czuwają, by wszystko w rodzinnym domu było tak, jak powinno, niekiedy w przypływie zmęczenia kierowały i dalej kierują słowa o braku uczestniczenia w domowych obowiązkach: “Gdyby nie ja, to to mieszkanie, już dawno by brudem zarosło”.

Często wypowiadane są pod nosem, podczas szorowania podłogi, czy wieszania firanek. Na wyrażenie chęci pomocy, można było usłyszeć: “Ty tego nie zrobisz tak, jak ja. Idź się zajmij czymś innym”.

Czasem kiedy jednak pojawiał się wymóg posprzątania w domu, a zadanie to nie zostało wykonane na czas można było usłyszeć ironiczne: “A to sprzątaczka ma tu posprzątać za ciebie?”. Niekiedy wymyślona w tym zdaniu pani sprzątająca, zyskiwała imię, jak się okazuje, najczęściej była to Kasia labo Marysia, nie wiedząc zupełnie dlaczego wybór padał na te dwa imiona.

Podobne zdanie, można było usłyszeć podczas szaleństw młodości, gdy niezbyt często bywało się w domu. Wpadało się tylko wieczorami, czasem zbyt późnymi, by przespać noc i rano znów wyfruwało się z rodzinnego gniazda, kosztować rozpoczynającej się dorosłości.

Wtedy mogło paść kultowe “dom to nie hotel! Ty tu jeszcze mieszkasz?”. To była jasna sugestia, że powinniśmy bywać w domu nieco częściej.

„Mięsko zjedz, ziemniaki zostaw” i „obiad będzie, jak się ziemniaki ugotują”

Dział kulinarnych tekstów matek, to inny świat. Chyba każdy choć raz usłyszał na zadane pytanie “za ile obiad?”, odpowiedź: “jak się ziemniaki ugotują”. Gotujące się ziemniaki były osobną miarą czasu, znaną tylko matkom.

Z kulinarnego świata pochodzi także tekst, który równie dobrze mogła wypowiedzieć babcia, czyli “mięsko zjedz, ziemniaki zostaw”. Oczywiście mięso jeszcze do niedawna było uznawane za bardziej wartościowy posiłek, niż warzywa, a także mogła o tym decydować jego wartość. 

Z pewnością kosztowało ono więcej, niż ziemniaki i szkoda, by się zmarnowało.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTina Turner była buddystką przez 50 lat. “Uratował mi życie”
Następny artykułChińczycy znów wykradają stal z wraków HMS Prince of Wales i HMS Repulse