W każdym domu potrawy wigilijne smakują inaczej. Rodzinne przepisy przechodzą z babć na córki, które starają się kultywować tradycje. Czasem brakuje pomysłu na nowe wypieki, a zapiski z instrukcjami bledną – dlatego dzisiaj przypominamy przepisy na słodkości, którymi możemy ugościć w nadchodzące święta.
1. Pierniczki – grudzień bez zapachu tych korzennych ciastek chyba nie może istnieć.
Składniki:
· 2 szklanki mąki tortowej
· ¾ szklanki cukru
· 1 jajko
· 2 łyżki miodu
· 1 łyżka masła
· 1 łyżeczka sody oczyszczonej
· Przyprawa do pierników
Miód zagotować, dodać do mąki i wymieszać. Następnie dodać cukier, sodę, przyprawę do pierników. Na końcu wbić jajko, roztopione masło i wyrobić ciasto. Dzielić partiami, wałkować, foremkami wykrawać kształty. Piec w temperaturze 180 stopni – około 4 minut powinno wystarczyć, należy pilnować pierniczków, żeby ich nie przypalić. Pierniczki przed zdobieniem lukrem najlepiej zamknąć chociaż na jedną noc w blaszanym pojemniku lub garnku – wówczas będą idealnie miękkie.
2. Śląskie makówki – typowo regionalny przysmak, pełen aromatycznych bakalii i słodkiego maku.
Składniki:
· 1 litr mleka
· 250 g suchego, zmielonego maku
· 100 g orzechów laskowych
· 100 g orzechów włoskich
· 120 g rodzynek
· ok. 80 g cukru
· 2 łyżki masła
· 2 łyżki miodu
· kilka kropli olejku migdałowego lub likieru amaretto (opcjonalnie)
· chałka, bułki pszenne, sucharki
· bakalie do dekoracji, wiórki kokosowe itp.
Orzechy posiekać, pieczywo pokroić na cienkie kromki. Odstawić na bok. Mak wsypać do garnka, zalać mlekiem i dodać masło. Zagotować. Dalej gotować ok. 15 minut na niskiej mocy palnika, ciągle mieszając. Następnie dodać miód, cukier do smaku, kilka kropli olejku migdałowego, orzechy i rodzynki. Gotowa masa nie powinna być za gęsta. Można ewentualnie dolać jeszcze trochę mleka, jeśli zbyt zgęstniała. W misce (o pojemności około 2,5 litra) ułożyć pierwszą warstwę bułki. Na bułkę wyłożyć chochlą gorącą masą makową. Ułożyć kolejną warstwę bułki i na nią wyłożyć masę makową. Na przemian układać kromki i masę makową, aż do wyczerpania składników. Na górze powinna być warstwa maku. Całość docisnąć i wyrównać powierzchnię. Pozostawić do ostygnięcia. Następnie przykryć miskę (np. folią spożywczą) i wstawić do lodówki na całą noc, aby bułka zmiękła od masy makowej. Z góry udekorować posiekanymi bakaliami. Gotowe makówki powinny mieć gęstą i zwartą konsystencję. Co ważne – gotowe makówki można trzymać w lodówce do około 4 dni.
3. Moczka – słodkość o konsystencji budyniu
Składniki:
· 250 g migdałów obranych
· 150 g orzechów laskowych łuskanych całych
· 100 g orzechów włoskich łuskanych
· 200 g śliwek suszonych z pestkami
· 150 g małych fig suszonych
· 150 g rodzynek
· 200 g suszonego piernika miodowego
· sok z cytryny
· cukier
· sól
· 250 ml ciemnego piwa
· 2 l kompotu owocowego (np. z truskawek lub agrestu)
Do gotującego się kompotu dodawać w kolejności całe obrane migdały, gotować 15 minut, następnie całe orzechy laskowe, po chwili śliwki suszone z pestkami, rodzynki, figi, na końcu orzechy włoskie połówki. Piernik zetrzeć na tarce lub rozkruszyć, rozprowadzić zimnym piwem, dodać do całości. Przyprawić sokiem z cytryny, cukrem, solą i całość zagotować. Po czasie moczka nabierze konsystencji budyniu. Można podawać na ciepło i na zimno. Jak podają źródła pierwotnie bazą był wywar z karpia i warzyw, obecnie bardziej popularne jest przyrządzanie moczki z kompotu owocowego i miodowego piernika.
4. Piernik świąteczny – korzenny aromat przełamany smakiem powideł śliwkowych, opcjonalnie z dodatkiem marcepanu
Składniki:
· 350 g mąki pszennej tortowej
· 50 g cukru
· 130 g masła
· szklanka mleka – 250 ml
· 3 jajka
· 6 łyżek miodu
· garść suszonych śliwek (około 100 g)
· 2 łyżeczki sody
· przyprawy: po 2 łyżeczki cynamonu i kakao i kawy inki, łyżeczka mielonej kolendry
· 200 g powideł śliwkowych lub porzeczkowych
· 150 g białego marcepanu
· po łyżce kakao i cynamonu
· cukier puder
W małym garnuszki umieść masło, cukier, miód, przyprawy i pokrojone w paseczki śliwki. Podgrzewaj na małej mocy palnika przez 5 minut. Zdejmij garnek z palnika i powoli wlewaj mleko. Zamieszaj całość. Masa powinna być już tylko lekko ciepła. Wbij jajka i dobrze wymieszaj całość łyżką. W misce wymieszaj mąkę z sodą. Do mąki wlej całą masę z garnka i mieszaj całość łyżką aż do połączenia składników. Blaszkę wysmaruj resztkami masła i delikatnie obsyp od środka mąką. Ciasto przełóż do formy i wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (środkowa półka z grzaniem góra/dół). Piecz około 50 minut, do suchego patyczka. Po wyłączeniu piekarnika lekko uchyl drzwi na 10 minut. Wyjmij ciasto z piekarnika i poczekaj aż ostygnie. Po lekkim wystudzeniu odetnij odstający w cieście „grzybek” – odcięte ciasto można od razu zjeść. Ciasto przekrój ostrożnie na pół (równolegle, by powstały dwa cienkie płaty ciasta). Dół wysmaruj powidłami śliwkowymi. Odcięty płat ułóż ponownie na dolnym blacie ciasta. Połowę marcepanu rozwałkuj na cienki placek. Pamiętaj o tym, by podsypywać go cukrem pudrem. Placek marcepanu połóż na górnej części ciasta. Odetnij nożykiem wystające kawałki. Ciasto przetnij na pól, tym razem prostopadle. Jedną połówkę połóż na drugą. Górę ciasta – tam gdzie jest marcepan – oprósz cynamonem wymieszanym z kakao.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS