Rada Europejska poinformowała 25 lutego o podjęciu decyzji ws. nałożenia dodatkowych sankcji na podmioty i osoby związane z Grupą Wagnera. Jak wskazano, powodem jest „międzynarodowy wymiar i waga działań prywatnego podmiotu wojskowego, a także destabilizujący wpływ na kraje, w których Grupa Wagnera jest aktywna”.
Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wyjaśnił, że działalność prywatnego podmiotu wojskowego założonego przez Jewgienija Prigożyna „stanowi zagrożenie dla mieszkańców krajów, w który działa oraz dla Unii Europejskiej”. „Zagraża ona międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, ponieważ nie działa w żadnych ramach prawnych” – kontynuował szef unijnej polityki zagranicznej.
Szeroka działalność Grupy Wagnera
Borrell zapewnił, że „UE jest zdecydowana nadal podejmować konkretne działania przeciwko naruszeniom prawa międzynarodowego”. „Wszyscy stajemy w obronie praw człowieka” – podsumował wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i bezpieczeństwa. Grupa Wagnera prowadzi działalność w Ukrainie, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej, Mali oraz Sudanie.
Na unijnej liście sankcyjnej pojawiło się osiem osób i siedem podmiotów odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka lub zaangażowanych w takie naruszenia w Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie. Jeśli chodzi o Republikę Środkowoafrykańską na „czarnej liście” znalazła się m.in. stacja radiowa Lengo Sengo za jej „zaangażowanie w internetowe operacje wywierania wpływu na rzecz Rosji i Grupy Wagnera, których celem jest manipulowanie opinią publiczną”.
Sankcje na osoby i podmioty powiązane z prywatnym podmiotem wojskowym Jewgienija Prigożyna
W przypadku Sudanu chodzi o firmy zaangażowane w nielegalny handel złotem i diamentami, które zostały skradzione lokalnym handlarzom. Sankcje na kolejną osobę zostały nałożone w związku z działaniem zagrażającym pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Mali. Najemnicy z Grupy Wagnera brali udział w aktach przemocy i licznych naruszeniach praw człowieka, w tym egzekucjach pozasądowych.
Następne dwie osoby znalazły się w wykazie w wyniku działań podważających lub zagrażających integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Chodzi o dowódców zaangażowanych w zajęcie Sołedaru w styczniu 2023 r. Wszystkie osoby objęte sankcjami mają np. zakaz wjazdu na terytorium UE lub przejazd przez unijną wspólnotę. To kolejne sankcje na Grupę Wagnera. Poprzednie zostały nałożone w 2021 r. i objęły osiem osób i trzy podmioty.
Czytaj też:
Konflikt Prigożyn-Kujwaszew eskaluje. „Stalin strzelał do takich jak ty”Czytaj też:
Prigożyn donosi o zajęciu ukraińskiej wsi. Resort Szojgu milczy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS