Zamierzamy także mocniej zaistnieć na największym placu budowy, który rysuje się w Polsce, a więc budowie i modernizacji sieci elektroenergetycznych. Mamy w swojej ofercie rozwiązania umożliwiające niezawodne i efektywne dostarczanie energii z punktu wytwarzania do odbiorców końcowych. Przygotowujemy się do realizacji pierwszych stacji elektroenergetycznych na lądzie na potrzeby morskich farm wiatrowych w projekcie Baltic Power Orlenu i Northland Power. Będziemy wspierać transformację polskiego systemu energetycznego, poprzez przystosowanie go do bezpiecznego podłączenia odnawialnych i rozproszonych zasobów energii do sieci.
O ile przetargów na nowe inwestycje węglowe w Polsce już nie ma i nie będzie, o tyle w zakresie gazu, innego emisyjnego paliwa stałego, nadal są. Czy jest sens jeszcze inwestować w tę przejściową technologię?
O elektrowniach gazowych utarło się określenie „jednostki przejściowe”. To nie jest prawdą. Przejściowe jest tylko paliwo, a więc gaz, a technologia, jaką stosujemy w elektrowniach, na razie gazowych, pozostaje docelowa i jest przygotowana do spalania wodoru. I te jednostki, które teraz spalają gaz, będą za kilka–kilkanaście lat wykorzystywać wodór jako paliwo. Mamy globalne doświadczenie ponad 8 mln godzin pracy naszych turbin przy współspalaniu gazu i wodoru. Taki proces jest kluczowy do czasu, kiedy pojawią się wydajne magazyny energii oraz energetyka atomowa. Pożegnanie z gazem nastąpi prawdopodobnie znacznie później, niż się nam obecnie wydaje. Przykładem są Niemcy, które mają plany budowy nowej floty elektrowni gazowych.
Czytaj więcej
Czy fabryki GE w Polsce są przygotowane na potrzeby transformującej się energetyki? Dotychczas była to głównie energetyka węglowa…
W Polsce mamy fabrykę turbin parowych w Elblągu oraz fabrykę generatorów we Wrocławiu. W obu lokalizacjach produkujemy głównie na potrzeby energetyki gazowej, parowej, ale i niektóre podzespoły dla bloków jądrowych. Fabryki działają głównie na potrzeby energetyki konwencjonalnej. Będziemy się jednak dostosowywać do wymagań zmieniającej się sytuacji rynkowej.
Na jakim etapie jest stan realizacji projektu gazowej elektrowni w Ostrołęce?
W ślad za informacjami właściciela projektu, Energi, jest to już 52 proc. stanu realizacji projektu. Kilka miesięcy temu doniesienia medialne sugerowały, że nic się nie działo na placu budowy. Działo się, choć nie było to bardzo widoczne na samym planie budowy. Aktualny stan realizacji na to wskazuje. Efekty są namacalne i konkretne. Montujemy obecnie kocioł odzysknicowy, który pozwala na odzyskanie ciepła. Dotarł skraplacz powstały w Opolu, a także elementy nisko- i średnioprężne turbiny z Elbląga, wkrótce spodziewamy się stojana generatora z Wrocławia oraz samej turbiny gazowej, która dotrze do nas z Belfort. W najbliższym czasie ro … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS