A A+ A++

Śląski urząd marszałkowski zapowiada konsultacje uchwały antysmogowej

01.10.2020r. 15:07


Urząd marszałkowski woj. śląskiego zapowiada szerokie konsultacje zapisów obowiązującej regionalnej uchwały antysmogowej. Rozważa możliwość zaktualizowania uchwały – w oparciu o wyniki konsultacji.


Obowiązująca w woj. śląskim od 2017 r. uchwała antysmogowa – druga taka w kraju po woj. małopolskim – zakazuje palenia mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym oraz nakazuje stosowanie przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych.

Uchwała wprowadziła też graniczne daty wymiany dotychczasowych instalacji niższej klasy – rozłożone w zależności od ich wieku lub klasy emisji od początku 2022 r. do początku 2028 r.

Jak przypomniała w czwartek Izabela Domogała z zarządu woj. śląskiego, na początku br. urząd marszałkowski poprosił w ankiecie samorządy lokalne o opinie, czy chciałyby zaostrzenia obowiązującej uchwały, jej złagodzenia, czy też innych zmian.

“Ponad 90 proc. odpowiedziało, że te tryby nie są dla nich odpowiednie, że powinniśmy zaostrzać i skracać terminy wdrażania dlatego, że mają zaprojektowane i zaplanowane działania w swoich gminach. Mamy trzy samorządy, które zgłosiły nam chęć dużego zaostrzenia; wręcz wyłączenia kotłów opartych o węgiel – i to analizujemy. Mieliśmy też pojedyncze jednostki, które prosiły o liberalizację uchwały” – zrelacjonowała Domogała.

Zaznaczyła, że ponieważ dyskusja na temat uchwały odbywa się dotąd przede wszystkim z udziałem samorządów lokalnych, urząd marszałkowski chce też zapytać o szereg związanych z uchwałą kwestii inne zainteresowane strony.

“Do tej pory pytaliśmy samorządy, bo na nich spoczywa główna część zadań związanych z wdrażaniem uchwały, kontrolą i monitoringiem. Teraz chcemy zapytać dużo szerzej, czyli organizacje pozarządowe, przedsiębiorców” – zasygnalizowała Domogała. Jak przypomniała, uchwała obejmuje nie tylko kotły, lecz również emisje przemysłu czy transportu.

Przedstawicielka urzędu marszałkowskiego zaznaczyła, że wśród zgłaszanych przez niektóre samorządy postulatów znalazły się np. wyłączenia uwarunkowane lokalnymi działaniami czy programami wsparcia.

“Do końca roku chcemy podjąć decyzję, czy będą np. wyłączenia, czy nie. Jeżeli konsultacje wykażą, że jest taka potrzeba, aby zrobić wyłączenia dla poszczególnych miast, w uzgodnieniu z tymi samorządami, społecznikami, będziemy szukać rozwiązań prawnych, aby np. to miasta realizowały ew. roszczenia mieszkańców, którzy zrealizowali już jakieś inwestycje na gruncie uchwały” – zastrzegła Domogała.

Zapowiedziała, że przeanalizowana zostanie też kwestia np. prawnej możliwości zabronienia opalania węglem w miejscach, gdzie infrastruktura nie pozwala na podłączenie sieci grzewczej czy gazu.

Wskazała również, że szerszy kontekst zapowiadanych konsultacji to m.in. szereg nowych programów wsparcia, np. w zakresie farm fotowoltaicznych. “Chcemy zapytać, czy przedsiębiorcy będą z tego korzystali, czy będą to traktowali jako inwestycję, czy planują pozyskanie pod tym kątem środków zewnętrznych” – wymieniła.

Domogała przypomniała w czwartek, że w czerwcu br. Sejmik Woj. Śląskiego przyjął zaktualizowany program ochrony powietrza dla regionu, określający działania w różnych perspektywach czasowych. W programie m.in. oszacowano koszt wymiany trujących kopciuchów w regionie na blisko 1 mld .

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpółka Solorza ma plan na zieloną rewolucję
Następny artykułJak młodzi konsumują dziś telewizję? WP Pilot telewizja, którą możesz oglądać w biegu