A A+ A++

Już od najbliższej soboty (26 czerwca) dziennikarze TVP 3 Łódź i Radia Ziemi Wieluńskiej przypomną jedną z najstarszych, najtrwalszych granic Rzeczypospolitej. Biegła wzdłuż rzeki Prosny, oddzielała w różnych okresach czasu różne kraje, przetrwała do 1939 roku. O niej i o tym, jak pamiętają ją najstarsi mieszkańcy, mówić będziemy w wakacyjnych programach „Marszem przez historię” na naszej antenie. Odwiedzimy m.in. Wieluń, Praszkę, Golę i Byczynę. Granicy tej poświęcony zostanie także najbliższy odcinek 2. serii programu „Tomek na granicach Rzeczypospolitej”, realizowany przez łódzki oddział Telewizji Polskiej w reżyserii reportera i pisarza Tomasza Grzywaczewskiego. Jego emisja już jutro (26 czerwca) na antenie ogólnopolskiej TVP 3, początek o 17:00.
My sobie nie uświadamiamy, że kiedyś z Wielunia do granicy Niemiec było 20 kilometrów. Chcieliśmy to w naszym programie właśnie pokazać, że to była przez wieki kraina pogranicza. Dzięki Grzegorzowi Nowakowi i doktorowi Ksaweremu Jasiakowi z IPN mamy okazję zobaczyć, jak ta dawna granica wyglądała. Zobaczyliśmy zarówno jej fizyczne pozostałości, jak choćby dawne placówki Straży Granicznej, budynek komendantury, w którym aktualnie ma siedzibę Radio Ziemi Wieluńskiej, słupy graniczne. Ale, i to może właśnie jest najcenniejsze w tym odkrywaniu dawnego pogranicza, porozmawialiśmy ze świadkami historii, z osobami, które pamiętają jeszcze czasy, kiedy tutaj biegła granica. One opowiadały nam o tym chociażby, jak wyglądał przemyt, jak przerzucano przez tę granicę takie rzeczy prozaiczne, jak chociażby jajka czy sacharynę, ale i bardziej nielegalne, jak na przykład eter. Słuchaliśmy historii związanych z wybuchem II wojny światowej, tym momentem, kiedy ta granica przestała istnieć. Opowieść o tym, jak wkraczali tu Niemcy, jak dochodziło do walk, słyszeliśmy o strażnikach granicznych, którzy polegli na tych ziemiach, broniąc granic II Rzeczypospolitej. To jest taka podróż w czasie i przestrzeni przez historię Polski w XX wieku.



 
– mówił Tomasz Grzywaczewski.

Koncepcję trasy opracował Grzegorz Nowak, konsultacje merytoryczne zapewnił doktor Ksawery Jasiak z IPN w Opolu (uhonorowany m.in. przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych przy Komendzie Głównej Straży Granicznej „Medalem Za Zasługi w popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic”), inicjator upamiętnienia kapitana Stanisława Mikulskiego, komisarza Straży Granicznej w Wieluniu. Wsparcie przy realizacji nagrań w Wieluniu zapewniła Magdalena Jaroch z Radia Ziemi Wieluńskiej. Specjalne podziękowania dla znawców historii: Józefa Polaka z Faustianki i Zdzisława Comporka z Byczyny za pomoc w nagraniu materiału.

Pierwsza audycja z cyklu w najbliższym programie „Marszem przez historię”, również jutro (26 czerwca) o 14:15, w niej wywiad z Tomaszem Grzywaczewskim. Zapraszamy do słuchania i oglądania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwycięzca reprezentacji Polski na Euro 2020. Sensacyjne powołanie i sensacyjny występ
Następny artykułPrzebudowa przejścia dla pieszych na ul. Skarbowej