A A+ A++

W sobotę, 8 października w ramach bytomskich obchodów Roku Brunona Schulza, odbędzie się uroczystość nadania imienia skwerowi u zbiegu ulic Korfantego i Rycerskiej.

Na Skwerze Spotkania – bo taką nazwę nosić będzie przestrzeń w centrum Bytomia – spotkamy się, by wziąć udział w odsłonięciu nowego muralu, symbolicznym wmurowaniu w bytomskim chodniku kostki z ulicy Krokodyli w Drohobyczu, prezentacji Ławeczki Marzeń Błękitnookiego, która z Bytomia trafi do Drohobycza oraz aby wziąć udział w performansie Teatru Rozbark.

W tym roku przypada 130 rocznica urodzin i 80 rocznica tragicznej śmierci Brunona Schulza – artysty, który mocno zaistniał w polskiej literaturze. Rok 2022 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Brunona Schulza, artysty, który urodził się i żył w Drohobyczu – mieście partnerskim Bytomia. Pod koniec sierpnia, by uczcić pamięć o wyjątkowym twórcy bytomscy radni podjęli uchwałę o nadaniu przestrzeni znajdującej się między ulicą Rycerską a Korfantego nazwy „Skwer Spotkania”.

Jedyny zachowany obraz

– Nazwa nawiązuje do jedynego zachowanego olejnego obrazu Schulza zatytułowanego „Spotkanie”. Nadając taką nazwę, odnosimy się też do historii naszego miasta i jego mieszkańców oraz do współpracy pomiędzy Bytomiem a Drohobyczem – mówi Halina Bieda, prezes Bytomskiego Klubu Samorządowego, który organizuje zaplanowane na 8 października wydarzenie.

Brama w murze

Uroczystości nadania nazwy skwerowi rozpoczną się 8 października o godz. 17. Wówczas na budynku znajdującym się między ulicą Rycerską a Korfantego odsłonięty zostanie mural, który jest inspirowany obrazem „Spotkanie”. Tematem dzieła jest odrębność kulturowa młodego Żyda oraz miejskich, pewnych siebie kobiet. Różnice spowodowały powstanie muru, w którym jednak pojawia się brama – przejście, furtka, symbol pogranicza kultur, wyznań religijnych i preferencji cywilizacyjnych. Projekt muralu przygotowała na Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły we współpracy z Bytomskim Klubem Samorządowym. Mural wykonały dwie artystki ze Stalowych Aniołów: Katarzyna Sokołowska i Magdalena Wichrowska oraz Hrystyna Dragun z Drohobycza.

Ławeczka, stół, kostka

W sobotę organizatorzy zaprezentują także „Ławeczkę Marzeń Błękitnookiego – instalację upamiętniającą życie i twórczość Schulza”, która zostanie później przekazana do Drohobycza. U zbiegu ulic Korfantego i Rycerskiej artyści Teatru Rozbark zaprezentuję performance. W programie wydarzenia jest również wmurowanie kostki brukowej z ulicy Krokodyli w Drohobyczu (w słynnym zbiorze Schulza „Sklepy Cynamonowe” jedno z opowiadań nosi nazwę „Ulica Krokodyli”). Tego dnia odbędzie się także teatralizowany spacer pod nazwą „Ulica marzeń”, który przygotują Fundacja W to mi graj i Teatr Lufcik na korbkę.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem mera Drohobycza Tarasa Kuczmy i prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022. Cały projekt został dofinansowany ze środków Gminy Bytom.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​PLL LOT nawiązał współpracę z Jet Blue: Zwiększają się możliwości dla naszych klientów
Następny artykułNA ŻYWO: Wojna w Ukrainie. Ukraińcy wyzwolili ponad 450 miejscowości