A A+ A++

Jak codzienne nawyki wpływają na funkcjonowanie mózgu? Naukowcy przeprowadzili badanie

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto i Uniwersytetu w Oulu w Finlandii przeprowadzili pionierskie badanie, które rzuca nowe światło na to, jak codzienne decyzje mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. Główna badaczka, Ana Triana, udzieliła wywiadu Newsweekowi, w którym opowiedziała o jego efektach.

“Wpływ codziennych wyborów znajduje odzwierciedlenie nie tylko w dzisiejszych połączeniach mózgowych. Konsekwentne dokonywanie zdrowych wyborów w codziennym życiu może mieć długotrwały wpływ na zdrowie psychiczne” – powiedziała Newsweekowi Ana Triana.

Jak wyjaśniła ekspertka, nasz mózg nie funkcjonuje w próżni. Badania sugerują, że zmiany w mózgu, wywołane na przykład przez intensywny trening lub źle przespaną noc, mogą mieć długotrwały wpływ na funkcje poznawcze, koncentrację i pamięć.

Jak wyglądał eksperyment. Wykorzystano różne narzędzia

W ramach eksperymentu badacze postanowili monitorować aktywność mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI), jednocześnie zbierając dane dotyczące rytmu serca, aktywności fizycznej oraz snu ze smartwatcha. Dodatkowo w czasie badania weryfikowano nastrój uczestniczki za pomocą kwestionariuszy na smartfonie.

Dane zebrane z tych urządzeń pozwoliły stworzyć unikalny obraz tego, jak różne aspekty naszego codziennego życia mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu.

Dwa kluczowe wzorce aktywności mózgu. Jeden z nich szczególnie zdumiewa

W trakcie badania zespół badaczy zidentyfikował dwa istotne wzorce w aktywności mózgowej. Pierwszy, krótkoterminowy, trwający mniej niż tydzień, odzwierciedlał szybkie reakcje mózgu na zmiany w zachowaniu, np. trudności z koncentracją po nieprzespanej nocy. Drugi, długoterminowy wzorzec, utrzymujący się do 15 dni, sugerował bardziej stopniowe zmiany w mózgu, będące efektem trwałego wpływu codziennych działań.

Badania sugerują, że pewne decyzje, takie jak brak snu czy trening fizyczny sprzed dwóch tygodni, mogą nadal wpływać na nasze ciało i mózg.

Skutki intensywnego treningu nasz mózg będzie odczuwać nawet po dwóch tygodniach 123RF/PICSEL

Codzienne decyzje kształtują naszą przyszłość. Badanie rzuca nowe światło

Odkrycia te rzucają nowe światło na znaczenie naszych codziennych decyzji. Regularna aktywność fizyczna, dbanie o sen oraz umiejętne zarządzanie stresem mają długofalowy wpływ na zdrowie psychiczne i poznawcze. Nie chodzi tylko o jednorazowe działanie jak dzień dobrego snu czy intensywnego treningu. To, co robimy na co dzień, kształtuje nasz mózg, wpływając na naszą pamięć, koncentrację i ogólną wydolność umysłową.

Jak wyjaśnia Ana Triana, badania te są również istotne dla zrozumienia, jak lepiej diagnozować i leczyć zaburzenia zdrowia psychicznego. Monitorowanie aktywności mózgu w kontekście codziennych nawyków może pomóc w opracowaniu bardziej spersonalizowanych metod leczenia. Dzięki połączeniu danych o aktywności mózgowej i środowisku pacjenta można by przewidywać zmiany w zdrowiu psychicznym i interweniować wcześniej, aby zapobiegać poważniejszym problemom.

Jednym z najciekawszych aspektów tego badania jest pokazanie, jak mózg reaguje na różne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Zdolność mózgu do adaptacji w odpowiedzi na nasze codzienne decyzje jest imponująca. Naukowcy podkreślają, że zdrowe nawyki, szczególnie te związane ze snem, ruchem i stresem, mogą chronić mózg przed długotrwałym negatywnym wpływem szkodliwych wyborów.

Chociaż badanie dotyczyło tylko jednej osoby, jego wyniki są obiecujące.

Anna Lewandowska: Na zmianę nawyków zawsze jest czasNewseria Lifestyle/informacja prasowa

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWytrop z nami elektrośmieci
Następny artykułTo miała być “prywatna policja” Ziobry. “Struktura skopiowana z ABW” [ŚLEDZTWO NEWSWEEKA]