A A+ A++

Renowacja potężnego kompleksu po dawnym Okręgowym Szpitalu Kolejowym przy al. Wiśniowej ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Rozpoczęcie prac poprzedziły dwa lata przygotowań i projektowania. Już za dwa lata będą tam apartamenty, biura, restauracje i ogólnodostępne tereny zielone – a całą inwestycję nazwano Sudea. W galerii zdjęć zobaczysz, jak we wrześniu 2024 r. wygląda dawny szpital i teren wokół niego.

Rewitalizacja dawnego Szpitala Kolejowego. Tak powstaje Sudea

Nieopodal Wieży Ciśnień przy ul. Sudeckiej, OKRE Development rewitalizuje historyczne budynki dawnego szpitala i uzupełni je nową zabudową – a wszystko na powierzchni prawie 2,5 hektara.

We wrześniu br. inwestor informuje, że niemal gotowa jest konstrukcja (stan surowy otwarty) nowego budynku w centralnej części całego projektu. Trwają także prace w historycznych budynkach, m.in. skuwane tam są tynki i wzmacniane stropy.

Zniknęły nadbudówki z okresu PRL-u, a to oznacza, że budynki historyczne wracają do pierwotnej bryły. Wszystko to będzie można zobaczyć podczas Dni Otwartych, 13 i 14 września, podczas których będzie można wejść do budynków i zobaczyć proces rewitalizacji

informuje w rozmowie z portalem wroclaw.pl inwestor inwestycji.

Co ważne, mnóstwo architektonicznych „smaczków” – kamienne gzymsy i zworniki, kartusze i kamienne tablice, ceglane elewacje czy krenelaże w otaczających murach – zostaną odnowione i wyeksponowane.

Galeria zdjęć

Sudea przy Wieży Ciśnień. Kiedy zakończenie inwestycji

Realizacja całej inwestycji podzielona została na etapy. W pierwszej fazie (ma być gotowa za dwa lata) oddane zostaną 3 budynki: 2 zrewitalizowane, poddane szczegółowemu odnowieniu i przebudowie usuwającej powojenne nadbudowy z 59 apartamentami i całkowicie nowy budynek z 27 apartamentami, który powstanie w centralnej części.

Sudea powstawać będzie w etapach przez kilka lat, tworząc docelowo nowy fragment miasta z lokalnym centrum spotkań, w miejscu które dotąd było niedostępne dla większości wrocławian.

dodaje inwestor.

Sudea. Nowy plac miejski, restauracje, sklepy

4 stycznia br. na specjalnym spotkaniu dla prasy pokazano szczegóły inwestycji Sudea.

Zobacz również

W kompleksie między ulicami – Sudecką, Sztabową i aleją Wiśniową – oprócz mieszkań powstaną biura, a w lokalach handlowych na parterach i wokół wewnętrznego placu miejskiego swoje miejsce znajdą np. butiki lokalnych projektantów i artystów.

W PRL-u szpital kolejowy, przed wojną szpital żydowski. Niezwykła historia lekarza z Breslau

Okręgowy Szpital Kolejowy rozpoczął działalność w roku 1970 i działał do 2015 r. Jednak początki szpitala pomiędzy ulicami Sudecką, Sztabową i aleją Wiśniową sięgają 1897 r., gdy zapadła decyzja o budowie nowoczesnego szpitala żydowskiego.


Cztery lata później rozpoczęto budowę gmachów wg projektu Paula Ehrlicha. W 1903 r. szpital przyjął pierwszych pacjentów.

W latach 30. pracował tam doktor Ludwig Guttmann. (zobacz: Tomasz Wysocki przypomina niezwykłą historię – lekarza, który wymyślił igrzyska paraolimpijskie).

Zobacz również

Wielkie poszpitalne tereny wracają do miasta. W kolejce czeka dawny szpital przy ul. Traugutta

Sudea w dawnym szpitalu kolejowym to kolejna deweloperska inwestycja we Wrocławiu. Zrewitalizowano już dwa potężne kompleksy – poszpitalnych budynków przy pl. Jana Pawła II oraz dawnego szpitala przy Poniatowskiego.

Na tym nie koniec. Już kilka lat temu była mowa o możliwej sprzedaży budynków i terenu po byłej Klinice Onkologii I Hematologii Dziecięcej przy ul. Bujwida.

Na rewitalizację czeka także dawny szpital przy ul. Traugutta  – co ciekawe ma go OKRE Development. Kiedy ruszą tam prace, na razie nie wiadomo. 

– Prace są zaawansowane, projekt jest w ostatniej fazie przygotowania – informują przedstawiciele inwestora.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułИран передал России баллистические ракеты – СМИ
Następny artykuł“Ожидаем консервативный”: Корниенко рассказал, каким будет госбюджет-2025