A A+ A++

Właściciele sklepów internetowych stają przed wieloma decyzjami. Jedną z najważniejszych podejmują oni już na samym początku swojej drogi w branży e-commerce. Chodzi oczywiście o wybór platformy, która umożliwi im założenie i prowadzenie e-sklepu.

Rozwiązania są bowiem trzy:

  • Założenie sklepu na platformie typu SaaS.
  • Wybór oprogramowania w modelu open source.
  • Stworzenie dedykowanego systemu.

W poniższym artykule skupię się na omówieniu dwóch pierwszych, a więc najczęściej wybieranych rozwiązań. Zastanawiasz się, które z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Oprogramowanie SaaS dla sklepu internetowego, czyli co?

Termin SaaS pochodzi z języka angielskiego i rozszyfrowuje się go jako „software as a service”. Oznacza więc tyle, co „oprogramowanie jako usługa”. Co ciekawe, dziś już 70% aplikacji dla biznesu opiera się właśnie na tym modelu.

Schemat działania SaaSów jest prosty: opłacasz miesięczny abonament, a w zamian otrzymujesz dostęp do w pełni funkcjonalnego oprogramowania, które pozwala Ci założyć, a następnie zarządzać e-sklepem.

Sam model rozliczania to jednak nie wszystko. To, co charakteryzuje platformy e-commerce typu SaaS, to wynikająca z tego modelu prostota obsługi. Aby z nich korzystać, nie potrzebujesz umiejętności technicznych ani nawet graficznych. Co więcej, dają Ci one dostęp do szeregu gotowych funkcji i integracji, które nie wymagają instalacji ani ponoszenia dodatkowych opłat.

Wybór oprogramowania SaaS dla sklepu internetowego to przede wszystkim spokój i możliwość pełnego skupienia się na sprzedaży, a nie aspektach technicznych.

Przykładem takiego oprogramowania jest Sky-Shop – polska platforma e-commerce, działająca na rynku już od 2009 roku.

Jak działa oprogramowanie open source dla e-commerce?

Platformy open source pod wieloma względami są przeciwieństwem oprogramowań typu SaaS.

Przede wszystkim – dostęp do nich jest darmowy. Nie są to jednak rozwiązania kompletne. Przypominają raczej szkielety sklepów internetowych, które musisz samodzielnie rozbudować – dbając zarówno o ich wygląd, jak i funkcje.

Dają Ci pod tym kątem spore możliwości – możesz w końcu samodzielnie edytować kod źródłowy swojego sklepu. Jak się domyślasz, wymaga to jednak umiejętności technicznych.

Przykłady takich platform to: WooCommerce, PrestaShop czy Magento.

Sklep internetowy w modelu SaaS – wady i zalety

W e-commerce nie ma rozwiązań uniwersalnych. Spośród dostępnych opcji musisz wybrać taką, która w największym stopniu spełnia Twoje oczekiwania i pozwoli Ci realizować Twoje biznesowe cele.

Jakie są więc blaski i cienie prowadzenia sklepu na platformie SaaS? Sprawdź i zadecyduj, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Zalety platform SaaS

1. Brak konieczności kodowania i projektowania

Aby otworzyć sklep na platformie SaaS, nie potrzebujesz umiejętności technicznych ani graficznych. Oprogramowania tego typu są skonstruowane tak, aby z ich obsługą poradził sobie nawet laik.

Cały proces otwierania sklepu internetowego na Sky-Shop w uproszczeniu przebiega następująco:

  1. Zakładasz konto, do czego potrzebny jest Ci jedynie adres email.
  2. Uzupełniasz niezbędne dane (kontaktowe, domeny itd.).
  3. Dodajesz produkty (automatycznie dzięki integracjom z hurtowniami lub ręcznie).
  4. Dostosowujesz wygląd sklepu do swoich preferencji za pomocą intuicyjnego kreatora.
  5. Aktywujesz wybrane integracje (np. z bramkami płatności, firmami kurierskimi czy Allegro).
  6. Sprzedajesz!

To niezaprzeczalny fakt, platformy SaaS pozwalają na najszybsze uruchomienie sklepu internetowego spośród wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Dla niektórych klientów Sky-Shop 48h okazało się wystarczające do pełnego skonfigurowania sklepu i pozyskania pierwszego zamówienia!

Potrzebujesz więcej informacji? Opracowaliśmy szczegółowy artykuł na temat uruchamiania sklepu na Sky-Shop, sprawdź: blog.sky-shop.pl/jak-otworzyc-sklep-internetowy/

2. Wsparcie techniczne od dostawcy oprogramowania

To naturalne, że wszelkie niuanse funkcjonowania systemów sklepów internetowych nie są dla Ciebie oczywiste. Działy obsługi klienta istnieją jednak po to, aby rozwiewać Twoje wątpliwości i pomagać Ci jak najlepiej wykorzystywać wybrane oprogramowanie.

W Sky-Shop możesz kontaktować się z doradcami we wszystkie dni robocze, od 8 do 18. Wsparcie jest oczywiście nielimitowane.

A jeżeli potrzebujesz zaczerpnąć wiedzy z innego źródła, możesz dołączyć do grupy na Facebooku dla klientów, gdzie użytkownicy dzielą się wskazówkami na temat korzystania z naszej platformy.

3. Serwer w cenie abonamentu

Sklep internetowy, jak każda inna witryna www, działa na serwerze. W przypadku platform SaaS hosting dostarcza ich dostawca. Ani jego wybór, ani opłacanie nie będzie więc należeć do Twoich obowiązków.

Serwer jest dobierany w oparciu o potrzeby danego sklepu. W Sky-Shop automatycznie tworzymy także kopie zapasowe, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nie stracisz cennych danych.

4. Aktualizacje i ciągły rozwój oprogramowania

Prowadząc sklep internetowy w modelu SaaS, nie musisz przejmować się aktualizacjami platformy. Twórcy tego typu oprogramowań każdego dnia pracują nad ich rozwojem.

Mowa tu o dodawaniu nowych funkcji, ale także udoskonalaniu istniejących rozwiązań. Po ich stronie leży również eliminacja ewentualnych usterek.

Ty w tym czasie możesz z czystym sumieniem skupiać się na rozwoju swojego biznesu.

Bez obaw, nic nie umknie Twojej uwadze – w Sky-Shop o wszystkich aktualizacjach czy nowościach informujemy na bieżąco w panelu administracyjnym sklepu.

5. Liczne integracje i setki funkcji, ułatwiających sprzedaż

Powiedzedzenie o platformie SaaS, że jest gotowym oprogramowaniem e-commerce, nie będzie nadużyciem. Dzieje się tak głównie przez natychmiastowy dostęp do integracji i funkcji, które nie wymagają dodatkowej instalacji. Aby z nich korzystać, w praktyce wystarczy kilka kliknięć w panelu.

Sky-Shop oferuje łącznie ponad 1200 funkcji. Co więcej, nasze oprogramowanie jest zintegrowane z najważniejszymi firmami działającymi na polskim rynku e-commerce.

Są to integracje między innymi z:

  • Platformami typu marketplace (Allegro, eBay, Empik Marketplace, Morele Marketplace, OLX).
  • Ponad 440 hurtowniami (w tym hurtowniami dropshipping).
  • Bramkami płatności (PayU, PayNow, imoje, PayPal, Sky-Pay i inne).
  • Firmami kurierskimi (InPost, DHL, DPD, UPS i inne).
  • Systemami księgowymi i systemami ERP (wFirma, iFirma, Comarch, Subiekt i inne).
  • Narzędziami marketingowymi (edrone, SMS API, Freshmail i inne).
  • Porównywarkami cen i opinii (Ceneo, Opineo, Skąpiec i inne).

Wady platform SaaS

1. Ograniczone możliwości w zakresie edycji szablonu

Kreator wyglądu sklepu internetowego w oprogramowaniu SaaS to proste i intuicyjne narzędzie, które pozwala Ci bez umiejętności graficznych zadbać o warstwę wizualną Twojego sklepu. Pozwala na budowę sklepu z gotowych modułów metodą przeciągnij i upuść. Dla niektórych jego możliwości mogą jednak okazać się niewystarczające.

Ten problem możesz jednak łatwo rozwiązać, wdrażając indywidualny projekt graficzny bądź wykupując jedną z gotowych skórek. Oprogramowanie SaaS daje więc w tym względzie zbliżone możliwości do open source – korzystanie z kreatora wyglądu nie jest przecież obowiązkiem.

2. Konieczność opłacania abonamentu

Platformy SaaS nie są rozwiązaniami darmowymi. Decydując się na korzystanie z tego typu rozwiązań, musisz liczyć się z opłacaniem abonamentu, którego koszt w przypadku Sky-Shop zaczyna się od 49 zł miesięcznie.

W Sky-Shop dajemy Ci możliwość opłacenia abonamentu za rok z góry. Jeżeli problemem jest więc dla Ciebie sama konieczność dokonywania regularnych płatności, możesz go w ten sposób rozwiązać.

3. Brak dostępu do kodu źródłowego

Natychmiastowy dostęp do praktycznie gotowego sklepu internetowego to największa zaleta oprogramowań typu SaaS. Wiąże się to jednak z tym, że nie możesz ich modyfikować w takim stopniu, jak sklepy działające na platformach open source.

Miej jednak na uwadze, że platformy SaaS są stale rozwijane o nowe funkcje. W Sky-Shop klienci bardzo często zgłaszają nam swoje potrzeby i tak naprawdę większość rozwiązań jest wdrażana w oparciu o ich sugestie.

Co więcej, jeżeli zdecydujesz się na uruchomienie sklepu na Sky-Shop, otrzymasz dostęp do API, co pozwoli Ci na przeprowadzanie integracji z dowolnymi systemami zewnętrznymi.

Sklep internetowy w modelu Open Source – wady i zalety

Podobnie jak w przypadku oprogramowań SaaS, platformy open source również mają swoje zalety, jak i wady. Poniżej znajdziesz te najważniejsze.

Zalety platform open source

1. Duże możliwości w zakresie personalizacji

Korzystając z platformy open source, możesz samodzielnie tworzyć funkcje, wykupywać kolejne moduły czy zmieniać kod źródłowy swojego sklepu zgodnie z Twoimi potrzebami. Nie ograniczają Cię więc decyzje twórców oprogramowania – jeżeli brakuje Ci jakiegoś rozwiązania, możesz po prostu je stworzyć.

Oczywiście modyfikacje kodu wymagają umiejętności technicznych, co wiąże się zazwyczaj także ze znaczącymi wydatkami – zarówno finansowymi, jak i czasowymi.

2. Darmowe założenie konta i dostęp do panelu administracyjnego

Dostęp do oprogramowań Open Source jest darmowy – przez cały okres, w którym z nich korzystasz. To właśnie wizja niskich kosztów bardzo często przyciąga początkujących e-sprzedawców do tego typu platform. Nie do końca słusznie.

Musisz bowiem zdawać sobie sprawę, że stworzenie w pełni funkcjonalnego sklepu na systemie open source będzie się wiązać z wieloma kosztami, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

3. Duża społeczność

Platformy open source skupiają wokół siebie społeczność z całego świata. Prężnie działają poświęcone im fora czy grupy na Facebooku, gdzie pomagają sobie rozwiązywać problemy z oprogramowaniem.

Można to postrzegać jako rekompensatę braku wsparcia technicznego od samego źródła.

Wady platform open source

1. Wysokie koszty wdrożenia

Uruchomienie sklepu na platformie SaaS wymaga od Ciebie jedynie wprowadzenia niezbędnych danych, produktów i dostosowania wyglądu sklepu do Twoich potrzeb.

W przypadku oprogramowań Open Source wygląda to inaczej. Musisz zadbać o takie kwestie jak:

  • Wykupienie hostingu.
  • Instalacja sklepu na serwerze.
  • Wykonanie projektu graficznego.
  • Wykupienie i instalacja ewentualnych integracji (np. z Allegro czy hurtowniami).
  • Konfiguracja sklepu.
  • Ewentualna pomoc techniczna.

Jeżeli nie dysponujesz umiejętnościami technicznymi, wszystkie z nich wiążą się z wydatkami. Przekłada się to na znacznie wyższe koszty uruchomienia sklepu internetowego niż w przypadku platform typu SaaS.

2. Brak wsparcia technicznego

Decydując się na uruchomienie sklepu na platformie typu open source, możesz liczyć jedynie na pomoc wspomnianej już społeczności czy programistów zajmujących się wdrożeniami sklepów na danych oprogramowaniach. Ich twórcy nie oferują bowiem dedykowanego wsparcia.

3. Konieczność samodzielnego wyszukiwania integracji, wtyczek bądź ich tworzenia

Chcesz prowadzić sprzedaż na Allegro? A może zintegrować się z systemem płatności, kurierem czy hurtownią?

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie wydajnego sklepu internetowego bez takich możliwości. Platformy open source oczywiście je stwarzają – jednak samodzielnie musisz odnaleźć każdą integrację (najczęściej dostarczaną przez firmy zewnętrzne), wykupić ją, a następnie zainstalować i w razie potrzeby aktualizować.

4. Konieczność administrowania systemem

Nikt nie zajmie się za Ciebie aktualizacją platformy open source. Jej dostawcy nie zadbają również o usunięcie ewentualnych usterek. Wszystkie tego typu prace będziesz musiał wykonywać samodzielnie.

Pamiętaj, że aktualizacje nie dotyczą tylko samego oprogramowania, ale także integracji czy wtyczek, z których zdecydujesz się korzystać.

Porównanie platform SaaS i open source

Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze oprogramowania e-commerce.

Czas potrzebny do wejścia na rynek

SaaS: Sklep możesz skonfigurować tak naprawdę w czasie kilku godzin. W Sky-Shop znamy przypadki sklepów, które uruchomiły sprzedaż w zaledwie 2-3 dni. Najczęściej okres od założenia konta na platformie do pierwszej transakcji wynosi jednak od kilku dni do kilku (1-2) tygodni.

Open source: W tym wypadku okres ten jest znacznie dłuższy i wynosi kilka miesięcy. Wynika to z konieczności przeprowadzenia wielu prac programistycznych oraz graficznych.

Koszty uruchomienia i prowadzenia sklepu

SaaS: Musisz liczyć się jedynie z opłacaniem abonamentu (w Sky-Shop od 49 zł miesięcznie) oraz domeny.

Open source: Musisz uwzględnić koszty serwera i domeny, a także instalacji i konfiguracji sklepu – chyba, że masz umiejętności, aby zająć się tym samodzielnie. Konieczna będzie także płatność za wybrane integracje, aktualizacje oprogramowania oraz usuwanie ewentualnych awarii. To wydatki rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych.

Wsparcie techniczne i administracja

SaaS: Ze strony twórców tego typu platform możesz liczyć zarówno na wsparcie techniczne, jak i aktualizacje oprogramowania czy likwidowanie ewentualnych usterek.

Open source: Brak. Wszelkie tego typu kwestie leżą po stronie właściciela sklepu internetowego.

Bezpieczeństwo

SaaS: Platformy typu SaaS posiadają ukryty kod źródłowy, co sprawia, że ryzyko ataków hakerskich jest ograniczone do minimum.

Open source: Kod źródłowy oprogramowań Open Source jest publiczny, co oznacza, że jest łatwo dostępny dla hakerów. Ryzyko ataku jest więc znacznie większe niż w przypadku platform SaaS.

Wygląd sklepu

SaaS: Możesz samodzielnie opracować wygląd swojego sklepu za pomocą intuicyjnego kreatora działającego na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Jeżeli zależy Ci jednak na bardziej zaawansowanym projekcie, nie ma problemu. Możesz zlecić wykonanie indywidualnej grafiki lub wykupić jedną z gotowych skórek.

Open source: Oprogramowania tego typu udostępniają zazwyczaj jeden, mało atrakcyjny szablon sklepu. W praktyce więc, decydując się na platformę Open Source, musisz liczyć się z inwestycją w projekt graficzny.

Elastyczność

SaaS: Możliwości w zakresie modyfikacji oprogramowania są ograniczone. Możesz jednak sugerować potrzebne Ci funkcje twórcom platformy czy integrować się z zewnętrznymi systemami dzięki dostępowi do API.

Open source: Otwarty kod sprawia, że praktycznie w dowolny sposób możesz modyfikować swój sklep. Konieczne są do tego jednak oczywiście umiejętności techniczne.

Co wybrać?

Wybór między platformą SaaS a open source nie jest oczywisty. Wszystko zależy tak naprawdę od wizji Twojego biznesu, budżetu, jakim dysponujesz oraz czasu, który chcesz poświęcić na jego uruchomienie.

SaaS to świetny wybór, jeśli:

  • Zależy Ci na jak najszybszym uruchomieniu sklepu internetowego.
  • Szukasz najbardziej optymalnego cenowo rozwiązania.
  • Chcesz skupić się na rozwoju swojego biznesu, nie tracąc czasu na technikalia.

Open source sprawdzi się z kolei, jeżeli:

  • Dysponujesz wiedzą technologiczną lub budżetem, aby zatrudnić programistów.
  • Potrzebujesz niestandardowych, tworzonych od podstaw rozwiązań.
  • Jesteś gotowy na rozwijanie oprogramowania w zgodzie z uwarunkowaniami rynku i oczekiwaniami klientów.

Warto również pamiętać, że rozwiązania oferowane przez dostawców różnych oprogramowań (także tego samego typu) mogą się między sobą różnić. Dlatego przed podjęciem decyzji przetestuj wybraną platformę i porozmawiaj z działem obsługi, jeżeli oczywiście jest to możliwe.

Wszystkie funkcje oprogramowania Sky-Shop i aplikacji mobilnej do zarządzania sprzedażą możesz testować przez 14 dni – bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań. Zacznij już dziś!

Autorka: Katarzyna Kwartnik, content marketing specialist w Sky-Shop.pl

Artykuł powstał we współpracy z Sky-Shop.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUEFA wybrała “Lewego” graczem kolejki Ligi Mistrzów!
Następny artykułRekordowo odległa galaktyka gwiazdotwórcza wykazująca obecność fluoru