Co piąte nabycie sprawdzające, dokonywane przez pracowników KAS, wykazało nieprawidłowości – powiedział PAP szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda. Z danych służb skarbowych wynika, że najgorzej jest pod tym względem w branży transportowej.
„Zachęcam konsumentów do pobierania paragonów” – powiedział PAP wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda. „W przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich” – dodał.
KAS zachęca do tego, aby konsumenci upominali się u sprzedawców o paragony fiskalne. Przypomina także, że prawidłowo wystawiony paragon ma charakterystyczne elementy, jak choćby napis, że jest to właśnie paragon fiskalny, NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży oraz centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy rejestrującej.
Jednocześnie KAS kontroluje, czy sprzedawcy wystawiają paragony. Robią to funkcjonariusze i pracownicy administracji skarbowej, również w ramach tzw. nabyć sprawdzających, w trakcie których incognito nabywają towary lub usługi i sprawdzają przy tym, czy sprzedaż jest ewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej i czy nabywcy jest wydawany paragon fiskalny (w wersji papierowej lub w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu). Kontrolujący, w trakcie wykonywania zleconego nabycia kontrolowanego, zawsze posiadają upoważnienie udzielone przez naczelnika urzędu oraz legitymację służbową.
„Podczas kontroli, dla celów dowodowych, kontrolerzy mogą robić zdjęcia lub nagrywać przebieg kontroli” – powiedział wiceminister.
Jak podkreśla KAS, nabycia sprawdzające są stosowane na terenie całego kraju, nie tylko w miejscowościach o turystycznym charakterze, poza tym ten rodzaj kontroli stosowany jest w stosunku do różnych branż. Tam, gdzie kontrolerzy stwierdzą działanie niezgodne z prawem, nakładane są mandaty karne. Z danych KAS wynika, że od stycznia do maja br. przeprowadzonych zostało 21 tys. 167 kontroli w formie nabycia sprawdzającego, a w efekcie kontrolerzy wystawili 4 tys. 379 mandatów na kwotę prawie 6,89 mln zł.
„Niestety, prawie co piąte – 22,08 proc. – nabycie wykazało nieprawidłowości. Zauważamy jednak tendencję spadkową tego procederu” – powiedział wiceminister Łoboda.
KAS podała, że najwięcej nieprawidłowości kontrolerzy stwierdzili w branży transportowej, przy przewozie osób. Ze 128 nabyć sprawdzających w 60 przypadkach (46,9 proc.) kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości. Skończyło się to 55 mandatami w łącznej kwocie ponad 56,7 tys. zł.
„W przypadku gdy paragon fiskalny nie zostanie wydany nabywcy, może dojść do kompleksowej kontroli u sprzedawcy” – powiedział Łoboda.
autor: Marek Siudaj
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS