A A+ A++

Dziś (8 czerwca) przypada uroczystość Bożego Ciała. Główne uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się w katedrze św. Mikołaja mszą o godz. 10, po której wyruszyły procesje ulicami miasta. Zobacz zdjęcia jednej z nich.

Procesje przejdą ulicami miasta

Główna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, wyruszy po mszy św., która rozpocznie się w katedrze św. Mikołaja o godz. 10. Procesja przejdzie trasą z katedry św. Mikołaja, przez ulice Mostową, Stary Rynek, Wigilijną, Giermków, Hetmańską, 1 Maja, Przymurze i Rzeźnicką. Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz. 12.30.

Poza główną procesją, ulicami miasta przejdą także procesje organizowane przez inne parafie. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe trudności związane z przejazdem aut.

Z historii

Obchody Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwanej potocznie Bożym Ciałem są wyrazem pobożności eucharystycznej. Ta forma religijności rozwinęła się na zachodzie Europy na przełomie XI i XII wieku. Była reakcją i formą przeciwdziałania na kwestionowanie prawd wiary przez Berengara z Tours (ur. 998). Inspiracją do rozpoczęcia celebracji corocznych procesji były również treści objawień bł. Julianny z Cornillon (ur. 1193). Mistyczka ta wraz z zaprzyjaźnioną pustelnicą z Liége wzywała do ustanowienia dnia ku czci Najświętszego Sakramentu, co nastąpiło w 1264 roku, kiedy papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił obchody dzisiaj celebrowanej uroczystości dla całego Kościoła. Jako argumenty przemawiające za wprowadzeniem święta papież wymienił: zadośćuczynienie za znieważanie Najświętszego Sakramentu, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia eucharystii. Na święto Bożego Ciała papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to tzw. święto ruchome.

W średniowieczu procesjom towarzyszyły często pokazy tzw. żywych obrazów odnoszących się do scen z Ewangelii. Inscenizacje te skierowane były przede wszystkim w celach ewangelizacyjnych do ludności niepotrafiącej czytać. Kontynuacją tej tradycji są obecnie biorące udział w procesjach chorągwie i feretrony przedstawiające m.in. obrazy z życia Jezusa. Przedstawiciele różnych bractw i wspólnot żywego różańca w procesji przed monstrancją z konsekrowaną hostią niosą poduszki zdobione biblijnymi scenami i przedstawieniami świętych oraz różaniec dużych rozmiarów często przybrany kwiatami. W wielu parafiach dzieci pierwszokomunijne przed niesioną przez kapłana monstrancją sypią płatki kwiatów.

Początki obchodów Bożego Ciała sięgają na ziemiach polskich 1320 roku. Zainicjował je na terenie diecezji krakowskiej bp Nanker. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość już za powszechną i obchodzoną we wszystkich kościołach królestwa. Po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 roku obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z eucharystią. Dla wielu osób udział w procesji ulicami miasta w dniu Bożego Ciała jest okazją do dania świadectwa wyznawanej wiary. Do tradycji związanych z celebrowaniem tej uroczystości należy też zdobienie w mieszkaniach okien obrazami związanymi z ostatnią wieczerzą, symbolami eucharystycznymi (hostia, kielich mszalny) oraz wizerunkami Jezusa, Maryi i świętych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyniki NBA: Najlepszy występ duetu w historii! Jokić i Murray z triple-double. Pokaz siły Nuggets w Game 3
Następny artykułPacjentki chore na SM mogą rodzić zdrowe dzieci, żelazną zasadą – planowanie ciąży.