A A+ A++

Działająca w ramach EPI (European Processor Initiative) francusko-niemiecka firma SiPearl od ubiegłego roku za cel obraną ma rywalizację na rynku HPC. W tym tygodniu ekipa SiPearl poinformowała o nawiązaniu współpracy z indyjską Open-Silicon Research, należącą do grupy OpenFive. Celem współpracy ma być dostarczenie na rynek nowej generacji układów SoC (System-on-a-Chip), które mają stanowić bazę dla europejskiego superkomputera eksaskalowego. Doświadczenie Open-Silicon Research ma służyć w utworzeniu projektu całego układu i wdrożenie jego krzemowych rdzeni do produkcji. Dotychczas SiPearl wyznaczyło sobie osiągnięcie tego ostatniego celu na 2023 roku, ale nawiązana współpraca sprawia, że oba podmioty obecnie spodziewają się tego do czwartego kwartału przyszłego roku.

SiPearl podejmie się walki o HPC i konkurować z mocno zakorzenionymi podmiotami. Układy Rhea mają być gotowe w przyszłym roku.

SiPearl Rhea: 72-rdzeniowe układy SoC z hybrydową pamięcią HBM2E i DDR5 będą wytwarzane przez TSMC w litografii 6 nm [1]

Test procesora AMD Ryzen 9 5950X – Niezwykle szybkie 16 rdzeni

Wiadomo już, że nowy układ SoC z architekturą ARM ma nazwę Rhea i będzie wyposażony w 72 autorskie rdzenie Neoverse Zeus, połączone ze sobą w układzie siatki. Gotowe rdzenie krzemowe mają być wytwarzane w zakładach TSMC z wykorzystaniem 6-nanometrowej litografii EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Ważną cechą układów Rhea będzie zastosowanie hybrydowych podsystemów pamięci operacyjnej. Rhea ma korzystać z czterech stosów HBM2E i oferować sześć kanałów pamięci typu DDR5. W ten sposób w jednym SoC połączona zostanie bardzo duża przepustowość pamięci typu HBM2E z dużą pojemnością pamięci typu DDR5.

SiPearl Rhea: 72-rdzeniowe układy SoC z hybrydową pamięcią HBM2E i DDR5 będą wytwarzane przez TSMC w litografii 6 nm [2]

Opierając na dotychczasowych zapowiedziach dotyczących pamięci HBM2E i odpowiednich modułów DDR5, których dostępność planowana jest na 2022 roku można przyjąć, że pojedynczy SoC SiPearl Rhea będzie mieć do 96 GB pamięci HBM2E o przepustowości 1,6 TB/s i obsługiwać do 6 lub 12 TB pamięci DDR5, przy użyciu dwóch modułów na kanał. Na razie nie ma konkretnych deklaracji co do pojawienia się pierwszego eksaskalowego superkomputera opartego na Rhea. Na to jednak jest jeszcze troszkę zbyt wcześnie.

Źródło: SiPearl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTanak królem Sarriojärvi
Następny artykułZ Nikiszowca do Giszowca i na Trzy Stawy. Rowerowe inwestycje na ten rok