A A+ A++

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce rośnie, a przy tym już niemal 40% naszego społeczeństwa to alergicy. Wiosną, w sezonie alergicznym, dodatkowy problem stanowi wzmożone pylenie roślin. Oczyszczacze powietrza Dyson skutecznie wykrywają, wychwytują i zatrzymują nawet najdrobniejszy kurz i alergeny. Na jakość powietrza wpływ ma szereg elementów: smog, kurz, aeroalergeny roślinne, ale także wilgotność, temperatura oraz obecność bakterii i wirusów. Wszystkie te czynniki są obecne w naszym otoczeniu przez cały rok – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Według WHO aż 92% ludzi na świecie żyje w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Podnoszenie jakości powietrza poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii to od prawie 30 lat misja marki Dyson. 

Czym są alergie?

Alergia występuje wtedy, gdy nasz organizm reaguje na generalnie nieszkodliwe czynniki środowiskowe, które błędnie postrzega jako zagrożenie. Reakcje alergiczne mogą być bardzo różne – od łagodnego dyskomfortu do poważniejszych objawów, które mogą wpływać na jakość naszego życia, a nawet do nagłego zgonu w wyniku wstrząsu anafilaktycznego. Problem narasta, gdy mamy do czynienia z sytuacją uczulenia na więcej niż jeden alergen

– mówi prof. dr hab. Cezary Pałczyński, specjalista w dziedzinie alergologii.Alergiczny nieżyt nosa i spojówek to najczęstszy objaw alergii powietrznopochodnej. Wiąże się m.in. z napadowym kichaniem, łzawieniem oczu, a także kaszlem, który może być objawem rozwijającej się astmy. Okres pojawiania się objawów, a także ich nasilenia, zależy od pory naturalnej ekspozycji na alergeny. W przypadku alergii na pyłki roślin dolegliwości powtarzają się sezonowo.

Przez cały rok narażeni jesteśmy na działanie alergenów takich jak roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów. Większy potencjał alergizujący współczesnych alergenów spowodowany jest m.in. stopniem zanieczyszczenia środowiska naturalnego

– dodaje prof. dr hab. Cezary Pałczyński.W powietrzu w pomieszczeniach stale unoszą się mikroskopijne szkodliwe cząsteczki niewidoczne dla ludzkiego oka. Zanieczyszczeniami są m.in. spaliny, drobny pył, zarodniki grzybów i pyłki roślin, które mogą dostać się do domu, a następnie wymieszać z zanieczyszczeniami ze środka, takimi jak kurz, alergeny zwierząt domowych, opary kuchenne czy cząsteczki chemiczne ze środków czystości. Zanieczyszczenie powietrza w środku może być zatem nawet pięciokrotnie silniejsze niż na zewnątrz. Dlatego tak istotne jest zadbanie o dobrą jakość powietrza w domu, nie tylko przez alergików.

Gdzie znajdziemy alergeny?

  • Pyłek kwiatowy: chociaż zwykle unoszą się w powietrzu, większość pyłków i innych alergenów możemy znaleźć w domu na podłodze oraz pod meblami. Stężenia pyłków są najwyższe w miesiącach wiosennych i letnich.
  • Martwe komórki naskórka: podobnie jak ludzie, koty, psy i inne zwierzęta domowe zrzucają martwe komórki skóry/sierści, a następnie roznoszą te mikroskopijne cząsteczki po całym domu. Kiedy zwierzęta się otrząsają, alergeny unoszą się w powietrzu i lądują na tapicerkach czy dywanach.
  • Odchody roztoczy kurzu: te mikroskopijne cząsteczki zawierają białka, które mogą wywoływać astmę oraz reakcje alergiczne. Są tak małe i lekkie, że mogą łatwo przenosić się w powietrzu i być przez nas wdychane.
  • Lotne związki organiczne (VOC): niektóre domowe środki czyszczące oraz odświeżacze powietrza zawierają lotne związki organiczne, które mogą uwalniać się, a następnie trafiać do naszych płuc.
  • Pleśń: zarodniki pleśni długo żyją, więc alergicy mogą odczuwać objawy alergii przez cały rok. Jednak najwyższe stężenie zazwyczaj przypada na jesień – w czasie wilgotnej, łagodnej pogody oraz w trakcie zbiorów.
  • Kurz domowy składa się z wielu różnorodnych elementów, takich jak komórki skóry ludzkiej, odchody roztoczy, pyłki, grzyby, włókna, bakterie, cząsteczki żywności, substancje roślinne, owady oraz substancje chemiczne.

Jak zadbać o czyste powietrze w swoim domu?

Według WHO dorośli spędzają w przestrzeniach zamkniętych 80% swojego czasu, a dzieci aż 90%. Ciągłe przebywanie w zamkniętym obiegu powietrza naraża nas na wdychanie szkodliwych substancji i pyłów, które wpływają na jakość oddychania.

Najnowszą generację oczyszczaczy zaprojektowano tak, aby nie tylko wychwytywały bardzo drobny kurz i alergeny, wirusy, ale także wykrywały, wychwytywały oraz zatrzymywały inne potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia. Dzięki wykorzystaniu technologii Air Multiplier™ rozprowadzają czyste powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu.

– mówi inżynier marki Dyson, Stefan Koch.

Wyższy poziom oczyszczania powietrza

Nowe oczyszczacze powietrza marki Dyson posiadają filtry w standardzie HEPA H13, które wychwytują aż do 99,95% cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrona, czyli takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni[8]. Aby uzyskać całkowitą szczelność urządzenia, inżynierowie marki udoskonalili je, wykorzystując uszczelnienia wysokociśnieniowe[9]. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze nie może ominąć filtrów i trafić z powrotem do pomieszczenia.Oczyszczacze powietrza Dyson posiadają certyfikaty Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF) oraz organizacji Allergy Standards Limited (ASL), potwierdzające, że urządzenia te są przyjazne dla osób z astmą i alergiami[10]. Oczyszczacze Dyson dostępne są do kupienia w Polsce. Model Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 w cenie 3 299 zł, a Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A – 2 799 zł.

[…….]

nadesłane

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPani Justyna zachorowała. Wspólnie z rodziną proszą o wsparcie
Następny artykułZamiast prezentów nowożeńcy poprosili o karmę dla zwierząt