Dzisiaj, 1 września (13:37)
Choć wiele osób zapomniało już o istnieniu serków topionych, te wciąż są jednym z najbardziej popularnych smarowideł kanapkowych Polaków. W sklepach są dostępne w szerokim wachlarzu smaków – błądząc w alejce ze smarowidłami, można dostać oczopląsu. Istny raj, tylko dla kogo? Na pewno nie dla naszych trzewi, a w konsekwencji sylwetki i zdrowia. Co jest w składzie serków topionych i dlaczego warto poszukać zdrowszych smarowideł?
Serki topione są produktami pochodnymi sera. Poddany wysokiej temperaturze, mieszany i rozdrabniany ser tworzy jednolitą, plastyczną i łatwą do rozprowadzenia na kanapce masę. Ser jest, a raczej powinien być, składnikiem podstawowym serka topionego. Nie zawsze tak jest. Co znajdziemy w składzie?
Składnik dominujący w każdym produkcie zawsze wymieniany jest na pierwszym miejscu. W przypadku serków topionych pojawia się na nim ser lub woda.
Kolejnym ważnym elementem są tłuszcze, niestety w najgorszej wersji, bo są to najczęściej toksyczne dla zdrowia utwardzane tłuszcze roślinne.
Częstymi dodatkami są emulgatory: E450, E452, E339, białka mleka i sól, stosowana zarówno jako akcent smakowy, jak i konserwant. Wymienione E-składniki to stosowane dla optymalizacji procesu produkcji polifosforany. Chronią produkt przed zbijaniem się w niesmarowną bryłę i szybkim wysychaniem. Reguluję też kwasowość serków topionych. Chemiczne dodatki do żywności pełnią szereg ważnych funkcji, ale na pewno nikomu nie przysporzą zdrowia.
Wybór smaków jest ogromny. Polacy najczęściej sięgają po śmietankowe, te z szynką, szczypiorkiem, pieczarkami i papryką. Warto spojrzeć na etykietę. Ze zdziwieniem można odkryć, że naturalne dodatki smakowe stanowią nie więcej niż 5 procent składu serka topionego. Zdarza się, że jest to zaledwie 1 procent.
Coraz częściej zastępowane są sztucznymi dodatkami smakowymi. W serkach topionych obecne są również aromaty zapachu i substancje poprawiające konsystencję produktu. Nierzadko zawierają poprawiające efekt wizualny barwniki.
Pytani o serki topione Polacy przyznają, że najczęściej używają ich jako smaczniejszej alternatywy masła. Nie dość, że jest smarowidło, to ma ono jeszcze jakiś sma … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS