A A+ A++

W I połowie tego roku, w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., grupa Serinus Energy zanotowała spadek wydobycia ropy i gazu zarówno w Rumunii, jak i Tunezji. Drastyczna zniżka ilości pozyskiwanych surowców była widoczna zwłaszcza w pierwszym z tych krajów. Średnie dzienne wydobycie w Rumunii wynosiło zaledwie 485 boe (baryłki ekwiwalentu ropy), co oznaczało spadek o 66,4 proc. Spółka tłumaczy, że to konsekwencja naturalnego sczerpywania się złóż o stosunkowo płytko znajdujących się zasobach gazu.

Serinus Energy posiada w Rumunii udziały w koncesji Satu Mare, na obszarze której eksploatuje obecnie cztery odwierty o nazwach: Moftinu-1003, Moftinu-1004, Moftinu-1007 i Moftinu-1008. Wszystkie podłączone są do Zakład Przetwarzania Gazu Moftinu. Obecnie spółka jest w trakcie wykonywania odwiertu Canar-1. Po zakończeniu przy nim prac zostanie wykonany kolejny o nazwie Moftinu Nord-1. Jeśli będą z nich uzyskiwane odpowiednie przepływy gazu, wówczas i one zostaną przyłączone do ZPG Moftinu.

Serinus Energy stosunkowo stabilne i większe wydobycie niż w Rumunii prowadzi w Tunezji. W I połowie roku wynosiło ono średnio 521 boe dziennie, co oznaczało spadek o 8,6 proc. W tym kraju grupa pozyskuje zarówno ropę jak i gaz. Obecnie prowadzi działalność na obszarze dwóch koncesji: Sabria i Chouech Es Saida. W maju wygasła za to koncesja Ech Chouech, w ramach której wydobycie może być prowadzone wyłącznie za pośrednictwem infrastruktury przypisanej do koncesji Chouech Es Saida. Serinus Energy zabiega o przedłużenie tej koncesji, a postępowanie nadal jest w toku.

Spółka przypomina, że w Tunezji kluczowe znaczenie ma dla niej koncesja Sabria. Jest to duże, konwencjonalne pole naftowe, którego zasoby oszacowano na około 445 mln baryłek ropy. Z tego wolumenu dotychczas wydobyto zaledwie 1 proc., co wynika z niewielkiego stopnia zagospodarowania złoża. Spółka chce zwiększyć jego eksploatację, czemu mają m.in. służyć tzw. zabiegi rekonstrukcyjne w odwiercie Sabria W-1, a następnie Sabria N-2. Jak na razie problemem jest jednak pozyskanie wieży wiertniczej.

Mimo że łączne średnie wydobycie w grupie zmalało o połowę do nieco ponad 1 tys. boe dziennie, to jej kond … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzepowiednia siostry Łucji dla Polski. Co czeka nasz kraj?
Następny artykułPRACOWITY WEEKEND OSTRÓDZKICH STRAŻAKÓW – 34 INTERWENCJE: POŻARY, UTONIĘCIA, POWALONE DRZEWA I INNE